1Zuid Holland 3.708 personen 27 2. Noord Holland 3.275 24 3. Utrecht 1.837 13 4. Gelderland 1.082 8 5. Friesland 1.060 8 6. Noord Brabant 907 7 7. Overijssel 723 5 8. Zeeland 366 3 9. Groningen 321 2 10. Drente 223 2 11Limburg 206 2 totaal 13.708 100 In datzelfde jaar 1947 woonden er in Castricum 83 personen 'De Graaf die bijna allemaal afstammeling zijn van de Castricumse Cornelis Jacobszoon de Graaf. Ook zijn minstens even zoveel af stammelingen van hem in vorige en deze eeuw uitgewaaierd naar de regio zoals o.a. naar Limmen, Heiloo, Uitgeest, Alkmaar, As sendelft en Haarlem. De oorsprong van andere families De Graaf Zoals hier al eerder werd vermeld kan de familienaam De Graaf op verschillende plaatsen zijn ontstaan, zonder dat er van enige familierelatie sprake is. Om hiervan een duidelijk beeld te krijgen is contakt gezocht met leden van de Nederlands Genealogische Vereniging met de naam 'De Graaf, die zoals ook bleek in vele ge vallen konden aangeven waar hun eerste voorvaderen leefden, die deze naam reeds voerden. Van o.a. de volgende families De Graaf is de geschiedenis onderzocht: - C. de Graaff uit De Rijp (NH) heeft zijn familie kunnen terug voeren tot ene Bastiaan de Graaf, die na 1550 is geboren in het Land van Heusden en Altena in Noord Brabant. Onder de af stammelingen van Bastiaan worden vele schrijf wijzen ge bruikt, zoals de Graev, de Graaf, de Graef, de Graeff en de Graaff. De generaties worden achtereenvolgens gedoopt in Dussen (tot ca. 1640), in Babiloniëbroek (tot 1735) en in Wijk en Aalburg (tot 1898). - Dan is er een publicatie door Mr. H.H.A. de Graaff ('s Gra- venhage jan. 1931/34) over een geslacht 'De Graaf', dat be gint bij ene Michael Graff, die omstreeks 1640 waarschijnlijk te Freiberg (Dld) is geboren, burger en koopman is te Leipzig, in deze stad in 1670 trouwt en voor 1701 vermoedelijk aldaar is overleden. Zijn zoons Michael Gideon Graff en Martinus Gottlieb Graff vestigen zich in of voor 1701 te Amsterdam. In de loop van de eerste helft der 18e eeuw wordt de naam Graff op zijn hollands vervormd tot 'De Graaff'Vele nazaten ko men voor in o.a. De Rijp en Purmerend. - Ene Jde Graaf Szn heeft de stamboom gepubliceerd (Eemnes, dec. 1987) van een protestantse familie De Graaf, die oorspron kelijk afkomstig is uit de omgeving van Steenwijk. Zo wordt ene Roelof Sents in dec. 1704 te Steenwijk geboren als zoon van Sent Jacobs en Annichje Jans. Roelof trouwt in 1729 met Fem- migje Frericx, dochter van Frerick de Graeff. Vrijwel alle man nelijke nazaten van het echtpaar Roelof en Femmigje hebben de naam De Graaf aangenomen, te beginnen bij hun zoon Sent Roelofs de Graaf, die in 1737 te Onna (gem. Steenwijk) wordt geboren; hij is herbergier, landbouwer en vervener, woont in Kallenkote en is aldaar in 1803 overleden. Nakomelingen wo nen voornamelijk in Drente, Overijssel, Limburg (Brunssum) en Noord Holland (Westzaan). - Een familie -Graaf- is gepubliceerd door H. de Bot (Rotter dam, 1950). Dit geslacht is terug te voeren naar Eschweiler in de Pfalz (WDld), alwaar ene Joannes Joseph Graaf is geboren tussen 1690 en 1710. Een van zijn kinderen en ook een broer vestigen zich als koperslager in Den Haag. - In het tijdschrift 'Westfriese Families' werd in 1976 door mevr. R. de Graaf-Appelman de genealogie De Graaf gepubli ceerd. Deze familie woonde voornamelijk in Langedijk en omgeving. De stamboom begint bij Pieter Pietersz de Graaf die in 1752 te Zuid-Scharwoude trouwt met Aaltje Jansd. Oudes. Ook zijn er nog andere families De Graaf in dit gebied gesignaleerd. - Van de voorvaderen van A. de Graaf uit Uithoorn liggen de wortels achtereenvolgens in Aarlanderveen, Alphen aan de Rijn, Nieuwkoop, Mijdrecht en omgeving. De stamvader Wil lem Arisse de Graef trouwt in 1731 in Alphen. Momenteel schrijft 80 de naam met ff en 20 met/. - Ook van de Veluwe rond de plaats Epe is een familie De Graaf afkomstig. De oudst bekende voorvader van T. de Graaf uit Amsterdam is Willem Geurts Graafve/Graaff. Deze Willem komt in 1699 vanuit Amsterdam naar Epe; zijn tien kinderen worden te Epe gedoopt. - Mevr. E. de Graaf uit Den Helder kan haar familie terugvoeren tot Jan Hendrikse de Graaff, die zijn kinderen laat dopen in de periode 1711 tot 1726 te Spijk (Heukelom); meerdere genera ties wonen in Spijk en Dordrecht. Bij de afstammelinge komen verschillende schrijfvormen voor: (van) de(r) Graaf(f). - Dan is er ook nog een gedrukte genealogie van de familie De Graeff van Polsbroek verschenen in Amsterdam in 1882. Dit Amsterdamse regentengeslacht 'De Graeff met verschillende burgemeesters, schepen en raden in de hoofdstad zou zijn oor sprong hebben in het Graafschap Tirol als de familie von Gra- ben of de Graben. De oudst bekende Frederikus de Graben trouwt in 1359. Een nazaat Wolfgangus de Graben vertrekt in 1483 naar Holland. - Ene Hendrik de Graaf, geboren omstreeks 1750 in Oene (Gel derland) is timmerman en gaat in Egmond aan den Hoef wo nen; zijn zoons Hendrik, Dirk en Jan zetten het geslacht in de ze regio voort. Hun nazaten wonen vooral in Heiloo. - In Egmond aan Zee woont eveneens een familie De Graaf. Ook in dit geval is geen koppeling te maken met de Castricumse fa milie De Graaf. De familie uit Egmond aan Zee is terug te voe ren tot ene Cornelis Joppen Boet alias Cornelis de Graaf. Diens zoon Jop Cornelisse de Graaf is rond 1711 in Egmond aan Zee geboren, is visser en stuurman en krijgt uit zijn huwe lijk met Marijtje Dirks Glas vijf kinderen, waarvan het oudste kind -Cornelis geheten -het geslacht zal voortzetten. Stamboom In het bijgevoegde schema is de stamboom van de Castricumse familie De Graaf weergegeven; onder de toegevoegde nummers 1 t/m 45 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de gehuwde mannelijke naamgenoten opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld in de hierna volgende uitwerking heb ben de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsgevonden. 33

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 33