Voorwoord In de jaarvergadering in mei j.1. heeft de heer Van Geenhuizen het voorzitterschap van de Stichting Werkgroep Oud Castricum aan mij overgedragen. Voor de verdiensten van Van Geenhuizen voor de werkgroep gedurende zijn zeventienjarig voorzitter schap werd veel dank en waardering uitgesproken. In mei 1992 is het 25 jaar geleden dat de Werkgroep Oud Castricum werd opgericht. Dit jubileum willen wij niet ongemerkt voorbij laten gaan; door middel van een uitgebreide tentoonstelling en een jubileumboek met veel foto's en een zeer gevarieerde inhoud, willen wij ons jubileum opluisteren. Daarbij doen wij ook een beroep op vele Castricummers om mee te helpen dit gebeuren tot een groot succes te maken door foto's en voorwerpen van of over voorafgaande Castricumse generaties uit te lenen en/of verhalen op schrift beschikbaar te stellen. Ook zij die daadwerkelijk hun hobby willen maken van 'Oud Castricum' kunnen zich bij ons aansluiten en actief meedoen. Hopenlijk dat dit 25-jarig jubileum, waarmee de stichting haar bestaansrecht heeft bewezen, de aanleiding vormt voor het gemeentebestuur om financiële mogelijkheden te creëren voor de instelling van een plaatselijke oudheidkamer. De Lion's club Castricum-Heemskerk heeft financiële hulp geboden voor de aanschaf van een zeer fraaie vitrine; deze vitrine gevuld met een aantal voorwerpen uit de collectie van de werkgroep wordt voorlopig opgesteld in de hal van het gemeen tehuis. De eerste schetsen voor de uitbreiding van het winkelbestand in de Dorpskom zijn van de tekentafel gekomen; hierbij zouden een aantal panden sneuvelen, die nu mede het kleinschalige karakter van de Dorpskom bepalen. Voor deze kleine pandjes komen grote winkelgalerijen en een warenhuis in de plaats. De veranderingen lijken zo ingrijpend dat de grote overeenkomst ons treft, met hetgeen er destijds in het dorpscentrum van Heemskerk is gebeurd. Daar is in het verleden de dorpskom afgebroken en weer opgebouwd met een groot aantal winkel complexen; de gezellige sfeer ook voor het winkelende publiek is verdwenen. Moge dat voor de Castricumse winkeliers en be stuurders een goed voorbeeld zijn hoe het niet moet en de versterking van de winkelfunctie van de dorpskom realiseren met maximaal behoud van de kleinschaligheid en dorpssfeer. Voor U ligt inmiddels alweer het 14e jaarboekje. In dit boekje wordt veel aandacht geschonken aan de gemeentelijke gasfabriek, die in 1914 in bedrijf werd gesteld en in de oorlogsjaren werd gesloten. De komst van de gasfabriek betekende veel voor de plaatselijke bevolking. De schaarse- verlichting van kaars of petroleumlamp maakte plaats voor gasverlichting; het koken op een hout, turf of kolenvuur deed men nu op een gasfornuis. In deze eeuw zijn er geen andere onderwerpen geweest in de plaatselijke politiek dan de gasfabriek, die zoveel aandacht heeft gekregen of zoveel tumult heeft veroorzaakt. Telkens waren er vóór-en tegenstanders voor de bouw, voor aansluiting op electriciteit of voor de levering van stadsgas door Beverwijk. De conflicten liepen zo hoog op dat het zelfs leidde tot een scheuring van de plaatselijke R.K. Staatspartij. In de rubriek 'Wie was dit keer aandacht voor de in het dorp destijds zo bekende huisschilder Sijf Portegies, die voor zijn plezier vele huizen, boerderijen en Castricumse plekjes aan het doek toevertrouwde. Vele huiskamers worden nu nog gesierd met een schilderijtje van 'Sijf'. Als Castricumse familie is deze keer gekozen voor de familie Liefting; uitvoerig wordt de geschiedenis en stamboom van deze familie behandeld. Verder de vaste rubrieken als Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1990. Ik wens U veel genoegen met ons jaarboekje S.P.A. Zuurbier voorzitter 'Een land zonder geschiedenis is als een mens zonder herinneringen, zo maar bij toverslag ontstaan. Het tijdstip waarop iemand leeft is iets volkomen willekeurigs en daar door mag hij dus nooit zijn kijk op de dingen laten beheer sen. Ellendige stukjes goud bewaren de mensen met de grootste zorgvuldigheid, maar van zijn overgrootouders weet bijna niemand meer iets te vertellen. Elk dorp moest eigenlijk zijn eigen bezoldigde kroniekschrijver hebben die al het merkwaardige in bonte afwisseling vasthoudt voor de toekomst.' Belcampo: De zwerftocht van Beicampo. 2

Jaarboek Oud Castricum | 1991 | | pagina 2