Voorwoord In het afgelopen voorjaar is er een overweldigende belangstelling geweest voor de tentoonstelling 'Castricum en zijn bewoning tussen, toen, thans en toekomst', die gehouden werd van 18 februari tot 23 mei 1993 in bezoekerscentrum De Hoep. In een nauwe samenwerking van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland met de Werkgroep Oud Castricum is een grote hoeveelheid foto's, afbeeldingen en archeologische vond sten geëxposeerd. Op 18 febr. j.1. werd de tentoonstelling offici eel geopend door de heer Frens namens PWN en door mevr. C.G. Bakker - van der Wolff namens de Werkgroep Oud Castricum. Omdat het hoofdthema van de tentoonstelling vooral de bewo ning in het duingebied van Castricum betrof, was zij als geen ander binnen de Werkgroep dè aangewezen persoon om de openingshandelingen te verrichten. Mevr. Bakker is een klein dochter van jachtopziener Albertus van der Wolff, die destijds afkomstig was van Fochteloo (Fr) en het 'Landgoed Bakkum' onder zijn hoede kreeg. Na de overname van dit landgoed door de provincie in 1903 was haar grootvader een van de eerste perso neelsleden van het PWN. Mevr. Bakker is al meer dan vijftien jaar lid van de Werkgroep en is ondanks haar hoge leeftijd nog wekelijks actief bij het onderzoek op het streekarchief te Alkmaar en bij de inventarisatie van het fotomateriaal in ons gebouw 'De Duynkant'. In juli van dit jaar werd Oud Castricum betrokken bij de viering van het feit dat 350 jaar geleden de bemanning van het VOC-schip 'Castricum' als eerste Europeanen voet aan land zette op het eiland Sakhalin. Op dit eiland, dat hoort bij Rusland, een lengte heeft van ca. 950 km en gelegen is nabij Japan, verricht Shell momenteel proefboringen op zoek naar aardolie en gas. Door vertegenwoordigers van Shell is een reproductie van het schip Castricum, een luchtfoto en aanvullende gegevens over de hui dige gemeente Castricum namens burgemeester Schouwenaar aan zijn collega van de plaats Makaroff op Sakhalin, overhan digd. Als dank werd aan de gemeente Castricum door de burgemees ter van Makaroff een fossiel stuk hout geschonken, dat was aangetroffen op het strand waar de bemanning op 15 juli 1643 voet aan land zette. Het schip Castricum maakte destijds een ontdekkingsreis ten noorden en oosten van Japan op zoek naar de Goud- en Zilvereilanden en met het doel om het nog onbekende gebied in kaart te brengen. Naar aanleiding van deze reis heeft de noordkaap van het eiland Urup, één van de Koerileneilanden, de naam 'Kaap Kastrikum' gekregen. Een uitvoerige beschrijving van deze ont dekkingsreis is opgenomen in het le jaarboekje (1977) en in het jubileumboek 'Op zoek naar Castricums Verleden' (1992). Op 28 juli j.1. werd 'De Duynkant' notarieel overgedragen door de gemeente Castricum aan de Stichting Werkgroep Oud Castricum voor het symbolische bedrag van één gulden. De grond blijft eigendom van de gemeente; de onderhoudskosten van ons ge bouw zijn nu voor rekening van de Werkgroep. De Werkgroep is bijzonder verheugd over het feit dat het gemeen tebestuur van Castricum is teruggekomen op de plannen om het archief van de gemeente Castricum weg te halen uit het streekarchief te Alkmaar en op te slaan in een archiefbewaar plaats te IJmuiden in het kader van het uitbouwen van de regionale De heer Frens en mevr. C. G. Bakker - van der Wolff bij de opening van de tentoonstelling in bezoekerscentrum 'De Floep'. activiteiten binnen het gewest IJmond. De Werkgroep Oud Castricum zou dit een rampzalige zaak hebben gevonden. Castricum was namelijk door de eeuwen heen sterk georiënteerd op Alkmaar en zo zijn er veel gegevens over Castricum te vinden in de Alkmaarse Bronnen Alkmaarse notarissen, kranten, burgelij- ke stand regio Alkmaar etc.). Inmiddels is nu alweer het 16e jaarboekje verschenen met deze keer als hoofdthema 'het spoor'. In 1868 reed de eerste trein in Castricum. Het thema omvat de aanleg van het spoor en het stationsgebouw en de ontwikkelingen vanaf 1868, het reizen per trein door de Castricummer en het trammetje naar Duin en Bosch. In dit jaarboekje vindt U archeologische bijdragen over middel eeuwse munten, die gevonden zijn in de oude Pancratiuskerk en over zeer oude bewoningssporen in het noorden van Bakkum. Verder artikelen over de aanleg van de 'Nieuwe Weg' (o.a. de Beverwijkerstraatweg) in 1820 en over de verdeling van het grondbezit en het grondgebruik omstreeks 1830: wie hadden in Castricum de gronden en huizen in bezit en hoe werd de grond gebruikt in die tijd (weiland, duin. bos, tuin etc). Nieuw in dit jaarboekje is de presentatie van een straat in oude foto's. De spits wordt afgebeten door de Vinkebaan, de verbindingsstraat tussen de Mient en de Bakkummerstraat. Het ligt in de bedoeling om deze rubriek in volgende uitgaven voort te zetten. Als echte Castricumse familie wordt nu de familie Stet in de schijnwerpers geplaatst; deze familie is terug te voeren rond 1650 met Castricum als bakermat en een naam die naar wij mogen aannemen van 't Stet (Schulpstet) is afgeleid. Van de zeer uitgebreide familie Stet wordt vooral de tak. die voor het over grote deel in Castricum is gebleven, uitgebreid behandeld. Ver der vindt U in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1992. Ik wens U veel leesplezier S.P.A. Zuurbier voorzitter 2

Jaarboek Oud Castricum | 1993 | | pagina 2