heeft Peperkamp toen uitgeroepen: "Moet u eens goed horen, ik moet van iedereen leven, want als ik het alleen van de katholieken moet hebben, dan heb ik geen brood op de plank". Het geloof speelde in zo'n dorp inderdaad een rol bij de vraag wie wèl of niet als klant bij je kwam en het werd in de dorpse gemeenschap als een soort verraad gezien als je niet principieel in de leer was. Daardoor is hij vermoedelijk wel wat werkopdrachten kwijtgeraakt, zoals het plaatsen van de kachels in de rk-scholen en het maken van hekwerken voor de kerk. Over de keuze van zijn dochters heeft hij gezegd: "Wat zij doen moeten ze zelf weten; wij hebben geprobeerd ze groot te brengen en die niet-katholieke jongens, die ze hebben gekozen zijn keu rige jongemannen". En met die-uitspraak was de discussie geslo ten, hoewel de jongere kinderen daardoor nog regelmatig ge plaagd werden op school. Het laat zich wel raden dat kapelaan de Boer zich in huize Peperkamp niet in de populariteit van wijlen pastoor Engering mocht verheugen. Het is zelfs zo dat Trijntje, als zijn komst was aangekondigd, altijd het zeil onder het deurmatje in de woonkamer extra in de was zette, in de stille hoop dat het matje het op een welgekozen moment op een glijden zou zetten Als Kapitein Rommel terug kwam van één van zijn verre reizen, dan was het gewoonte om bij te praten in café De Rustende Jager onder het genot van een jonge borrel. Rommel kwam regelmatig in de smederij en de kinderen vonden het altijd een feest als Kapitein Rommel over was. Eenmaal bestond hij het om direct na aankomst in de kleine uurtjes nog naar de smederij te komen. Tóen waren de kinderen al naar bed. Samen met Piet Schotvanger en Ab Rommel ging Cor Peperkamp jagen in de duinen met een oud jachtgeweer. Het kostte de kapitein geen moeite om een jachtvergunning te krijgen. Rommel vroeg wel eens aan de kinderen: "zingen jullie een liedje?" Afbeelding 10 Leden van de toneelvereniging, v.l.n.r.: Cor Peperkamp, een ma troos van de kustwacht. Jan Duijn, Piet Schotvanger en Wub van Weenen. "op de klompjes, trip. trip. trap. komen Trientje en Marietje deftig uit de school gestapt Piet Schotvanger, die erbij stond, zei dan: "Kom, hou mijn hand eens vast!" en dan stopte hij een tabakspruim in de kinderhand en kneep er hard in. zodat de bruine drab langs de kindervingertjes sijpelde. Zo'n plagerijtje werd in die tijd heel gewoon gevonden. Het verenigingsleven Cor Peperkamp hield graag voordrachten en was dan ook zeer gewild als ceremoniemeester bij allerhande festiviteiten en plech tigheden. Afbeelding 11 De damvereniging om streeks 1930 bijeen in café Van Bentem (hoek Dorps straat-Burg. Mooystraat); Cor Peperkamp, de voor zitter, achter het tafeltje met Cees Brakenhojf (links) en Wiebe Bitimer (met pijp). Staand v.l.n.r. Ie en 2e on bekend, Gerrit Sprenkeling, Henk de haan, Piet Ruiter, Pieter Schenk, Willem Baars, Gerard Essing, Gerrit de Nijs, Sjaak Cools, Cor Orij en Ab de Zeeuw.

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 41