Voor de stichtingskosten van de school heeft men f 100.000- be groot, afgezien van de inrichtingskosten. Er dreigt een kink in de kabel te komen als er bericht komt dat Parragro geen 6- of 7 klassige school kan leveren, maar wel een 8- klassige. Burgemeester Smeets voert weer spoedoverleg met voorzitter Goes, die met het nieuwe aanbod accoord gaat. Er gaat op 30 november direct een brief naar de raadsleden. De 11 dames en heren worden verzocht om door middel van een 'Ja' of 'Neen' en een handtekening wel of niet accoord te gaan met het geboden alternatief. Negen personen voorzien het lijstje van een toestemming. Twee zijn kennelijk niet thuis want van hen ontbreekt de handteke ning. Het gezelschap bestaat uit de heren Th. Berlee, E. de Graaf, J. v.d. Meij, H. Twisk, N. Veldt, J. Kaandorp, J. Bastiaan, W. Beumer en mevrouw Jacobs-Wentink. Niet getekend hebben de heer J. Bedeke en mevrouw J.H. Beijersbergen- van Henegouwen. Afbeelding 3 1949 Pastoor Goes tijdens zijn rede bij de opening van de Cune- raschool. Het uit Finland afkomstige houten gebouw zou als 'Finsche school' bekend worden. Het is inmiddels vervangen dooreen nieuw stenen gebouw. Op de foto rechts is met ambtske ten Burgemeester Smeets herkenbaar. De volgende stap De volgende stap is een brief van B&W aan de gemeenteraad. In het schrijven wordt nog eens uitgelegd, dat in verband met de ma teriaalpositie in Nederland van het bouwen van een stenen school de eerste jaren geen sprake zal kunnen zijn. Derhalve is 'om uit de bekende onderwijs-impasse te geraken' gekozen voor een houten noodschool. Men stelt de Raad voor om de school niet in eigen dom over te dragen, maar in bruikleen te geven. Het college moti veert haar voorstel door aan te geven, dat de school niet wordt ge bouwd op de plaats, die in het uitbreidingsplan is aangegeven, doch op grond, die in de toekomst bestemd is voor woningbouw. 'Het is derhalve niet gewenst deze grond aan het schoolbestuur af te staan, of in erfpacht uit te geven'Daarnaast wil men het schoolbestuur behoeden voor de grote onderhoudskosten, die na verloop van enkele jaren aan een houten school verbonden zijn. De zending is onderweg Op 10 januari 1949 bericht aannemer Parragro, dat de vierde zen ding scholen, waarbij de Castricumse school, met het stoom schip 'Maud Thorden' is verscheept. Cargadoor Vinke Co zal de inklaring en het transport binnen Nederland verzorgen. Parragro heeft overigens nog een flinke blunder begaan. Bij de opening van de eerste houten noodschool in Nederland, die in Voorschoten staat, heeft men wel de directeur van Gemeentewer ken uitgenodigd, maar Burgemeester Smeets over het hoofd ge zien. Op 1 maart stuurt de aannemer een uitgebreide excuusbrief voor het verzuim. Het is 30 maart 1949 als de Gemeenteraad accoord gaat met het voorstel om de 8-klassige houten noodschool te bouwen. Bezwaren Enkele dagen later komt er een brief binnen van de Consulent voor de Lichamelijke Opvoeding van het Lager Onderwijs van het district uit Alkmaar. Consulent J. van Drunen maakt be zwaar tegen een deel van het ontwerp van de school. Naar zijn oordeel is te weinig rekening gehouden met het onderwijs in de 'lichamelijke oefening' Slechts een zeer klein gedeelte van de leerlingen kan gebruik ma ken van het centrale gymnastieklokaal. Daarom stelt hij een klei ne wijziging voor. Van de 800 m2 ter beschikking gestelde tegels moet een plateau aangelegd worden voor de twee klasselokalen van de kleuterschool. Als daarnaast een zandbak voor het sprin gen wordt aangelegd, is Van Drunen tevredengesteld. Gemeente werken wordt geraadpleegd en antwoordt dat de gewijzigde bete geling zonder kostenverhoging aangebracht kan worden. De kosten van de springbak met een aanlooppad begroot de Technisch-Hoofdambtenaar op 210,= Hij is een man die op de kleintjes let, want hij eindigt zijn ant woord met: 'Daar de consulent spreekt van 'wenselijk' kan mijns inziens beter gewacht worden met deze uitgaven tot dit werk 'noodzakelijk' zal blijken' Meester Bodewes, hoofd der Cuneraschool Ondertussen is meester C.G. Bodewes uitgezocht om het hoofd van de nieuwe 'Cunera'school te worden. Hij gaat hard aan het werk, want er is nog veel te regelen en de tijd dringt. Een van zijn eerste taken is het maken van een begroting voor de leermiddelen en inrichting van de school. Op 2 augustus 1949 vraagt hij namens het schoolbestuur een bedrag van 25.564,20 aan. Voor leermiddelen als boeken, gymnastiekmateriaal, schriften, handwerkmateriaalen schrijfgerei komt hij op een bedrag van 12.408,= en voor ongeveer een zelfde bedrag becijfert hij het meubilair. Castricumse middenstand De Castricumse middenstand wordt ruimschoots ingeschakeld bij de levering van materialen aan de school. Zo zorgt C. Stuif bergen ('Kees de koster') voor de schoolboeken en een school plaat. Hierbij komen titels voor als 'De katechismus''De Goede Weg''De Gulden Kern''Roomse Rijkdom' en 'Tekenen bij het Godsdienst- Onderwijs'De wandplaat draagt ook de titel 'De Goede Weg' Manufacturenhandel M. de Winter-Meijer mag de handwerkar- tikelen verzorgen. Smederij Twisk levert de schoonmaakartike len als zachte zeep. Plas krijgt de levering van de klokken en schoenhandel Groot de gymspullen. P. van Duyn moet de natuurkunde-attributen verzorgen.. De order voor schriften, de inkt, de kruis- en heiligenbeelden gaat naar boekhandel N. Sijm. Ook aannemer A.C. Borst krijgt zijn aandeel, hij moet de bor den ophangen en een opbergkist maken. De Castricumse leve ranciers kunnen kennelijk niet aan alle vragen voldoen. Zo moet Bodewes voor een 3-octaafs harmonium naar Ypma in Alkmaar en voor de bijenkast met toebehoren naar Hendriks in Haarlem. Tennisballen voor de lichamelijke oefening zijn ook in het dorp niet te koop. Daarvoor komt hij terecht bij de tennisvereniging S.E.F. uit Alkmaar, die kennelijk wat ballen over heeft. Zij leve ren er vijftig voor de prijs van vijftig cent per stuk. 6

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 6