Wie wasdokter Leenaers "Collega Leenaers bezat alle gaven om een belangrijke rol te spe len in het artsenverzet en hij heeft deze gaven met brandend en thousiasme in dienst van het verzet gesteld. Tegen zijn overre dingskracht waren slechts weinigen bestand, marchanderen ken de hij niet, elk offer wilde hij ten alle tijde brengen voor een tri omf van het Medisch Contact, dat hij er zijn leven voor over zou hebben was bij hem geen holle frase, verlies van huis en praktijk telde hij gering in verhouding tot het grote doel: de ideële en feite lij ke overwinning op het Nazidom" Met deze gloedvolle woorden werd dokter Leenaers herdacht tij dens de eerste in vrijheid gehouden vergadering van het Medisch Contact, dat van 1941 tot 1945 het artsenverzet leidde. Wie was dokter Leenaers Henri Maria Joseph Michel Leenaers werd op 11 december 1901 in Maastricht geboren. Hij was het derde kind van Alphonse Lee naers, bierbrouwer en Emma Marres. Henri werd al spoedig Har- ry genoemd. Vier kinderen telde het gezin, dat woonde in de Sta tionsstraat vlakbij het station. Hij bezocht in Maastricht de lagere school en daarna het gymnasium. Een grote gave van hem was zijn uitstekende geheugen. Hij hoef de maar één keer iets te lezen en dan was het in zijn geheugen ge grift. In het begin van het laatste jaar op het gymnasium trof hem een ramp. Hij kreeg een hersentumor en dreigde blind te worden. De genezingskansen waren heel gering. De destijds zeer bekende chirurg prof. Winkelman opereerde hem in Utrecht. Het werd op dit gebied de tweede geslaagde operatie in Nederland. Een stukje van zijn schedel moest worden verwijderd en dat is nu nog in be zit van de familie, omdat Harry er op stond dat hij dat mee zou krijgen. Zijn belangstelling voor de medicijnenstudie was toen al duidelijk aanwezig. Enkele maanden was hij door zijn ziekte niet op school en de rec tor van het gymnasium achtte het dan ook niet verantwoord dat hij examen deed. Op eigen risico nam hij er toch aan deel en tot ieders verbazing slaagde hij met uitstekende cijfers. Student In het jaar 1919 begon Harry Leenaers zijn artsenstudie aan de universiteit van Amsterdam. Hij werd lid van de Katholieke Stu denten vereniging Thomas van Aquino en werd gevraagd zich aan te sluiten bij het dispuut Noctua. Noctua was in 1917 opgericht en telde enkele tientallen leden die allen medicijnen studeerden. Een jaar na zijn inauguratie op 6 november 1920 werd Harry Leenaers voorzitter. Daarna was hij nog een jaar secretaris. Tot de uiterlijke tekenen van het lidmaat schap behoorde een soort Schotse baret en een wandelstok. Het dispuut betekende heel veel voor de leden, die vrienden voor het leven werden. Leenaers had niet kunnen denken dat zijn jongste zoon Walter in 1958 tijdens diens artsenstudie van het zelfde dispuut lid zou worden. Ook in ander opzicht zou Walter in de voetsporen van zijn vader treden zoals later blijkt. Bij dat dispuut ontmoette Leenaers zijn latere opvolger A.P.W.A.M. de Jongh, "Dikkie" voor vrienden, wiens vader in het hartje van Amsterdam in de Oude Hoogstraat een apotheek had. Met het zusje van zijn vriend, Hendrica (Riek), ontstond een nog inniger band, hetgeen tot een verloving leidde. Op 9 sep tember 1926 werd in Amsterdam hun huwelijk gesloten, (afb 1) Afbeelding 1 Riek de Jongh en Harry Leenaers trouwen op 9 september 1926 in A msterdam Op 't Sant Inmiddels was Harry op 17 februari 1926 afgestudeerd. Hij nam per 1 april 1926 in Castricum de praktijk over van dokter Schoonhoff, die ongeveer 20 jaar huisarts in Castricum was ge weest. De praktijk van dokter Schoonhoff was gevestigd in diens woning; het oude Hermana State, dat stond in de Dorpsstraat op de plaats waar nu de Amrobank staat. Afbeelding 2 Tekening van Sijf Portegies van Huize Maja. Het huis werd in 1919 gebouwd in opdracht van de heer J.P. Kraak. In 1929 werd het voor de eerste keer gedeeltelijk aangepast tot café en pension. Nu ken nen we het als hotel-rest. Komman 25

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 25