boom' van Fr.S.Rombouts en boekjes voor de Vaderlandse Ge schiedenis 'Rood- Wit en Blauw' van Dr J.A. Nillesen. Hij geeft daarbij aan dat op zijn school van de tweede tot en met de achtste klasse 287 leerlingen zitten. In augustus 1954 spreekt de Provin ciaal Inspecteur der Volksgezondheid een vernietigend oordeel uit over de slechte staat waarin de banken zich bevinden. 'Het Bestuur der school heeft nimmer enige aandacht geschonken aan de gezondheid derkinderen'De gemeente vindt echter dat de banken best nog eens gerepareerd kunnen worden. Met enige houtdraadbouten worden voor zes gulden per bank het meubilair weer opgeknapt. Ondertussen zijn in 1952 de oude kachels door gasverwarming vervangen. Door de betere verwarming gaan de vloeren echter krimpen, waardoor kieren zijn ontstaan. In februari 1955 gaat de raad accoord met het aanbrengen van vloerbedekking om de on gewenste onhygiënische toestand op te heffen. Afbeelding 10 Een laatste foto van de Oude Augustinusschool vlak voor de stoop in 1983. Het werd in 1920 gebouwd als eerste school voor het bijzonder (RK) onderwijs, (collectie L. Zonneveld) Pius X School Het RK kerkbestuur dient daags voor Kerstmis 1951 een verzoek in voor de bouw van een nieuwe jongensschool. De veertig jaar oude Augustinusschool kan de leerlingenstroom -ook na de uit breiding met de Cuneraschool in 1949- niet verwerken. Bij de aanvraag is een schetsontwerp gevoegd. Dat ontwerp wordt op 7 februari 1952 door adviseur Ir F.J. Gouwetor uit Rot terdam gekraakt. Zowel het ontwerp als de situering van het ge bouw kunnen in zijn ogen geen genade vinden. 'Het is levensge vaarlijk door de ligging ten oosten van de drukke verkeersweg, terwijl vrijwel het gehele dorp ten westen daarvan is gelegen. In architectonisch opzicht is het ingediende plan zeer zwak. De ont werper is zeer beslist niet in staat een architectonische opgave van deze omvang tot een goed einde te brengen. Zowel qua distribu tie, ligging ten opzichte van andere gebouwen op het terrein als ook de indeling van de gevels acht ik dit ontwerp beslist onaan vaardbaar. Ik raad u met klem aan om de opdracht aan een be kwaam architect te geven' Nieuw ontwerp Op 4 maart 1952 volgt een vergadering met 14 personen, Pastoor Goes, en de heren C. de Groot Sr, W. Res, H.J.M. Korff, P.Lief- ting namens het kerkbestuur en Burgemeester C.F. Smeets, P. de Vries en G. Meijer namens het Gemeentebestuur. Aanwezig zijn verder gemeentesecretaris N.A. van Lunen, technisch ambtenaar J.W. Beijersbergen en supervisor Ir Gouwetor, namens de com missie gemeenteplannen P. Heida en de inspecteur van het lager onderwijs Vernooy. Gemeenteambtenaar S. de Jong moet notu leren. Uit de aantekeningen blijkt dat het oude schoolgebouw 8 lokalen voor jongens en 8 voor meisjes bevat. Daarnaast is er een klas in een verbouwde hal voor de meisjes en er zijn twee klassen buiten de school ondergebracht. Voor de kinderen van de 5200 ingeschreven parochianen zijn naast ruimten voor de ULO- school, nog minstens vier lokalen nodig voor het lager onderwijs en daarnaast nog eens twee lokalen voor de uitbreiding van de ULO- school. Inspecteur Vernooy sluit zich aan bij de kritiek van Ir Gouwetor, ook hij vindt noch het ontwerp, noch de situering van de school ten opzichte van de andere gebouwen goed. 'Kerk en school vormen een eenheid, die niet verbroken mag worden' Er zal een architect ingeschakeld worden om een nieuw ontwerp te maken. In april 1952 wendt men zich tot de raad om te komen tot oprichting van een ULO- school, waarvoor overigens al in 1947 een advies was uitgebracht. Op 25 april besluit de gemeente raad tot de bouw van een nieuwe RK jongensschool en daarnaast de stichting van een RK ULO- school. Er komt voorlopig nog geen openbare ULO-school aldus het besluit. Ruim een jaar later kan architect W.A. Keesom tot aanbesteding van het werk over gaan. Aannemer R. Min uit Limmen mag als laagste inschrijver voor 112.980,= het werk uitvoeren. In 1954 wordt de school in gebruik genomen. Nieuwe scholen De bouw van nieuwe scholen voor gewoon lager onderwijs gaat in versneld tempo verder. In enkele jaren zijn twee RK scholen bijgebouwd, spoedig zal in 1957 de Gerardusschool volgen. De geschiedenis daarvan vangt aan op 2 januari 1954 als het verzoek voor een 6- klassige school wordt ingediend. Ook van dit gebouw is W.A. Keesom uit Alkmaar de architect. Dit project wordt door aannemer Gebr. Tromp voor f 332.489,- uitgevoerd. Eind 1957 is de opening van de school aan de Juiiana van Stol bergstraat 3, waar de heer L. Koper het schoolhoofd wordt. Door de stichting van de RK ULO-school komen in de beneden verdieping van de oude Augustinusschool ruimten vrij. De bo venverdieping van het gebouw is nog in gebruik bij de meisjes school. Op 25 februari 1960 dient men een verzoek in tot vesti ging van een vierde RK lagere school, die in de vrijgekomen loka len gehuisvest zal moeten worden. Er zijn wat noodvoorzienin gen nodig om de school onder te brengen. De raad gaat accoord en in november 1960 wordt met de werkzaamheden begonnen. Deze school wordt in de jaren 1965 - 1968 gevolgd door eerst de Petrusschool en direct daarna de Paulusschool aan de le Groene- laan. Deze scholen zijn bedoeld om de in 1948 gestichte Cunera school te ontlasten. Er ontstaat verschil van mening tussen de besturen van deze twee scholen over toelating van leerlingen uit de verschillende parochies in het dorp. In 1971 zaldeMolenweid- school aan de Albert Schweitzerlaan nog volgen. Door de bouw van de nieuwe scholen zal het leerlingental op de oude Augustinusschool gestaag teruglopen, Zo zijn er in 1952 nog 349 leerlingen ingeschreven, waarvan 296 in de eerste tot en met zesde klas en 53 voor het zevende en achtste leerjaar. Na 1961 zal dat aantal geleidelijk teruglopen en zijn er in 1968 nog 157 kinderen ingeschreven. Meisjesschool In de oude school aan de Alkmaarderstraatweg is ook de meisjes school gevestigd. De lesgevende nonnen zijn zeer zuinig om gesprongen met het lesmateriaal. De in 1919 aangeschafte lees boekjes worden pas in 1953 door nieuwe vervangen. Een jaar later wil men stofzuigers - 'vanwege vergevorderde leef tijd van de werksters, die meer dan dertig jaar de school schoonhouden' - aanschaffen. Linoleum voor op de houten vloe ren is ook wel nodig. Dat laatste vindt de gemeente wel goed,

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 13