Jaarverslag 1990 De eerste maanden van 1990 stonden voor een aantal leden in het teken van de voorbereiding van een tentoonstelling "Castricum in de tweede Wereldoorlog", die van 5 mei tot 19 mei in het gemeentehuis werd gehouden. Het thema van de tentoonstelling was deze keer het dagboek dat de kapelaans F.C.J. Holthuizen, F.C. Verheul en J. van der Zalm van St. Pancratiusparochie in de oorlogsjaren hebben bijgehouden. Burgemeester Schouwenaar verrichtte de opening, waarbij vele genodigden aanwezig waren. Tot de ere-gasten behoorden leden van verzetsgroepen en familie van inmiddels overleden illegale werkers, waaronder naaste familieleden van dokter Van Nievelt en dokter Leenaers. Op de openingsdag vertoonden Jaap Stuifbergen en Loek Zonneveld een dia-klankbeeld over de oorlogsjaren. Uit de vele positieve reakties heeft de werkgroep mogen afleiden dat de tentoonstelling en het dia-klankbeeld zeer gewaardeerd werden. Jaarboekje In het 13e jaarboekje werd door de heer F. Baars de geschiedenis behandeld van het Castricumse onderwijs vanaf 1940 tot de zeventiger jaren. In verband met dit hoofdartikel werd tijdens een bijeenkomst met de pers op 25 oktober het eerste exemplaar van het jaarboekje overhandigd aan de inspekteur van het basisonder wijs, de heer H.G. Hin. Deze bijeenkomst vond plaats in de Ned. Hervormde kerk, waar eens ook de lagere school gehuisvest was. Verder in het jaarboekje een schets van mevr. A.C. Glorie-van der Steen van de geschiedenis van de jacht in het duingebied. Mevr. E.A. Steeman-Borst ging in op de dorpssmederijen in Castricum en Bakkum. In de rubriek "Wie wasbeschreef de heer N.A.Kaan leven en werken van dokter H.M.J.M. Leenaers. De 9de Castricumse familie die in het jaarboekje werd gepubliceerd was de fam. de Graaf. Voor dit uitgebreide werkstuk tekenden mevr. G.C.Bakker- van der Wolff en de heer S.P.A. Zuurbier. Verder waren er de rubrieken Castricum - Honderd jaar geleden en het jaarverslag. De zeer gevarieerde inhoud trok weer vele extra belangstellen den, naast de vaste abonnee's. De oplage bedroeg 1300 exemplaren, welke snel uitverkocht raakte. Dit keer werd gekozen voor het bezorgen van het jaarboekje, inclusief accept-giro. Het experiment slaagde uitstekend dankzij de medewerking van de donateurs. Aktiviteiten Werkgroepen Historie en Archeologie Door een aantal leden van de werkgroep werd wekelijks in het streekarchief te Alkmaar onderzoek verricht naar de historie van Castricum. In het verslagjaar had dit vooral betrekking op de onderwerpen voor het 13e en 14e jaarboekje o.a. betreffende de gasfabriek en de stambomen van de families De Graaf en Liefting. Het doorwerken van het archief van notaris Jan Schoehuizen met standplaats in Alkmaar is in het verslagjaar gereed gekomen en alle interessante informatie betreffende Bakkum en Castricum is overgenomen; verscheidene inventarisnummers van het Oud Archief van Castricum werden systematisch onderzocht. Op het Rijksarchief te Haarlem werd een deel van de hypothecaire registers doorgewerkt om vooral zaken betreffende Castricumse huizen en percelen uit de periode 1811 - 1838 te onderzoeken. Er werd een begin gemaakt met het opsporen van alle Castricumse zaken uit de archieven van het Provinciebestuur over de periode 1814 - 1836 (t.b.v. artikel over burgemeester Pieter Kieft). In de archief- en werkruimte "De Duynkant" werd het werk aan de inventarisatie en archivering van kaarten en prenten voortgezet. Verscheidene foto's uit particulier bezit werden gereproduceerd en aan de collectie toegevoegd. Nog steeds worden archeologische vondsten uit vroeger jaren door een aantal leden gerestaureerd en geïnventariseerd. In 1990 werden geen opgravingen gedaan; wel zijn incidenteel vondsten gedaan, waaronder een fibula van het terrein nabij de villa Doornduyn aan de Duinweg en vroeg-inheems aardewerk in de Oosterbuurt. Dankzij de familie Beentjes ontving de werkgroep weer diverse aardewerkvondsten, uit het begin van de jaartelling, afkomstig van een perceel aan de Heemstederweg, genaamd Goudtuinen. Lezingen, excursies, etc. Op 14 november j.1. werd een lezing gehouden voor de donateurs van de werkgroep door dr. J. Morel over de Romeinen in Velsen. De excursie van de leden van de werkgroep op 15 september had deze keer het historische vestingstadje Naarden als be stemming. Een bezoek aan het vestingmuseum en een stadswandeling onder leiding van een deskundige gids waren onderdelen van deze geslaagde dag. Op uitnodiging van de redaktie van het tweemaandelijks blad "Klei en hobby", van de gelijknamige stichting, heeft Ernst Mooij een artikel geschreven onder de titel "Uit scherven verkregen". Aan de hand van de Castricumse vondsten wordt daarin een impressie gegeven van de ontwikkeling en herkomst van het aardewerk door de eeuwen heen. Ook meer dan 30 foto's, die het artikel illustreren, zijn door de auteur verzorgd. Het artikel wordt als vervolg-artikel in het hobbyblad opgenomen. De eer ste delen zijn inmiddels gepubliceerd. Op 26 februari 1991 werd door de schrijver van bovengenoemd artikel, gedurende de ochtenduren drie korte presentaties gehouden voor de bovenbouw van de "Molenweidschool". Binnen het lesprogramma "wereldoriëntatie" was een projekt opgezet waarin alle facetten van Castricum als woongebied belicht werden. Met de archeologische presentatie werd het 53

Jaarboek Oud Castricum | 1991 | | pagina 53