De Castricumse familie De Graaf De familie De Graaf is inmiddels de negende Castricumse familie die in het jaarboekje wordt gepubliceerd. Achtereenvolgens ver schenen eerder de stambomen van de families Duinmeijer, Veldt, Res, Glorie, Lute, Stuifbergen, Twisk en Brakenhoff. De Castricumse familie De Graaf is terug te voeren tot ene Cor- nelis de Graaf, die omstreeks 1725 geboren moet zijn en toen al in Castricum woonde. Cornelis woont aan de Duinkant, heeft ve le percelen land in bezit en is ook schepen (wethouder) in het dorpsbestuur. Cornelis trouwt eerst in 1748 met Jacobje Schuit ook wel Jacobje Schuitenmaker genoemd en na haar overlijden trouwt Cornelis in 1773 voor de tweede maal met de veel jongere Zijtje Regtop. Uit beide huwelijken worden in totaal vijf zoons geboren, die het geslacht verder voortzetten. Achtereenvolgens zijn dit Pieter, Hendrik, Jacob (de oude), Jan en Jacob (de jonge) de Graaf. De huidige in Castricum woonachtige familie De Graaf is terug te voeren op deze zoons. Zo stamt de in 1978 overleden Jan de Graaf, gehuwd met Anna Admiraal en wonende aan de Pr. Bern- hardstraat uiteindelijk af van de eerdergenoemde oudste zoon Pieter. De familie De Graaf van de radio.tv zaak aan de To renstraat stammen af van de jongste zoon Jacob en de overigen, uitmakende verreweg de grootste groep, waaronder de gebroe ders Piet ("de Ditten"), Hermanus en Toon de Graaf, maar ook Engel de Graaf van de Oud Haarlemmerweg, stammen af van de derde zoon Jan. In de navolgende stamboom is dit gedetailleerd uitgewerkt. Verschillende bezittingen in Castricum De stamvader Cornelis de Graaf ziet kans om over een reeks van jaren allerlei percelen land en boerderijen in zijn bezit te krijgen. Kort na zijn eerste huwelijk koopt hij in 1751 een huis en erf op het Noordend. Doordat zijn vrouw Jacobje Schuit(enmaker) in 1753 een huis aan het duin, een boet met land en tuin van haar broer Jan erft, verkoopt Cornelis de Graaf in datzelfde jaar het huis op het Noordend en gaat wonen in het huis van zijn overle den zwager aan de Duinkant met daarbij horend een aantal per celen land, geheten 'de Loet, de Vetcamp, het Broekje, de Lage Made en de Kraasken' in totaal ter grootte van 6170 roeden (7,24 ha). Nadien koopt Cornelis over een langere periode diverse percelen land met een totale grootte van 15,5 ha. Deze percelen waren toen bekend onder de volgende veldnamen: 'de Commandeur, het Westerland, een akker bij de Hollaan, twee akkers op de hoge Aert, een akker op het Cruijs, de Kinderkrogt, bij het Busch aan de Kramersweg, de Pellen, de Jacobijnen Thuijn, de Gorsakkers, het Laagje, AchterPaardekoopersbogaard, de Damakkers, het Dijs en Kuijpers Uijthoorn'. Verder koopt Cornelis het huis van Jan Wildeboer, waarin de verkoper met zijn vrouw er de rest van hun leven mogen wonen. Na het overlijden van Cornelis de Graaf in 1789, worden de per celen land geërfd door zijn zoon Jan, de huizen door de zoons Pieter en Hendrik en het huis, barg en erf naast de schuilkerk in de Oosterbuurt, welke in 1767 door Cornelis was gekocht, wordt geërfd door zijn Jacob (de oude). Het vergaat de zoons van Cornelis de Graaf in financieel opzicht beduidend minder goed dan hun vader, want van al diens bezit tingen blijkt er in het jaar 1830 bij de oprichting van het kadaster nog minder dan 2 hectare in hun bezit te zijn. De naam 'De Graaf' Zoals nog zal blijken uit de plaatsen van herkomst van de ver schillende families 'De Graaf' in Nederland, moet deze naam ge heel onafhankelijk en op verschillende plaatsen en tijden zijn ontstaan. Naar de oorzaak hiervan kunnen we alleen maar gis sen. Het woord graaf heeft in de Nederlandse taal drie betekenis sen t.w.: landsheer, gracht en ijzeren spade. Omdat in de tweede en derde betekenis van de naam graaf de synoniemen als gracht enerzijds en spade, schep of schop anderzijds niet of nauwelijks als achternaam voorkomen ligt het voor de hand om vooral de verbinding met de eerste betekenis van landsheer te leggen. De oorsprong kan hierbij voortgekomen zijn uit de middeleeuwen dat de (Hollandse) Graven veel landerijen in bezit hadden en dit bezit in de loop der eeuwen in leen hebben uitgegeven, hebben verpacht of in eigendom hebben overgedragen. De mensen, die voor de Graaf werkten of zijn land hebben verkregen, kunnen zelf de naam "De Graaf" "Van de Graaf" of gelijksoortig heb ben aangenomen of zo door mensen uit hun omgeving zijn genoemd. Vele verschijningsvormen Aan de hand van de gepubliceerde gegevens van de volkstelling van 1947 kunnen we de woonplaatsen van alle op dat moment in leven zijnde 'De Graaf's nagaan. Hieruit blijkt dat naast deze naam vele gelijksoortige verschijningsvormen zijn gegroeid en dat de naam een van de meest voorkomende familienamen in Ne derland is. In de onderstaande tabel staan de verschillende naamsvormen met het totaal aantal personen dat in Nederland deze naam in 1947 droeg; bovendien is daarbij aangegeven de provincie met de meeste naamgenoten. Nederland provincie met aantal Graaf 284 Zuid Holland 90 de Graaf 13.708 3.708 van de Graaf 4.361 3.178 van der Graaf 281 Gelderland 96 (van) (de) Graef 176 Limburg 66 Graaff 95 Noord Holland 56 de Graaf f 3.307 Zuid Holland 1.375 van de Graaff 421 327 van der Graaff 48 Zeeland 41 (van) (de) Graeff 68 Noord Holland 37 De verspreiding van de familie De Graaf in Nederland Zoals uit het voorgaande overzicht blijkt wordt de overgrote groep gevormd door de naamsvorm 'De Graaf'. De verspreiding over Nederland ziet er als volgt uit: 32

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 32