den gevangen. Hoos heeft op een dag zelfs een keer 514 spreeu wen naast de andere vogels gevangen. Dit is wel een uitschieter, maar 250 spreeuwen als dagoogst is heel normaal. De vogels zijn bestemd voor consumptie en brengen tussen de 5 en 20 cent per stuk op. De vogelwet van 1936 maakt een definitief einde aan het bedrijf. Jachtwetten In de Franse tijd gaat aan het einde der achttiende eeuw het duin gebied sterk achteruit. Door een slecht beheer is de beplanting door kaalvraat in slechte staat komen te verkeren en veel wat brand- en bruikbaar is, wordt gestolen. De heiningen worden gesloopt. De vrijheid gepredikt in de Franse Revolutie komt tot uiting in de vrijdom van jacht, dat door een 'Placaat' op de 28e juli 1795 wordt afgekondigd. Eenieder heeft nu het recht om op eigen grondgebied te jagen. Het eigendomsrecht van het duinge bied tussen Wijk aan Zee en Egmond is inmiddels onder verschil lende eigenaars verdeeld. Een groot deel is in handen van de Amsterdammer A.A. Deutz van Assendelft, die 1414 morgen bezit, waarvan 860 onder Castricum en 554 onder Heemskerk. In 1807 komt de eerste alge mene jachtwet tot stand. De wet bepaalt onder meer, dat alleen de eigenaars van landgoederen het recht bezitten om uit te ma ken, wie op hun land mag jagen. In 1810 wordt aanvullend be paald, dat niemand zonder vergunning een geweer mag bezitten. In 1811 worden de eerste jachtopzieners benoemd, die ook nu duinmeiers worden genoemd. Een streng vonnis Overtreding van de jachtwet wordt streng bestraft, zo blijkt uit een vonnis dat in februari 1807 wordt uitgesproken tegen een in woner van Bakkum. Het is bewaard gebleven in het OudRechter- lijk Archief van Baccum. De Bakkummer, huurder van een stuk je grond tegen de duinen, wordt schuldig bevonden aan het zetten van twee strikken op zijn akker. De man ontkent in alle toonaar den schuldig te zijn en wil onder ede verklaren, dat hij onschuldig is. Niettemin krijgt hij voor elke strik, die hij op zijn akkertje heeft gezet, 25,= boete. Afbeelding 4 De jagers en drijvers verenigd na de jacht met de buit. 20 Namens de eigenaar van het grondgebied Albert Graman maken Mr Joachim Nuhout van der Veen als baljuw van Baccum en pro cureur Mr A.P. de Lange uitgebreide stukken op om zijn schuld te bewijzen. De huurder van het land wordt zwaar onder druk ge zet en van hogerhand bedreigd. Het vonnis dat na het proces wordt uitgesproken is buitengewoon zwaar. Schriftelijk laat men de man weten, dat hij veroordeeld is tot het betalen van de kosten van de advocaat 175,18 en van de procureur 182,15. Als doekje voor het bloeden is de boete van 2 maal 25,= naar 1 maal ver laagd. De man kan dit exorbitante bedrag van 382,33 natuurlijk niet betalen en laat een brief uitgaan naar de Minister van Justitie in het Koninkrijk Holland. Hij bekent in zijn brief de strikken wel gezet te hebben, maar zo voegt hij er aan toe: 'dat de konijnen de pest der armen zijn met aan de duynen gelegen landerijen en den ondergang zijn des nijveren landmans'Hij vraagt om cle mentie, hij kan de boete absoluut niet betalen en dat het 'zijn en zijns gezins ondergang zal zijn'Kennelijk helpt de smeekbede niet, want op 'den 30e van den Oogstmaand 1809' wordt de stak ker wegens in gebreke blijven van betaling der boete door de 'ge- regtsbode' in gijzeling naar Alkmaar overgebracht. Als niet bin nen 14 dagen betaald wordt, zal hij ingevolge artikel 105 der jachtwet 'op de jagt in het Koninkrijk Holland' naar het tuch thuis overgebracht worden. De wet is streng en onverbiddelijk. Zelfs het strikken van een ko nijn, dat de oogst van een arme tuinder opeet, is taboe. Veranderingen De konijnenvangst is aan het begin der 19e eeuw geen belangrijk middel van bestaan meer. Alternatieve opbrengstbronnen zijn nu zand- en turfwinning, het zoden slaan en ruigtewinning. Dit ge beurt op zo'n onverstandige wijze, dat het duingebied danig in verval is geraakt. Intussen is in ons land de belangstelling voor het agrarische bedrijf sterk toegenomen. De gedachten daarbij gaan uit naar te ontginnen woeste gronden. Het is het plan van Jonkheer Mr D.T. Gevers van Endegeest geweest, die gezorgd heeft voor de ontginning van het duinterrein. Zijn plan omvat het in cultuur brengen van voor landbouw geschikte stukken duin terrein door het ontwateren van drassige duinvalleien en het ont sluiten van de woeste gronden door toegangswegen. Hij heeft 2 geschikte terreinen op het oog, waaronder de 'Hoepbeekse afwa tering' in de duinen onder Castricum en Bakkum. De Hoepbeek moet zijn water kunnen lozen op de Schulpvaart onder Bakkum, waar een aansluiting wordt gemaakt. Het is Koning Willem I, die door aankopen in 1829 van drie grote duinpercelen de ontginning als experiment mogelijk maakt. Voor de ontginning zijn grote investeringen gepleegd, die in het experiment zijn gestoken, ze hebben nooit het verwachte rende ment opgeleverd. De opbrengsten vallen tegen en daardoor ook de vestiging van mensen die er een bedrijf willen vestigen. Na 1880 zijn de veeteelt en de landbouwterreinen in de duinen sterk in verval geraakt. De jacht door de adel beperkt zich, door het verdwijnen van het grofwild, vooral tot konijn en in mindere mate tot haas, fazant, patrijs en houtsnip. Hoofdjachtopziener C. Schoen verklaart in een interview in 1938, dat rond 1890 de bewoners van de hoeven 'Johanna's Hof' en 'De Brabantsche Landbouw' gedurende een deel van het jaar zelf konijnen mochten vangen en voor zichzelf houden. In 1903 koopt de Provincie Noord Holland het duingebied onder Bak kum en verpacht het jachtrecht. Het kleinwild komt in grote ge tale voor. Zo wordt in 1922 tijdens een jachtdag 1900 konijnen en 150 fazanten geschoten. Ook leden van ons koningshuis hebben met hun gevolg regelmatig in het duingebied gejaagd. In 1934 gaat het beheer van het uitgestrekte duingebied over in handen van PWN. Het personeel krijgt opdracht om de konij nenstand kort te houden vanwege de enorme schade die het dier aan de beplanting aanbrengt. Vanaf 1 januari 1936 wordt het noordelijk deel van het gebied onder Bakkum niet meer voor de jacht verpacht.

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 20