Voorwoord De Stichting Werkgroep Oud - Castricum kan terugzien op een uiterst geslaagd jubileum. Op 16 mei 1992 was het 25 jaar geleden dat de werkgroep werd opgericht. Door leden van de werkgroep is met man en macht gewerkt om dit jubileum op te luisteren met de uitgifte van een jubileumboek en met een uitgebreide tentoon stelling in de bibliotheek. Het jubileumboek 'Op zoek naar Castricum's verleden' omvat een groot aantal artikelen van leden van de werkgroep over enkele belangrijke onderwerpen uit de geschiedenis van Castricum: het boek telt bijna 230 pagina's en bevat meer dan 200 foto's en afbeeldingen. Uit de vele reacties van de Castricumse bevolking blijkt dat dit boekwerk, dat mede tot stand kwam in samenwer king met boekhandel Laan en drukkerij Pirola, zeer enthousiast is ontvangen. Het eerste exemplaar van het jubileumboek werd op 16 mei j.l., de dag van het 25-jarig bestaan, in de bibliotheek onder aanwezig heid van leden van de gemeenteraad, leden van zusterverenigingen, de pers en de voltallige werkgroep Oud-Castricum overhandigd aan burgemeester Schouwenaar. In de openingstoespraak heeft de voorzitter een dringend beroep gedaan op het Gemeentebestuur en de Castricumse ondernemers om uiterst zorgvuldig te zijn met het karakter van de oude dorpskern bij de ontwikkeling van plannen voor uitbreiding van het winkelbestand: "geen groot schalige winkelgalerijen of warenhuizen; er kan ook veel worden gerealiseerd met behoud van de huidige sfeer en karakter, zonder dat het oude, nog herkenbare Castricum wordt opgeofferd". De overhandiging van het jubileumboek aan burgemeester Schouwe naar. Een tweede beroep op het gemeentebestuur betrof de vergevor derde plannen om het archief van de gemeente Castricum op te slaan in een archiefbewaarplaats te IJmuiden in het kader van de uitbouwen van de regionale activiteiten binnen het gewest IJmond. De werkgroep Oud Castricum zou dit een rampzalige zaak vin den. Het archief van de gemeente Castricum is reeds sinds 1976 ondergebracht in het streekarchief te Alkmaar en wij hebben hier voor allerlei artikelen in de jaarboekjes en het jubileumboek een schat aan gegevens gevonden. Dit niet alleen in de archiefstukken van de gemeente Castricum maar ook van Alkmaar en omliggende gemeenten. Omdat Castricum door de eeuwen heen sterk was georiënteerd op Alkmaar, bestaat er een sterke samenhang met de Alkmaarse archieven. Bovendien is het archief in Alkmaar onder gebracht in een geheel nieuw gebouw met veel faciliteiten en professionele ondersteuning, terwijl dit in IJmuiden in het geheel niet het geval is. Alvorens de officiële opening van de tentoonstelling te verrich ten. feliciteerde de burgemeester de werkgroep met haar jubileum en wenste haar alle succes toe voor de toekomst en wilde het beroep dat werd gedaan op de gemeente met betrekking tot het behoud aan sfeer en dorpskarakter en betreffende de overplaat sing van het archief naar IJmuiden gaarne ter harte nemen. Bovendien hoopte de burgemeester dat het ooit nog eens mogelijk zal zijn een beter toegankelijke ruimte te vinden voor de schat aan archeologisch materiaal van de werkgroep. De tentoonstelling is door vele Castricummers bezocht en werd zeer gewaardeerd. In het afgelopen winterseizoen heeft een ingrijpende verbouwing plaatsgevonden in het museumgebouwtje 'de Duynkant' aan de Geversweg, waarbij naast een vernieuwing van de vloerbedek king en het plafond ook een vaste trap naar de zolderverdieping is geplaatst. Hierdoor is de zolder goed toegankelijk geworden en daardoor beter te benutten voor de opslag van historische voor werpen en archeologisch vondstmateriaal. Het museumgebouwtje is eigendom van de gemeente Castricum. In haar beleid om de gebouwen over te dragen aan de verenigin gen wil de gemeente met het behoud van de grond het gebouwtje voor een symbolisch bedrag overdoen aan de werkgroep om daarmee op de onderhoudskosten te kunnen bezuinigen. Oud- Castricum is van mening dat de historische collectie overCastricum eigendom is van de Castricumse gemeenschap en dat in dat kader de gemeente hiervoor een ruimte ter beschikking moet stellen. Ook in de statuten van de stichting staat expliciet vermeld dat bij opheffing de collectie vervalt aan de gemeente Castricum. De leden van de werkgroep beheren deze collectie, trachten dit verder uit te breiden en steken hier bijzonder veel vrije tijd in; zij willen niet ook nog belast worden met het onderhoud van het museumgebouwtje, net zo min als de leden van de vrijwillige brandweer hun eigen gebouw moeten onderhouden. Het ziet er nu

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 2