De Castricumse familie Groentjes Met de publicatie van de stamboom van de familie Groentjes wordt de reeks Castricumse families in de jaarboekjes voortgezet. De familie Groentjes is een betrekkelijk kleine familie, waarvan bij de volkstelling in 1947 bijna 70 procent van alle naamgenoten in Castricum woonden. Dus kunnen we ook hier met het volste recht spreken van een echte Castricumse familie. Hendrik Groentjes uit het Land van Kleef De Castricumse familie Groentjes heeft haar wortels in Duitsland en wel in het land van Kleef, niet ver van Nijmegen. De familie Groentjes is terug te voeren tot ene Hendrik Groentjes, die in het jaar 1713 in het dorpje Wissen wordt gedoopt als zoon van Jan Gruntjes en Ida Meusen. Het dorpje Wissen ligt in het Land van Kleef, niet ver van de Nederlandse grens bij Nijmegen (zie afb. 1). In deze streek komt de naam Gruntjes (in het Nederlands uitge sproken als Groentjes!!) en ook we! Gruntjens tot op heden veel voor. Hendrik Groentjes komt omstreeks 1740 nog ongehuwd in Castricum terecht. Net als zovele Duitsers vond ook hij werk in Nederland. Al vanaf de 17e eeuw ging er jaarlijks vanuit Duits land een stroom van vooral mannen naar het relatief rijke Holland om er te werken. Holland domineerde in die tijd de wereldhandel, had vele koloniën en haar schepen voeren over alle wereldzeeën; Amsterdam was een handelscentrum, er was veel werk en er werd veel geld verdiend. De trek naar Holland In het naburige Duitsland was men vooral aangewezen op de landbouw; hier waren de bodemopbrengsten gering, de kleine zelfstandige boeren hadden maar beperkte mogelijkheden om in hun levensbehoeften te voorzien en bij meerdere zonen uit één gezin waren die gedwongen om elders wat bij te verdienen. Vele Duitsers deden hier alleen seizoenarbeid (maaiers en turfstekers). Het merendeel waren dagloners en boerenknechten, die tussen het zaaien in het voorjaar tot het oogsten in het najaar naar Holland trokken. Er zijn perioden geweest dat een Duitse boer alleen een huurder aannam, die zich verplichtte om jaarlijks naar Holland te gaan om daar zijn huur te verdienen. Uiteindelijk gold het als een zaak van eer om in Holland te zijn geweest en niet werkloos achter moeders pappot te zijn blijven zitten. Een groot aantal Duitsers vestigden zich definitief in Holland, hieronder waren kooplui, ambachtslieden en arbeiders. Naar schatting zijn 40% van de inwoners van Noord-Holland van Duitse afkomst. Andere familieleden uit Duitsland Hoewel alle Groentjes die nu in Noord Holland wonen afstamme ling zijn van Hendrik Groentjes, is Hendrik niet als enige Groen tjes uit het land van Kleef naar Holland gekomen. Zo komen er uit dezelfde buurt als Wissen uit de naast elkaar gelegen dorpjes Kervenheim en Kervendonk (bij Kevelaer) ene Barbara en Maria Groentjes, verder is er nog ene Theodora Groentjes, waarvan de geboorteplaats niet vermeld is, doch hoogstwaarschijnlijk een zus is, omdat zij net als Maria doopgetuige is bij de geboorte van een kind van Barbara Groentjes. Hun vader heet Jan Groentjes, vermoedelijk een broer van Hendrik, die in Duitsland is gebleven. Barbara Groentjes trouwt in 1785 te Heemskerk met Hendrik Ahlens, krijgt vier kinderen, woont in Heemskerk en is aldaar in 1800 overleden. Theodora Groentjes woont in Beverwijk, alwaar zij in 1802 overlijdt; zij trouwde in 1786 te Beverwijk met Rudolf van Santen. Uit dit huwelijk waren acht kinderen geboren. Bij de Een kaartje van omstreeks 1780 met hierop aangegeven het dorpje Wis sen. Op dit kaartje zien we ook de wat grotere plaatsen langs de Rijn: Emmerik, Rees en Wesel. 45

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 45