Algemene Synode voorgestelde kerstontmoeting "Kerk en We reld' is hier onuitvoerbaar wegens gebrek aan hulp door de leden. Ook de zendingscollecte gaat om die reden niet door. In 1951 wordt de kerk bij de Classis van Alkmaar ingedeeld, hetgeen wordt betreurd. Van Deelen zal 'een bekwaam monteur' sturen om de schrijfma chine te laten repareren, die is niet meer geschikt om stencilwerk voor het gemeenteblaadje te maken. Niemand is overigens nog bereid om dat blaadje rond te brengen. Op 3 januari 1952 zegt Van Deelen geen ouderling te willen worden. Hij vindt dat er twee kandidaten uit de Evangelisatie moeten komen. Joor en Heringa worden gekozen, maar de Evangelisatie reageert er niet eens op, zodat de benoeming niet doorgaat. Triest wordt in november gememoreerd, dat de noodzakelijke lakens voor de avondmaals tafel ontbreken en voor de Kerst van 1952 nog eens geleend moeten worden. Cantor Witbaard doet een voorstel om een tweede orgel aan te schaffen. Het vindt geen genade, in het orgelfonds zit maar duizend gulden en men wil geen lening aangaan voor de resterende f 3.500,--. Er wordt voorgesteld om de grote pastorie voor andere doeleinden te gebruiken, zoals een dependance voor 'huize Westerlicht' in Alkmaar. In juli 1955 vraagt wethouder Veldt 'slechts informatief' of in de pastorie enige schoollokalen ingericht zouden kunnen worden. In verband met de stormramp van 1 februari 1953 wordt duizend gulden aan het Rampenfonds geschonken, de collecte heeft het bedrag van f 438,32 opgebracht. De collecte van de Evangelisatie levert f 152,67 op. De kerkeraad wil dit als één bedrag uit de gemeente Castricum schenken. Dominee Cannegieter vertrekt De dominee wakkert de gemoederen nog eens aan door zich te verzetten tegen de wijze van heffing van de hoofdelijke omslag. Het College van Toezicht van Alkmaar heeft gezegd dat de kerkelijke bijdrage van een half procent tenminste één procent zou moeten zijn. Cannegieter moedigt ook anderen aan zich te verzetten. De kerkeraad kan zijn houding allerminst waarderen, maar hij volhardt in zijn mening. Als gevolg van de heffing komen vele opzeggingen binnen. De kerkeraad weet niet meer uit de moeilijkheden te komen en in de vergadering van 14 maart 1953 leggen vier personen met onmiddellijke ingang hun ambt neer. Drie daarvan zeggen zelfs zich van alle kerkewerk te zullen onthouden. Diaken D. van Deelen zegt eigenlijk ook zijn ambt neer te willen leggen. Hij stelt voor om een geheel nieuw bestuur te kiezen om uit de problemen te komen. Het College van Toezicht zegt dat er maar een oplossing mogelijk is, Cannegieter zal een andere standplaats of functie moeten krijgen. Ds. Cannegieter houdt de eer aan zichzelf en vertrekt naar het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Hem wordt per 1 okto ber 1955 door de classis van Haarlem eervol ontslag verleend 'wegens overgang tot een andere staat des levens'. De oplossing Op 20 september 1955 komt de gehalveerde kerkeraad, die reglementair wordt gecompleteerd door vertegenwoordigers uit de kring Haarlem, nog eens met Ds. Cannegieter bijeen. Cannegieter spreekt de hoop uit dat de gemeente onder zijn opvolger tot groter bloei mag komen. Consulent Ds. Maessens uit Heemskerk gaat eerst met alle groeperingen praten alvorens zich over de vacature te buigen. Op 21 december 1955 wordt daartoe een informatieavond voor de gehele Gemeente gehouden. Zijn voorstel tot aanstelling van een 'predikant voor een Gemeente in herstel' vindt men niet nodig. De profielschets bepaalt dat de nieuwe leraar iemand moet zijn, die de 'Bijbel als richtsnoer heeft met een confessionele zienswijze, boven de richtingsstrijd staat, Christelijk Onderwijs bevordert, huisbezoek aflegt en vertrooster is voor de zieken'De predikantsvrouw in de gemeente moet in de eerste plaats de predikant een goed tehuis bezorgen, evenwich tig zijn en rust geven in het gezin Deze foto is gemaakt bij het afscheid van Ds. Papineau Salm en op 28 april 1973 gepubliceerd in het orgaan van de gemeente 'Her vormd Castricum'. In de begeleidende tekst wordt het echtpaar lof toegezwaaid voor hun grote verdienste voor de gemeente. Men heeft anderhalf jaar nodig om de beroeping van een nieuwe predikant voor te bereiden. Uit drie kandidaten wordt Ds. Jean Papineau Salm uit Colmschate gekozen: 'omdat hij Holland kent'. Hij heeft o.a. eerder in Julianadorp en op Texel gestaan. Oecumene Jean Papineau Salm doet zijn intrede op zondag 22 september 1957. Hij vraagt de gemeente om medewerking en 'geduld met mijn ongeduld', kritiek en openhartigheid. Hij wordt geconfron teerd met oecumenische activiteiten in het dorp. Kapelaan Heemskerk wil een gemeenschappelijke kerstwijdingsdienst vie ren in cafe 'de Vriendschap' van de heer Roozendaal. De dominee stelt een wijdingsavond voor met de rooms katholieken en de gereformeerden in de Stille Week van 1958. Op de eerste paasdag wordt een openluchtgetuigenis gehouden met de rooms katholie ken, waarbij burgemeester Smeets "een kapittel' uit de bijbel voorleest. Bovendien stelt hij voor om -bij toerbeurt door de hervormden en de gereformeerden- om de week een dienst te houden in de kerktent bij 'het tentenkamp' in Bakkum. Met groot succes wordt op 24 juli 1958 in samenwerking met kapelaan Heemskerk een lekenspel opgevoerd op het Geitenweidje bij Johanneshof. Het wordt uitgevoerd door de Horstspelers bij wijze van manifestatie 'Eenheid in de kerk'. De oud-katholieken mogen eens in de zes maanden in de kerk een dienst houden. De jaarlijkse Lutherherdenking wil hij gezamenlijk in de gereformeerde kerk houden. Een ouderling van de Gereformeerde kerk vraagt om als gast de avondmaalsviering te mogen bijwonen. Men zal met hem gaan praten en bij de Synode informeren. Er is ook een gesprek over 'de vrouw in het ambt'In januari 1959 wordt kapelaan Van der Wel gevraagd om het roomse standpunt toe te lichten in de catechesatie over 'het verschil tussen Rome en ons'. Aan Ds. Van der Zee wordt hierover de mening van de gereformeerden gevraagd. Al spoedig blijkt Papineau Salm twee dagen op Duin en Bosch te moeten werken. Per 1 januari 1957 was de 'gestichtsgemeente' opgeheven, waardoor men onder Castricum is komen te vallen. Er heerst een geprikkelde stemming over deze 28

Jaarboek Oud Castricum | 1992 | | pagina 28