M.I.V. 2 april 1990 is ons bijkantoor aan de gasstraat 15 te castricum Voor het aan- en afsluiten van een gasaansluiting dient u zich voortaan te wenden tot ons kantoor aan de parallelweg 108 te beverwijk. De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag Voor meer informatie 02510-67 167 gemeenschappelijk gasbedrijf beverwijk en omstreken door de weilanden aangelegd vanaf de grote gashouder aan de Tolweg in Heemskerk naar onze gashouders. In 1955 werd op het fabrieksterrein een propaangasstation in gebruik genomen om vooral kortstondige tekorten aan stadsgas bij piekverbruik te kunnen opvangen. Propaan (opgeslagen in zeer lange tanks) werd dan vermengd met lucht en in het gasnet geïnjecteerd. De kleine gashouder aan de Oude Haarlemmerweg werd vanwege de slechte staat in het begin van de zestiger jaren gesloopt. Met de ombouw op aardgas in 1967 kwam een einde aan het stadsgas en had ook de grote gashouder geen functie meer; deze werd kort daarna gesloopt. Vanuit de Castricumse vestiging met kantoor en fitterswerkplaats werden alle uitbreidingen en aanpassingen van het gasnet in het rayon Castricum (de gemeenten Akersloot, Castricum, Limmen en Uitgeest) uitgevoerd. In 1975 is een start gemaakt met de bouw van een nieuwe werkplaats met kantine en kleine kantoren en ook een dienstwoning voor rayonopzichter Bruins, die voordien woonde in de direkteurswoning van de gasfabriek. In 1976 zijn de nieuwe panden in gebruik genomen en zijn de restanten van de oude fabriek, de werkplaats en de woning gesloopt. De Castricumse vestiging van het gasbedrijf Beverwijk werd vooral om economische redenen in april van het vorig jaar ge sloten. Hiermee kwam definitief een einde aan een nogal bewogen geschiedenis van het gasbedrijf aan de Gasstraat te Castricum. S.P.A. Zuurbier Afbeelding 31 Sluiting van het bijkantoor aan de Gasstraat; hiermee kwam een einde aan het "gasbedrijf" in Castricum. gesloten 8o°- 12 o° en 13.00-16.00 T hoofdkantoor en informatiecentrum: parallelweg 108 beverwijk postbus 155 1910 AL beverwijk telefoon: 02510 - 67167 Verantwoording Dit artikel is hoofdzakelijk samengesteld met gegevens uit het archief van de gasfabriek deels berustende bij de gemeente Castricum en deels bij het Gasbedrijf Beverwijk. Verder zijn veel gegevens ontleend aan de gemeenteraadsnotulen aanwezig op het Streekarchief te Alkmaar en aan intervieuws met de he ren Dirk de Graaf en Piet Kuijs (betreffende gasfabriek), C. Koper en E. Bruins (betreffende gasbedrijf Beverwijk), J. Feuerstein en G. en P. Meijer (betreffende gieterij). Met dank aan allen die hun medewerking hebben verleend door gegevens te verstrekken of foto's ter beschikking te stellen. In het bijzonder gaat daarbij dank naar Niek de Graaf, oud medewerker van de gasfabriek, die veel informatie heeft verstrekt en een deel van het onderzoek heeft verricht; zonder zijn hulp was dit artikel niet mogelijk geweest. 23

Jaarboek Oud Castricum | 1991 | | pagina 23