H BB BB Üiiü gezelschap per trein of bus naar een jaarlijks te bepalen be stemming. Vaak was dat een behang-of een verffabriek, die de groep na afloop van de excursie onthaalde op een uitgebreid diner.(afb.ó). In de avonduren werd dan nog een theater voorstelling in Amsterdam bezocht, waarbij de Snip Snap revue hoog scoorde. Sijf was een groot voorstander van deze uitstapjes, die hij, behalve leuk en gezellig, van groot belang vond voor de saamhorigheid binnen de afdeling. De leden maakten afspraken over de aanneming van werk en zorgden er o.a. voor dat niet onder de prijs werd gewerkt. Men kon elkaar ter verantwoording roepen. Ook op ander gebied zette Sijf Portegies zich in. In 1904 was in Castricum op initiatief van o.a. burgemeester Mooy de ver eniging "Onderlinge Hulp" opgericht. Tegen betaling van een lage contributie verzekerden de leden zich van een uitkering van f. 0,60, later f. 1.25 per dag, indien men tengevolge van ziekte of een ongeval niet kon werken. Sijf was ruim 40 jaar penningmeester van deze organisatie. Ook het secretariaat nam hij er in 1949 nog bij. Zijn zoon J.P.C. (Co) Portegies werd zijn opvolger als penningmeester. Aan het eind van de vijftigerjaren heeft Co samen met de toenmalige voorzitter Dirk de Winter de liquidatie van de instelling geregeld. afb. 6 Excursie van de schildersvereniging St. Lucas naar de behang- fabriek Goudsmitt-Hoff in Amsterdam op 18 oktober 1950. Op de voorste rij staan S. Th. Portegies, mevr. C. Portegies- Rustman, H. Schram (Dorpsstraat), mevr. A. Weda-Res, AJ. Weda, mevr. G. Meyer-Zuurbier, mevr, N. Goedhard-Bakker, mevr. A. Schram-V.d. Eng, G. Schram en Th.A. Weda. Op de achterste rij staan van links naar rechts: C. Emmanuel (vertegenwoordiger), G.J. Krimp, J. Goedhard, mevr. G. Schram- Glorie, H. Schram, A. Meyer, J. Schram, mevr. A. Schram-de Bruin, mevr. A. Tromp-Groen en W.J. Tromp. Het zal eind 1908 zijn geweest toen burgemeester Mooy Sijf Portegies benaderde met de vraag of hij soms de verzekerings portefeuille van "De Nederlanden van 1845" wilde overnemen. Deze bijbaan werd de burgemeester kennelijk wat teveel. Sijf had er wel oren naar en de officiële overname werd op 22 ja nuari 1909 een feit. Meer dan 40 jaar is hij vervolgens de vertegenwoordiger van deze bekende verzekeringsmaat schappij geweest. Verder is Sijf penningmeester van de VVV geweest Zoon Co herinnert zich dat iedereen zo af en toe aan het werk werd gezet om lidmaatschapsbewijzen uit te schrijven. Tenslotte was Sijf een aktief lid van de patroonsvereniging en zoals eerder al genoemd bestuurslid van de woningbouw vereniging St. Joseph. Artistieke kwaliteiten Waar Sijf Portegies de tijd vandaan haalde voor al zijn aktiviteiten blijft een raadsel, maar hij speelde ook nog viool. Hij had daarvoor les gehad van Klaas de Graaf grondlegger van de huidige electronicazaak in de Torenstraat. Voor zijn gezin klonken de repetities van Sijf in zijn schaarse vrije uurtjes heel vertrouwd. Met Klaas, zijn eigen zoon Theo en nog een kennis werd soms een kwartet gevormd. Zij maakten ook deel uit van de Castricumse Orkestvereniging die korte tijd heeft bestaan. Van zijn kinderen was Theo de enige die ook belangstelling had voor de viool. Vader Sijf bracht hem de eerste beginselen bij. Deze zoon is na zijn huwelijk in 1955 naar Australië geëmigreerd. Dochter Corrie en haar man besloten Theo in de haven van IJmuiden uit te zwaaien. Daar troffen zij ook Sijf aan die het afscheid van zijn zoon bijzonder zwaar viel. In Australië speelt deze Theo nu le viool in een klein orkest. Daarnaast bouwt en repareert hij deze instrumenten. Overigens hebben ook de andere kinderen wel een of meer van de talenten van hun vader meegekregen en er hun beroep of hobby van gemaakt (afb.7). 3UOSMIT-HOI f§| /f, I •Cl 53BBBB! 27

Jaarboek Oud Castricum | 1991 | | pagina 27