K.M.J.M.LEENAERS MED.DOCT'ARTS V druk werd uitgeoefend om toch tot aanmelding over te gaan. Dokter Leenaers en dokter Van Nievelt werden tegelijkertijd op geroepen voor een verhoor in Amsterdam. Dokter Leenaers wei gerde zich de rol van verdachte te laten opdringen en las degene die hem wilde verhoren op felle toon de les. Een hoogtepunt in de door het Centrum gecoördineerde akties was toen in maart 1943 vele duizenden artsen aan de president van de Artsenkamer de NSB'er dr Croïn mededeelden afstand te doen van hun bevoegdheid tot uitoefening van het beroep als arts. Op de naambordjes op de gevel en op de recepten werd de aanduiding "arts" doorgehaald, (afb 8) Dr. L. de Jong noemt deze daad van de Nederlandse artsen een imposante publieke protestaktie, die de definitieve mislukking van de Artsenkamer inluidde. j Vught Het kamp Vught was omgeven met betonnen palen waartussen een hoge prikkeldraadversperring aangebracht was; achter die prikkeldraadversperring lag een gracht waarvan de taluds ook met prikkeldraad bespannen waren en daarop volgde nog een tweede hoge prikkeldraadversperring. Om de 50 meter was er een wachttoren met daarop een SS'er met een zoeklicht en een mi trailleur. Om het kamp patrouilleerden SS'ers met waakhonden. In het kamp waren 36 woon- en slaap- en 23 werkbarakken, ma gazijngebouw, wasserij, crematorium en een gevangeniscel (bun ker). Elke woon- slaapbarak kon 240 gevangenen herbergen. Het kamp was in januari 1943 in gebruik genomen. Vooral de eerste maanden zijn vele honderden mensen gestorven door hon ger en ontbering. Vanaf april/mei 1943 werd geen honger meer geleden. Er was een campagne opgezet onder de dekmantel van Het Rode Kruis, waardoor gevangenen elke week een voedselpakket konden ont vangen. Bovendien konden familie en vrienden levensmiddelen en andere zaken naar de gevangenen sturen. Dokter Leenaers heeft veel pakketten gekregen uit Castricum en omgeving. In Castricum coördineerde bakker Gerard Hemmer deze aktie. De dokter kreeg zowat iedere dag een pakje en deelde veel uit aan minder goed bedeelden. Via de pakketten zijn ook medicamen ten voor Leenaers het kamp binnengesmokkeld. Mevr. Leenaers stopte b.v. buisjes met morfine in de boter. Het bestaan van de gevangenen was heel moeilijk door de om standigheden, angst voor de toekomst, lange werkdagen, appèls Afbeelding 8 Naambordje van dokter Leenaers Arrestatie Inmiddels was dokter Leenaers op 20 februari 1943 definitief ontslagen als gemeente-arts en onmiddellijk moest de familie het huis aan de Mient verlaten. Zijn vrouw en 5 van zijn kinderen vertrokken naar Son in Bra bant, waar zijn zwager dokter A.P.W.A.M. de Jongh een praktijk uitoefende en waar een bescheiden huisje beschikbaar was. Na eerst nog even de praktijk te hebben uitgeoefend in huize Her- mana State vertrok de dokter, met zijn oudste zoon Gerard die aan het lyceum in Alkmaar studeerde, naar Heiloo. Vandaaruit probeerde hij de praktijk voort te zetten. Het Reichscommissariat werd in verband met de artsenstaking aanbevolen een aantal artsen te arresteren, die ervan werden ver dacht deel uit te maken van het Centrum. Hierbij was ook dokter Leenaers. Op 29 maart 1943 werd hij 's nachts in Heiloo opge pakt en naar de Weteringschans-gevangenis in Amsterdam gebracht. In het dagboek van de kapelaans van de Pancratiusparochie tref fen we op 3 april de aantekening aan; "Leenaers heeft tanden borstel, scheergerei en vitaminen gevraagd" Mevrouw Leenaers mocht haar man in de gevangenis één keer per week bezoeken. Hij zat in de cel met 2 Engelse piloten aan wie hij geprobeerd heeft Frans te leren. Het bewijs van lidmaatschap van het Centrum werd niet gevon den, maar verdacht bleef hij. Op 22 mei 1943 werd dokter Leenaers naar het concentratiekamp Vught overgebracht. Afbeelding 9 Dokter Leenaers gevangenisarts in het concentratie kamp Vught (tekening van Reinhart Dozy) 29

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 29