maar twee stofzuigers kan geen genade vinden. Eentje voor het hele gebouw moet maar genoeg zijn. Pastoor Goes vindt een compromis: 'Een voor de werksters en een kleine die tevens als leermiddel kan dienen'In 1959 vindt de districtsschoolartsen- dienst Midden Kennemerland het wel eens nodig om de school banken van de tweede en derde klas te vervangen. De banken zijn al veertig jaar oud, ze zijn veel te klein en slecht voor de lichaamshouding. In 1962 willen de zusters een rijwiel bergplaats gebouwd hebben voor twintig meisjes, 'waarvan 19 een half uur gaans van de school wonen en 1 een gebrekkig voetje heeft'Houtenbosch mag het fietsenhok maken. Op weg naar het einde Namens school- en kerkbestuur vraagt Pastoor Minnebo op 27 januari 1967 aandacht voor de slechte toestand van het oude schoolgebouw. Hij dringt aan op aanpassing van de school vol gens de eisen van het Bouwbesluit Lager Onderwijs. Op 5 juni volgt een gesprek met het gemeentebestuur over een grondige verbetering van het gebouw. Voorlopig zal het gebouw als school nog een functie blijven vervullen door de oostelijke uitbreidin gen van Castricum. Vooralsnog kan aan nieuwbouw niet gedacht worden. Het aantal leerlingen op de oude school loopt sterk te rug. Afstoting van de school in de toekomst moet overwogen worden. De gemeente vraagt aan het schoolbestuur of restauratie -gezien de ouderdom van het gebouw- nog wel verantwoord is. 'Kan het gebouw niet beter afgestoten worden?' Door de toe vloed van nieuwe leerlingen door de oostelijke uitbreidingen moet de school toch nog opgeknapt worden. Nog in 1967 wordt met de noodzakelijke aanpassing begonnen, zoals verbetering van de sanitaire voorzieningen en de CV- installatie. In januari 1968 rapporteert de geraadpleegde gemeentearchitect van Heemskerk de heer Dekker, dat het gebouw zich bouwkundig nog wel leent voor uitbreiding. Maar zo vraagt hij zich af: 'Zal nieuwbouw niet voordeliger zijn?'Aan het einde van de zestiger jaren wordt in het uitbreidingsplan Molendijk- Zuid aan het Strengh 'De Hoeksteen' gevestigd, die geleidelijk de functie van de Maria Gorettischool zal overnemen. Nadat het houten ge bouw eerst door het Christelijk lager onderwijs is gebruikt, wordt het op 1 september 1970 door toevoeging van twee lokalen aan de zesklassige school door het RK lager onderwijs overgeno men. De bouwkundige staat van de oude Augustinusschool is dermate slecht geworden, dat de plafonds afbrokkelen, zodat hoofdonderwijzer J. Hoogland 's-morgens voor de lessen eerst 'plafonds moet rapen'De school wordt definitief gesloten en meester Hoogland vertrekt naar het nieuwe home aan het Strengh. Er is nu ook een einde gekomen aan de gescheiden RK jongens- en meisjesscholen. De kinderen worden in een school ondergebracht. Daarmee is een definitief einde gekomen aan het oude schoolgebouw aan de Alkmaarderstraatweg. Het karakte ristieke gebouw dat vanaf 1919 zo bepalend is geweest voor het dorpsgezicht valt in 1983 onder de slopershamer. Duizenden Castricummers hebben in dit gebouw onderwijs genoten en be waren hieraan hun herinnering. Een nieuw tijdperk Met het verdwijnen van deze school is een stuk historie afgeslo ten. De scheiding tussen de seksen zoals die zolang op de RK scholen heeft bestaan, zal geheel verdwijnen. Dat proces is al di rect na de tweede wereldoorlog begonnen met de bouw van de Cuneraschool te Bakkum. Het is deze school die de primeur heeft voor de integratie van het meisjes- en jongens-onderwijs voor RK kinderen in Noord Holland. Gezien de explosieve groei van de bevolking, mede door vestiging van gezinnen van buiten het dorp, zal het aandeel van het oorspronkelijk voornamelijk RK aandeel in het onderwijs snel afnemen. Het aandeel van de Christelijk en Openbare scholen zal snel toenemen. De integratie groeit verder door de stichting in de zeventiger jaren van een Oe cumenische school de Visser 't Hooftschool. Christelijke scholen In januari 1945 telt de School met den Bijbel aan de Van Olden- barneveltweg nog slechts 16 leerlingen, in mei zijn het er 26 en in september staan er weer 42 kinderen op de school ingeschreven. Het schoolhoofd de heer Smit keert niet weer terug van zijn evacuatie-adres. Zijn plaats wordt vanaf 1 september 1945 inge nomen door de heer Sixma. Op de tweeklassige school wordt hij bijgestaan door meester Joor. Zij treffen een door de Duitse bezetter volkomen uitge woond gebouw aan. Zij ontwikkelen door het ontbreken van leermiddelen eigen leermethoden. Mede door het ronselen van leerlingen op het kampeerterrein te Bakkum krijgen zij het voor elkaar, dat in 1949 met een drie- klassige school gestart kan wor den. Juffrouw Oost neemt de eerste twee klassen voor haar rekening. Sixma vertrekt in 1956 naar Drachten. Het is meester Bosch, die hem op 15 gebruari 1956 opvolgt als hoofd van de enige Castri- cumse Christelijke school. Van de zes klassen zijn er twee als kleuterschool in gebruik, een Christelijk en een RK schooltje. Het leerlingental groeit door de uitbreidingen van het dorp gestaag. Om aan de verwachte groei te kunnen voldoen zal er uit gebreid moeten worden. Het uit 1905 daterende schoolgebouw is te bouwvallig om nog gerepareerd te kunnen worden, 's-winters bevriest de waterleiding, het dak lekt regelmatig en het gebouw is vochtig. De naast gelegen onderwijzerswoning is er niet beter aan toe. Naast uitbreiding is ook nieuwbouw nodig, maar daarvoor is geen plaats op het kleine stukje grond. Afbeelding 11 Meester Bosch van de School met den Bijbel. Johan Bosch werd op 4 november 1915 geboren in 't Harde. Hij behaalde zijn hoofdakte in 1939 en werd eerst onderwijzer in zijn woonplaats. Na Wotfheze en Arnhem werd hij op 15 februari 1956 tot hoofd van de Protestants- Christelijke school in Bakkum benoemd. Er waren toen 62 leerlingen. In 1966 verhuisde hij naar een nieuwe school 'De Kandelaar' aan het Kleibroek. Hij nam in 1979 we gens pensionering afscheid van zijn school. Hij overleed te Castricum op 5 mei 1983. 14

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 14