later op 27 nov. 1787 reeds door prins Willem V van zijn functie ontheven. Op dat moment was Joan reeds uitgeweken naar het buitenland. Al eerder op 6 mei in datzelfde jaar had hij Joachim Nuhout van der Veen, schout van Castricum, als zijn lasthebber de opdracht gegeven het huis en de smederij te verkopen. Afbeelding 2 De speerhaak van Hermanus Esseling uit 1788. De speerhaak van Hermanus Esseling uit 1788 Hermanus Esseling uit De Zijpe koopt het huis en de smederij en het kleine huisje ernaast, genaamd de Stalling'. Had dit mis schien iets te maken met de er tegenover liggende (oude) Pancra- tiuskerk en de boeren die op zondag met paard en wagen naar de kerk kwamen? De familie De Groot is in het bezit van een speer haak -een klein soort aambeeld- met daarin het jaartal 1788; het gereedschap bleef bij elke verkoop bij de smederij dus kunnen we aannemen dat de toenmalige smid Hermanus Esseling hiermee ook al heeft gewerkt. Ook was er een grote blaasbalg, die volgens de fam. De Groot zeker even oud was, doch jammer genoeg werd het leer hiervan in de tweede wereldoorlog versneden voor schoenzolen. Heel begrijpelijk voor ieder die de toestanden toen kende. Terug naar Hermanus Esseling, op 14 jan. 1793 is hij nog eige naar en smid blijkens een acte waarin hij als buurman genoemd wordt, maar op 1 dec. van datzelfde jaar sterft hij. Een aantal ja ren daarna op 2 april 1806 verkoopt zijn echtgenote Johanna Naus alles aan de in Alkmaar geboren Klaas Mens, meester smid. Op 21 dec. 1826 verkoopt de dan 69 jarige Klaas Mens de smede rij voor 1500 gulden aan Pieter Smit, een smidsknecht uit Velsen. Als in 1830 een volkstelling wordt gehouden woont Pieter Smit in het huis met de smederij aan de Schoolstraat, is dan 22 jaar, ge boren in Purmerend en woont er samen met zijn vrouw de 26 jari ge Antje Spanjaard, geboren in Velsen, hun twee kinderen Ca- tharina 2 jaar en Simon 1/2 jaar en de 22 jarige inwonende knecht Jan Stokkers, geboren in Alkmaar. Zo weten we nu nog wie er woonde in 1830 in het huis aan de Schoolstraat. Nog geen vijfjaar later in 1831, verkoopt Pieter Smit de smederij aan Wouter Spanjaard, waarschijnlijk een broer van Antje. Wouter was eerst tapper, dus geen smid en hij verkoopt het geheel als zijnde tolgaarder tussen Spaarndam en Santpoort en wonen de in Schoten in 1837 aan Pieter Kuyt, dan al smid en wonende in Castricum. Pieter werkte waarschijnlijk al in de smederij, hij was geboren in 1805 te Houtrijk en Polanen en noemde zich grof-en hoefsmid. Pieter Kuyt zal vele tientallen jaren de dorpssmid zijn. In 1881 zal Pieter Kuyt op 76 jarige leeftijd en al enkele jaren na het overlijden van zijn vrouw Grietje Busscher 'het woonhuis in gericht tot smederij en werktuigen, erf en tuingrond ter grootte van in totaal 542 m2' via een boedelscheiding overdragen aan hun enige zoon Jacob Kuyt. De familie De Groot sinds 1883 eigenaar In 1883 is er op verzoek van Jacob Kuyt een veiling van de smede rij in herberg 'De Vriendschap' op de Dorpsstraat. Ene Jan de Groot, later bijgenaamd 'Lange Jan' koopt de smederij. Als Jan na het overlijden van zijn vrouw Maria Catharina Dijkman in 1909 alleen komt te staan, gaat hij een vennootschap aan met Theodorus (Dorus) de Groot met het doel het smidsbedrijf ge meenschappelijk uit te oefenen. Jan en Dorus zijn geen familie van elkaar. De vennootschap duurt tot 1918, in dit jaar gaat Lan ge Jan eruit en wordt het bedrijf voortgezet door Dorus. Twee van zijn zonen- Kees en Piet groeien met het smidsbedrijf op; va der Dorus blijft er nog werken tot 1966. Afbeelding 3 De oude smederij van Dorus de Groot; voor de smederij het ge zin van Dorus samen met de knecht en dienstmeid. A Jbeelding 4 Kees de Groot, de laatste smid van Castricum. 23

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 23