pcrtificatc of Mïcrit volgde er geen nota. Daarentegen bleef er soms na zijn vertrek een geldbedrag op tafel achter. Vóór de oprichting van de ziekenfondsen hadden veel artsen een eigen fonds, de zgn. doktersbus. Tegen betaling van een geringe premie had men een beperkt recht op hulp. Ook dokter Leenaers had een dergelijke regeling. Verschillende personen heeft dokter Leenaers in dienst gehad om het geld voor dit fondsje op te halen. In 1941 betaalde men 62 cent per week. Het was in de crisisjaren dat Leenaers Joop Zentveld aantrok die juist zonder werk was en een groot gezin moest onderhouden. Later zou de heer Zentveld in dienst treden bij het ziekenfonds Alkmaar. De grote receptie ter gelegenheid van zijn 12 1/2 jarig ambtsjubi leum in 1938 werd een demonstratie van aanhankelijkheid jegens de dokter. Als kado werd de dokter een nieuwe onderzoektafel aangeboden. Op zijn oudste zoon Gerard maakte de serenade die de fanfare 's avonds voor hun huis ten gehore bracht diepe in druk. Misschien wel vooral omdat die bij het licht van vele fak kels plaats vond. Bezetting Het bombardement op het vliegveld Bergen in de vroege ochtend van de 10e mei 1940 was de eerste kennismaking van onze streek met de oorlog. Al spoedig arriveerden de eerste Duitsers in Castricum. De Ortskommandantur werd gevestigd in de pastorie van de Hervormde kerk. Burgemeester Van den Clooster, baron Sloet tot Everlo liet zich kennen als aanhanger van de NSB. Spoe dig maakte hij promotie en werd benoemd tot burgemeester van 's Hertogenbosch. Op 29 augustus 1942 werd zijn opvolger NSB burgemeester Masdorp geïnstalleerd door de commissaris der provincie A.J.Backer. In de avonduren werd het groepshuis van de NSB in de Torenstraat geopend. De plaatselijke leider van de partij verklaarde bij die gelegenheid dat de geestelijken en de doktoren in Castricum aanstokers van het verzet zijn. Burgemeester Masdorp heeft dat zeker ervaren. Op 19 oktober 1942 liep hij dokter Leenaers tegen het lijf in het gemeentehuis en ontspon zich de volgende dialoog: "Bent u niet dokter Leenaers?" "Wat zou dat" "Bent u niet de gemeente-arts?" "Wat zou dat" "Behoort u uw burgemeester dan niet te groeten?" "Ik groet alleen burgemeesters die door de Koningin zijn aangesteld" "Hier zult u meer van horen!" "Ik ben voor u en uw terreur niet bang" Later op die dag ontmoette juffrouw Van Nievelt, zuster van collega-arts Van Nievelt, dokter Leenaers en hoorde het verhaal. Zij waarschuwde hem en zei: "Wees toch wat voorzichtiger, denk aan je vrouw en kinderen" Dokter Leenaers antwoordde echter: "Ze zullen zich nooit hoe ven te schamen, omdat ik mijn mond heb gehouden" De burgemeester liet het er niet bij zitten, nog dezelfde dag ont ving Leenaers schriftelijk bericht van zijn voorgenomen ontslag. Hem werd verweten dat hij zich niet gedroeg zoals van een gemeente-arts verwacht mocht worden, vanwege zijn: 1bij herhaling uiting geven aan anti-Duitse en anti nationaal so cialistische inzichten 2. onbeleefd en onbehoorlijk gedrag tegen de burgemeester 3. verwekken van onrust en onenigheid in de gemeente Kapelaan Verheul noteerde op 19 oktober 1942 in het dagboek van de kapelaans van de Pancratiusparochie: "Onverschrokken en onverdroten getuigt onze dokter voor het vaderland. Tot voor beeld voor ons nageslacht willen we even wijzen op de grote naastenliefde die door de dokter wordt beoefend. Honderden zakken aardappelen en graan zijn door hem opgekocht voor ar me arbeiders" De dokter verleende in de oorlogsjaren op grote schaal hulp. Ar moede en honger kon hij niet aanzien zonder zijn best te doen iets van die nood te lenigen. De thans 79-jarige kapelaan Verheul herinnert zich de kontakten met dokter Leenaers nog goed. De dokter had een duidelij ke visie op de maatschappij zoals die er na de oorlog uit zou moeten zien. Hij was van mening dat er dan voor iedereen een gelijk recht op medische hulp zou moeten ko men, onafhankelijk van iemands financiële positie. Goede wo ningen en sociale voorzieningen waren zaken waarvoor hij wilde strijden. Hoe fel Leenaers gekant was tegen de Duitsers bleek al op 10 juni 1941 toen zijn jongste dochter werd geboren en zij de namen ont ving Madeleine Beatrix Irene. Vaders houding ontging ook de toen 4-jarige Walter niet. In het dorp achter op de fiets bij de huishoudster Regien Baltus kraaide hij tot haar grote schrik: "Rotmoffen hè Regien, rotmoffen" Dokter Leenaers heeft vanuit Castricum op bijzondere wijze spionage verricht. Door de Engelsen werden kooitjes met duiven gedropt. Daarin zat naast voer voor de duif een papiertje met vragen over de positie van de vijand, versterkingen etc. -M w AWARDED ON BEHALF OF HIS BR1TANN1C MAJESTYS GOVERNMENT IN THE UNITED KINGDOM o.-- lÜflK couraycous actions of fhose living under cncmy occuparicnwho assistcd in fbrwardiug information about tl>c cncmy by carrier piyccn to HIS MAJBSTYS ARMEP FORCES in the tINITEP KINCjPOM. are recoynised, and your eoittribuKon to thi» werk is yratcfully uckrtowledyed. kOar v tTjce -london. Field - Mar»kn! C bief of imperia! ^cneral 5taff Afbeelding 6 Dankbetuiging van de Engelse regering aan dokter Leenaers voor zijn berichtgeving via een postduif 27

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 27