Jaarverslag 1991 Het verslagjaar stond vooral in het teken van de voorbereiding van de viering van het 25-jarig jubileum van de werkgroep in 1992. Voor de organisatie van een tentoonstelling en de samenstelling van een jubileumboek gingen werkgroepen aan de slag. Verder werd besloten een grote opknapbeurt voor de werkruimte De Duynkant uit te voeren. Door de inzet van vele leden is deze klus geklaard. Een grote container werd eind oktober voor het gebouw geplaatst en de hele inventaris werd daar tijdelijk in opgeborgen. Vervolgens kon met de uitvoering van het met veel wikken en wegen tot stand gekomen plan worden begonnen. Allereerst werd een vaste trap naar de zolderverdieping aange bracht en werd het plafond vernieuwd. Het schilderwerk werd vervolgens door leden uitgevoerd. Daarna volgde de nieuwe vloerbedekking en kon de herinrichting begin nen. Een nieuwe archiefkast is aangeschaft en het oude meubilair is gespoten in dezelfde kleur. Aan het eind van 1991 was de herinrichting nagenoeg voltooid. Jaarboekje Het 14e jaarboekje werd op 25 oktober in Hotel Komman gepresen teerd. Het eerste exemplaar werd aangeboden aan de heer Niek de Graaf, die als oud-medewerker van de gasfabriek een groot aandeel heeft gehad in de voorbereiding van het hoofdartikel over de geschiedenis van de gasfabriek. Het artikel is geschreven door S.P.A. Zuurbier. Verder in het jaarboekje: "Wie wasSijf Portegies" van de hand van N.A. Kaan en de stamboom van de familie Liefting van mevr. A.G. Sminia-Wouters en de heer S.P.A. Zuurbier. Verder bevatte het jaarboekje de vaste artikelen; Castricum Honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek. De oplage bedroeg 1400 exemplaren. Ondanks een hogere oplage dan vorig jaar was het jaarboekje snel uitverkocht. Aktiviteiten werkgroepen historie en archeologie Door enkele leden van de werkgroep werd wekelijks op het streekarchief in Alkmaar onderzoek verricht naar de historie van Castricum. In het verslagjaar had dit vooral betrekking op de onderwerpen voor het 14e en 15e jaarboekje o.a. betreffende de gasfabriek, de Nederlands Hervormde kerk, de stambomen van de families Liefting, Groentjes en Stet en de rubriek Castricum honderd jaar geleden. Enkele inventarisnummers van het oud archief van Castricum werden systematisch onderzocht met name het register van de collaterale successie en het register der verpondingen van Bakkum; de meest interessante informatie betreffende Bakkum en Castricum is overgenomen. Voor een artikel in het jubileumboek over het bestuur van de gemeente is vooral de grootte en samenstelling van het gemeen tebestuur na 1817 op het streekarchief onderzocht. Op het Rijksarchief te Haarlem werd het onderzoek voortgezet naar alle Castricumse zaken uit de archieven van het Provinciebestuur over de periode 1814 - 1836 (t.b.v. een artikel over burgemeester Pieter Kieft). In de archief- en werkruimte "De Duynkant" werd het werk aan de inventarisatie en archivering van kaarten en prenten voortge zet. Verscheidene foto's uit particulier bezit werden gereprodu ceerd en aan de collectie toegevoegd. Een proefopgraving werd gedaan op het terrein van de voormalige Hoeksteen aan de Cieweg. In 1969 heeft de werkgroep in de buurt o.a. een pottenstapel uit de eerste eeuwen van de jaartelling gevonden. Het proefonderzoek leverde weinig nieuwe gegevens op. De heer C.J. Beentjes schonk ons weer verschillende scherven en botresten, die hij op zijn land de Goudtuinen aan de Heemstederweg had gevonden. Het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan Albert's Hoeve is door de werkgroep gecontroleerd, doch er zijn geen bijzonderhe den aangetroffen. Lezingen, excursies etc. Op 22 februari werd in Hotel Borst door Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld een tweede donateursavond georganiseerd, waarbij dia's werden vertoond onder de noemer "Kent u ze nog?". De belangstelling was weer bijzonder groot. Op 21 november werd een lezing verzorgd door dr. J.G.N. Renaud, de bekendste kastelen-deskundige van ons land. Het onderwerp van zijn lezing was: Middeleeuwse kastelen in het oude graafschap Holland. De excursie van de leden van de werkgroep op 21 september ging naar de in aanbouw zijnde replica van de Oost-Indiëvaarder Batavia. Iedereen was onder de indruk van dit imposante projekt. De werkgroep heeft in de maand juli aan de verenigingsmarkt in de dorpskern meegedaan. Voor haar presentatie werd de eerste prijs toegekend. Enquete Onder de leden van de werkgroep werd door het bestuur een kleine enquete gehouden om ideeën, wensen en suggesties te verzamelen over de aktiviteiten en organisatie van de werkgroep. Een aantal voorstellen zoals o.a. ten aanzien van de taakverdeling is reeds overgenomen. Ook andere suggesties zullen nog worden opgepakt. Samenwerkingsverbanden De werkgroep onderhoudt kontakten met de Stichting Regionale Geschiedbeoefening. Onder auspiciën van deze stichting is in gaande 1 oktober een steunpunt voor lokale en regionale geschiedbeoefening in Haarlem opgericht. De voorzitter van de werkgroep Oud-Castricum is tevens voorzit ter van een regionale kring van de oudheidkundige instellingen uit Egmond, Heiloo, Akersloot, Limmen, Uitgeest, Heemskerk, Beverwijk, Velsen en Castricum. Verschillende onderwerpen van gemeenschappelijk belang zijn intussen besproken, zoals o.a. automatisering, archivering en het duurzaam bewaren van 61

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 61