king over een lokaal. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling om kinderen die ten westen van de spoorlijn wonen de gevaarlijke overgang te besparen. Augustinusschool De Augustinusschool doet een beroep op een oorlogsschadeuit kering. Men verzoekt om vergoeding van de door de Duitsers meegenomen kachel. De scholen kunnen de toevloed van leerlin gen niet aan. De Augustinusschool is gedwongen om naar hulp lokalen uit te zien om de jongens te kunnen huisvesten. In de be waarschool zijn twee lokalen in gebruik door het 'RK Vrouwelijk Jeugdwerk'Het schoolbestuur verzoekt aan de gemeente om toestemming tot ingebruikname van die ruimten. In dezelfde brief doet het schoolbestuur zijn beklag over de de plorabele staat waarin de gymzaal zich bevindt. Men wil een nieuwe vloer 'vanwege de geweldige stofwolken'Maar er is een geweldig tekort aan materialen. De Linoleumfabrieken in Krommenie kunnen voorlopig niet le veren. Er wordt naarstig naar een oplossing gezocht, maar het zal nog meer dan een jaar duren voor het euvel verholpen zal zijn. Vroom en Dreesmann weet in het najaar van 1949 beslag te leggen op een partij linoleum om de vloer te kunnen beleggen. Aanne mer M. de Nijs zal eerst de stoffige houten vloer door een beton nen vervangen. Maria Gorettischool De meisjes van de Maria Gorettischool zijn zeer zuinig met hun lesmateriaal omgesprongen. Als in februari een aanvraag voor omwisseling van de verouderde schoolboekjes wordt gedaan, gaat de inspecteur vrijwel direct accoord. 'De zorg voor de leer middelen is boven alle lof verheven. Dat is de reden dat de boek jes zo lang zijn meegegaan en verouderd zijn'zo onderschrijft hij zijn toestemming. De inspecteur wordt ook om advies ge vraagd bij de aanvraag voor de inrichting van een filmlokaal. In verband met het invoeren van schoolfilms in het leerprogramma heeft men behoefte aan verduisteringsgordijnen en de aanleg van een stopcontact voor de projector. De gordijnen worden wel goedgekeurd, maar een stopcontact vindt hij niet nodig. 'Als men een stopcontactfitting in een der lampen draait, is men ook geholpen. Zo'n voorwerp kost nog geen gulden en kan voor de gehele school dienst doen'is zijn oordeel. Afbeelding 2 1947 Klas van de RK meisjesschool Maria Goretti voor de Pan- cratiuskerk met 'Juf' Juffermans. Een nieuwe school Het gebrek aan schoolruimten is groot. De bevolking bestaat overwegend uit Rooms-katholieken. Het RK schoolbestuur is al jaren bezig om in Bakkum een school te krijgen. Er is echter niet veel geld en er zijn te weinig materialen. In juni 1948 stuurt het RK kerkbestuur, dat tegelijkertijd schoolbestuur is, een aanvraag in voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs. De school moet ruimte bieden aar. 200 leerlin gen en het moet uit zes klassen bestaan. In elk lokaal zullen ten hoogste 45 leerlingen worden toegelaten. De aanvraag wordt on dertekend door Pastoor Goes als voorzitter en F. Schut als secre taris. De brief komt op 23 juli in het gemeentehuis aan en is ken nelijk een reactie op een brief van het Ministerie van Onderwijs. Een bericht dat tekenend is voor die tijd. Het Ministerie schrijft: 'In de loop van dit jaar zal (aannemer) Parragro uit Warmond waarschijnlijk een vijftigtal houten scholen uit Finland kunnen importeren'Gegadigden moeten binnen veertien dagen reage ren. De Commissie van Beroep RK Lager Onderwijs te Amster dam heeft op 1 juli 1948 haar fiat al gegeven aan het verzoek. Het kerkbestuur verklaart 15% van de stichtingskosten in de ge meentekas te zullen storten ingevolge een bepaling in de Lageron- derwijswet van 1920. Men verklaart bovendien om 'zonodig en voor zover mogelijk een lokaal of terein voor lichamelijke oefe ning gedurende bepaalde uren aan een andere school voor voort gezet uitgebreid lager onderwijs in mede gebruik te geven'Op 4 augustus gaat de gemeenteraad accoord met het voorstel. Het besluit wordt ondertekend door burgemeester C.F. Smeets en se cretaris G. Louter. Een merkwaardige brief Op 24 oktober van datzelfde jaar 1948 komt er een merkwaardige brief binnen, die ondertekend is door G. Goes, voorzitter: 'Ede lachtbare Heer Burgemeester! Na rijp beraad -voor zover moge lijk in dit korte tijdsbestek- hebben we besloten af te zien van het aanbod tot het bouwen van een zogenaamde Finsche houten school. Ons lid de heer C. de Groot zal u nadere toelichting ge ven. Wij zijn u dankbaar voor de moeite die u voor deze zaak ge geven heeft. Met de meeste hoogachting, het Kerkbestuur van Pancratius'Vermoedelijk is er op hoog niveau spoedberaad ge weest om uit de impasse te geraken. Want 4 dagen later komt er een nieuw briefje van Goes binnen: 'Edelachtbare Heer Burge meester! Na opnieuw de zaak over de oprichting van een Finsche school te hebben besproken, heeft ons kerkbestuur besloten om goedkeuring aan dit plan te verleenen' Naast Goes' handtekening komt nu ook die van secretaris Schut op de brief voor. Wat de reden van de twijfel is geweest, is uit de briefwisseling niet duidelijk. Het vervolg B&W geven snel een vervolg aan de briefwisseling door op 27 ok tober 1948 een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te sturen. Men vraagt om een 'verklaring van geen be zwaar' te verlenen. De motieven voor de stichting van de school zijn in een paar zinnen samengevat: 'De RK Jongens- en Meisjes school te Castricum, die tezamen 816 leerlingen tellen, hebben grote behoefte aan klasruimte. Reeds zijn als leslokalen in ge bruik genomen enige lokalen van de RK fröbel-school en de lo kalen van de vrouwelijke jeugdorganisaties, terwijl noodlokalen zijn ingericht in een gedeelte gang in een voormalig houten distri butiegebouw. Ondanks deze maatregelen zijn de klassen overbe zet. Er zijn lokalen waar 55 en 56 leerlingen zijn ondergebracht, hetgeen voor het onderwijs natuurlijk niet bevorderlijk is. Door toename van het aantal leerlingen zal deze toestand het komende en de navolgende jaren nog verergeren. Daarnaast wordt bereikt dat de te Bakkum woonachtige kinderen niet meer zo ver van de school verwijderd zijn'

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 5