Mijn achterneef Jan Peperkamp, smid te Uitgeest en kleinzoon van een broer van mijn grootvader. Mijn broer Wim Peperkamp voor fotomateriaal. Mijn echtgenoot Aart Waterman voor zijn correcties en stilisti sche adviezen. Catharina Q. Peperkamp, kleindochter van Cor Peperkamp. Genealogie Cornelis Johaiwes Peperkamp, geboren te Uitgeest op 1 aug. 1880, smid, overleden te Castricum op 19 juli 1952, zoon van Cornelis Peperkamp, smid en Anna Clasina Cornelia Stadegaard. Hij trouwt te Uitgeest op 17 mei 1907 met Catharina Maria Rodegonda Berkhout, geboren in Uitgeest op 14 aug. 1882 en overl. te Beverwijk op 24 okt. 1967, dochter van Mattheus Berkhout, broodbakker, bloemkweker en van Alida Petronella Tijburg. Kinderen uit hun huwelijk worden allen geboren te Castricum: 1 Anna Cornelia geb. op 7 maart 1907, woonde in Hillegom. aldaar overl. op 26 apr. 1992, gehuwd met Pieter H.Benkemper,commissionair in bloembollen. 2 Alida Maria geb. op 26 okt. 1908, woonde eerst in Hillegom, nu in Beverwijk, gehuwd met: le Dirk van der Schans, direkteur van een bloembol- lenbedrijf; 2e met Adriaan Dekker,muzikant. 3 Cornelis Josephus geb. op 18 april 1910, smid, woonde eerst in de Dorpsstraat in Castricum, later in Heemskerk, aldaar overl. op 31 juli 1987, gehuwd met: le Femmetje Bruinenberg; 2e met Jasje M. Hoogewerff. 4 Maria Catharina geb. op 31 dec. 1912, overl. te Castricum op 18 juni 1913. 5 Franciscus Josephus geb. op 23 nov. 1914, smid, woonde in de J.Hobergstraat te Castricum, overl. te Heemskerk op 6 juli 1992, gehuwd met Cornelia M. Nijssen. 6 Maria Catharina geb. op 31 december 1916. woont aan de Omval te Alkmaar, weduwe van Simon Dol, chauffeur. 7 Catharina Maria geb. op 30 april 1918, woonde in Purmerend, aldaar overl. op 15 okt. 1976, ge huwd met Simon Rem, belastingambtenaar. Hoe het met de smederij verder ging In de loop der jaren veranderde de aard van de smidswerk zaamheden. Hoewel er tot in de jaren vijftig nog regelmatig paarden beslagen werden en wielijzers omgelegd, zijn door de opkomst van de auto deze werkzaamheden geleidelijk aan uit het straatbeeld verdwenen. Ook de fiets mocht zich verheugen in een grotere populariteit en zo kwam het dat, onder andere tijdens de tweede wereldoorlog, ook fietsen gerepareerd werden, hoewel dat werk nooit door de smid zelf werd gedaan, maar door zijn beide zoons. Na het overlijden van Cor Peperkamp nam zijn jongste zoon Frans Peperkamp het smidswerk over en omdat dit, zoals gezegd, terugliep werd de smederij een haarden- en kachelzaak, gedreven door de oudste zoon Cor. Pas in 1964 kreeg die historische plek een geheel andere bestemming. Elf jaar lang is er een stomerij gevestigd geweest die onder leiding stond van mevr. F. Peperkamp - Bruinenberg. In 1975 is het pand verkocht en werd er een gedeelte van de Raiffeisenbank in gevestigd, waarna het omstreeks 1980 werd gesloopt om plaats te maken voor de meergenoemde doe-het- zelf-winkel. SMII) PEPERKAMP De ganse Dorpsstraat gaat in rouw, Want och, een mensenleven trouw Stond immers daar smid Peperkamp. Voor d'oude garde lijkt 't een ramp. Want wie schenkt thans z'n gulle lach En blijde ziel aan iedre dag? Een prima smid in 't harnas gaat. Een Dorpsfiguur van groot formaat. Het aanbeeld nevens 't kloeke lijf, De noeste knuisten tot bedrijf. Het vuur, door d'oude balg gevoed, Bracht jaren gloed in 't smidse-bloed. We missen 't magistraal portret. De smidse-deur blijft onbezet, Het vuur wordt nu niet opgevoerd. De moker blijft onaangeroerd, De smidse rust de baas ging heen En op 't trottoir staat er nu geen Het blauwe boezeroen is vort. Het leutig dorpse leven schort Er is, na koddig smidse-praats, Nog slechts een gapend lege plaats, Want Peperkamp is reeds niet meer En mèt hem d'echte dorpse sfeer. Het dorp nu treurt bij 't stervensuur Van deze grote smids-figuur. Hem wordt, door iedereen geacht, Een warm en laatst saluut gebracht De hemel straalt, de zonne lacht Vaarwel vriend Peperkamp rust zacht Door A, van Kluijve (uit het Nieuwsblad voor Castricum van 23 juli 1952). 44

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 44