Het onderwijs in Castricum vanaf de Tweede Wereldoorlog Inleiding Dit artikel behandelt de geschiedenis van het Castricumse onder wijs vanaf 1940 tot de zeventiger jaren. In het 11e Jaarboekje 1988 van de Stichting Werkgroep Oud Castricum zijn ook een drietal artikelen over het onderwijs, waaronder 'De dorpsschool van Castricum in de jaren 1800 tot 1860' en 'Het onderwijs in Castricum van 1850 tot 1940' opgenomen. De oorlogsjaren Op 10 mei 1940 vallen Duitse troepen ons land binnen en wordt Nederland binnen enkele dagen bezet. Castricum telt dan zo'n 8200 inwoners. Voor de Castricumse kinderen staan een Rooms- Katholieke, een Protestants Christelijke en een Openbare lagere school ter beschikking, daarnaast is er een RK kleuterschool, waar ook niet katholieke kleuters worden toegelaten. De RK jongensschool en RK meisjesschool zijn in een gebouw aan de Alkmaarderstraatweg gevestigd, naast het zusterhuis staat de kleuterschool. De beide andere scholen staan in Bak- kum, de openbare aan de Bakkummerstraat en de 'School met den Bijbel' aan de Van Oldenbarneveltweg. Aanvankelijk gaat het schoolleven gewoon door, maar geleidelijk zullen zich grote veranderingen voordoen. Tijdens de mobilisatie van het Neder landse leger eind 1939 begin 1940 wordt een deel van de jongens school door de legerleiding gevorderd voor inkwartiering van soldaten. Leerlingen worden in de gymzaal en gangen onderge bracht, die tot provisorische lesruimten zijn omgetoverd. Ook de meisjesschool verleent overigens strikt gescheiden gastvrijheid aan de jongens. Ook de Duitse bezetter heeft enige malen ge bruik gemaakt van schoolgebouwen. Afbeelding 1 1942 Groep kleuters van de fröbelschool van de zusters aan de Alkmaarderstraatweg. Dit was in de oorlogsjaren en nog lang daarna de enige kleuterschool in Castricum. Kinderen van alle gezindten werden op deze bewaarschool toegelaten. Kinderen van bekende Castricumse families komen er op voor, zoals Beentjes, Stuifbergen, de Zeeuw, Res, Van Amsterdam en de Vries, (collectie H. Heideman) Geleidelijk wordt de toestand echter grimmiger. Zo moet Burge meester Sloet op last van de Duitsers met ingang van 1 september 1941 Joodse kinderen de toegang tot de scholen ontzeggen. Hij geeft 5 kinderen op, die allen op de openbare school in Bakkum zitten. Evacuatie Castricum wordt tot 'Sperrgebiet' verklaard, waar uitsluitend be zitters van een 'Ausweis' toegang hebben. Bakkum is een voor vrijwel iedereen verboden gebied. Uitsluitend met een speciale pas mag men de grens overschrijden. Grote delen van Castricum en Bakkum worden gesloopt, bewoners moeten maar zien hoe ze zich redden. In november 1942 moet een groot deel van deCastri- cumse bevolking het dorp verlaten. Men vertrekt naar omliggen de gemeenten en de Zaanstreek, maar velen worden ook naar het verre Oost- Groningen geëvacueerd. In december is de helft van de bevolking verdwenen en in september 1943 worden nog eens zo'n 2000 mensen weggejaagd. Het inwomertal is dan van 8.964 naar 3.009 personen teruggelopen. Uiteraard zijn de scholen door het vertrek van de gezinnen goeddeels ontvolkt. De 2 Bak- kumse scholen mogen niet meer bezocht worden en worden defi nitief voor inkwartiering van soldaten gevorderd. Vervoersproblemen Ook de onderwijzers ontkomen niet aan deportatie. Enigen daarvan zullen nooit weerkeren, omdat zij hun domicilie defini tief elders kiezen. Meester Bodewes van de Augustinusschool reist elke dag met de trein van Zaandam naar het dorp om les te geven. Na het wegvallen van het openbaar vervoer komt hij elke dag op de fiets met 'antiplofbanden' Juf Kuiper van de eerste klas van dezelfde school komt elke dag lopend uit Heiloo. Alternatieve huisvesting Kinderen van de openbare school worden ondergebracht in loka len van de RK scholen. Die van de Christelijke school verhuizen van het ene naar het andere adres. Van de aanvankelijk 96 leerlin gen zijn er nog zo'n 30 overgebleven. Hoofdonderwijzer J. Smit vertrekt in 1942 en zal nooit op zijn school weerkeren, hij blijft na de bevrijding in zijn nieuwe woon plaats. Onder leiding van meester Joor krijgen de kinderen les op verschillende adressen: Cafe De Landbouw aan de Dorpsstraat, de RK scholen, woonhuizen aan de Jacob Catsstraat, Koningin Julianastraat 35 (deze straat was op last van de bezetter omge doopt in M.H. Trompstraat) en de Brakenburgerstraat 39. In de hongerwinter van 1944 -1945 wordt aan de nog resterende 16 kin deren i.v.m. brandstofschaarste les in huiskamers van ouders ge geven. Van de weinige leerlingen van de openbare school worden de meesten naar de RK fröbelschool gestuurd. Hoofdonderwijzer Zinkweg gaat in 1943 met pensioen. Duitse les De RK scholen gaan met een drastisch ingekrompen bevolking 3

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 3