De parochiekerk Sint Pancratius tot aan de reformatie Castringhem, dorp in Kennemerland De hier gebruikte naam Castringhem is ontleend aan de oudste geschiedbronnen van de abdij van Egmond. Hoewel archeo logische vondsten dateren uit de eerste eeuwen na Chr. en nog vroeger, is uit deze oude plaatsnaam met de uitgang -inghem of -heem af te leiden, dat hij stamt uit de vroege middeleeuwen, de 6e - 9e eeuw (4). De eerste verklaring van deze naam is. dat hij komt uit het kustgermaans van na de volksverhuizing, en samenge steld is uit een persoonsnaam en de uitgang -inghem, duidend op een nederzetting aan water, hetgeen in die tijd ook het geval was. Een andere gaat er van uit. dat de omgeving van Velsen, waarin een koningsgoed lag - een schenking van Karei Martel aan Willibrord -. reeds vroeg een frankische invloed onderging. De namen Scupildhem (Schepelenberg) en Castringhem zouden dan kunnen zijn afgeleid van een gallo-romeinse naam. De andere helft van het dorp De banne van Castricum bestond uit vijf buurtschappen. In het oosten, op geestgrond gelegen, de buurten Noordend. Ooster- Afbeelding Hel kerkgebouw gezien vanuit liet noordoosten. Tekening Nico Lute. buurt en Heemstede, in het westen Kleibroek (aan Duin) en Kerkbuurt. Op oude topografische kaarten van Castricum uit de 17e en 18e eeuw lijkt het westelijke deel van het dorp te ontbreken, of beter gezegd onder het duingebied te zijn verdwenen. De kerk lag nu niet bepaald in het midden, maar in het westen van het dorp. De Kerkbuurt werd toen slechts van de duinrand gescheiden door een smalle strook, die bij de Kleibroek behoorde. De in de 8e - 10e eeuw voortdurend in kracht toenemende zandverstuivingen de den eerst de 'oude duinen' ontstaan, die plaats moesten maken voor de 'jonge duinen'. Bij de vorming van de hoge duinheuvels, eerst in de 12e of 13e eeuw, schoof een steile duinwand steeds verder naar het oosten op. In Castricum is deze later door zandafgravingen nogal aangetast. Wij menen dat, evenals in Heemskerk het geval is, ook in Castricum aanvankelijk een 'Duinbuurt' heeft bestaan. Dit zou verklaren, dat de Kleibroek soms Kleibroek aan Duin wordt genoemd. Vóór 1200 zou er een 'Duinbuurt' geweest kunnen zijn. waartoe omgekeerd de Kleibroek (broek is drassig stuk land) behoorde. Hierbij wordt aangenomen dat met de Kerkbuurt mee er altijd vijf buurten hebben bestaan. Er moet dan een migratie naar de oostelijk gelegen buurten hebben plaats gevonden (5). Het dorp kri jgt een kerk De buurtschappen op de geestgronden kwamen spoedig in aanra king met het christendom door angelsaksische zendelingen, waar onder Willibrord en ook Bonifacius. Zij brachten hun missie vanuit het oude romeinse steunpunt Velsen. later de eerste hoofdkerk van het decanaat Kennemerland. Omdat alleen de kuststrook nog maar was bewoond, werden hier de eerste, houten kapellen gebouwd in S.Agathenkirica (Beverwijk). Hemezenkirc. Castringhem. Limbon. Thorengest (Dorregeest), Heiligheloo en Scoirle. In sommige van deze dorpen zijn bij opgravingen in en rond de oude kerken resten van houten gebouwtjes aangetroffen. De traditie wil dat in het dorp Castricum omstreeks 900 al een kapel heeft gestaan, gebouwd tegen een uitkijktoren (6). Hoe de parochie van Castricum is ontstaan, en in welk jaar zij zelfstandig werd. kan men hoogstens vermoeden. Castricum is de plaats waar de oeroude weg vanaf Velsen naar het noorden zich splitst in de richting van Limmen en Heiloo op de oude strandwal en de richting Bakkum en Egmond door het jongere duin. Een dochterkerk van de abdij van Egmond was ze niet. Zij komt niet voor op de kerkenlijst uit het Liber Sancti Adalberti (ca 1150) en gezien de strijd van de Castricummers tegen de monnikken en buren van Egmond omstreeks 1100 ligt het ook niet voor de hand. De meest zuidelijke kapel, die de abdij stichtte was in 1351 in Bakkum. Maar lang voor die tijd moet Castricum al een parochie in volle rechten zijn geworden, hoewel pas in 1351 de eerste pastoor bij name wordt genoemd: Dirck Gerritsz. van Nortich (Noordwijk), die door de graaf van Holland het huis Cronenburg als woning kreeg toegewezen. Dat Castricum een dochter van Limmen zou zijn geweest is zeer onwaarschijnlijk. Zij zou dan ongetwijfeld met de moederkerk Limmen en dochterkapellen Akersloot en Uitgeest in 1108 aan

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 4