wijs op zijn school. Hij stelt het gemeentebestuur voor om 'een eenvoudige ruimte op het Kampeerterrein' ter beschikking te ver krijgen. 'Deze regeling heeft veel voordelen te bieden'zo ver volgt hij. 'Niet alleen kunnen verschillende leergroepen gefor meerd worden, zodat het onderwijs beter tot zijn recht zal ko men. Maar ook kan deze 'buitenschool' uit sociaal oogpunt be zien, een zegen zijn voor deze 'bleekneusjes uit de grote stad'De gemeente stuurt merkwaardigerwijs prompt een brief aan de ei genaar van het kampeerterrein PWN. De vraag is wat het Provin ciaal Waterleiding Net aan de toestand van het onderwijs van de 'tentenkampkinderen' denkt te doen. Het antwoord dat enkele weken later volgt, ligt voor de hand. 'Wanneer het niet in het ver mogen ligt van de gemeente Castricum om een oplossing te vin den, kunnen wij daarin geen aanleiding zien, om die zorg naar ons toe te trekken'PWN geeft nog wel een advies: 'Neem con tact op met het gemeentebestuur van Amsterdam, waar in het al gemeen de kinderen vandaan komen'Op 20 maart 1953 ver zoekt B&W aan de directie van PWN om de 'kerktent' voor het onderwijs ter beschikking te stellen. Deze tent is reeds enige tijd in gebruik als onderkomen voor religieuze erediensten. Als argu ment voert het gemeentebestuur aan: 'dat het onderwijs zoveel mogelijk in de buitenlucht dient te geschieden, zodat van die tent alleen gebruik wordt gemaakt, als de weersgesteldheden dit ei sen' Enige weken later mengt de gemeente Amsterdam zich in de discussie. Men voelt weinig voor het onderwijs in de buitenlucht. Het hoofdstedelijke gemeentebestuur verklaart zich wel bereid om leermiddelen uit het eigen magazijn ter beschikking te stel len. Er is inmiddels een circulaire naar de Amsterdamse lagere scholen uitgegaan, om na te gaan om hoeveel leerlingen het gaat. Een week later op 8 mei 1953 besluit de Castricumse gemeente raad om het clubhuis van de sportvereniging CSV voor de kamp- school ter beschikking te stellen. De huurprijs is dertig gulden per week, die door Amsterdam betaald zal worden. Castricum stelt een bedrag van f 1000 ter beschikking voor de aanschaf van meubilair. Afbeelding 9 Meester Gerrit, Menno, Frederik Toornstra werd op 27 februari 1906 te Dokkum geboren. Behaalde zijn akte aan de Kweek school te Drachten. Werd aanvankelijk onderwijzer op 1- en 2- mansscholen in Friesland (Langweer, Hemelum en Minnertsga) en werd vervolgens benoemd op een school in Flarlingen. Via Balkbrug en Tzummarum kwam hij in 1948 in Enkhuizen te recht. Hij werd in 1956 als hoofd van de COL school aan de Bak- kummerstraat aangesteld. Hij verhuisde in 1958 met zijn school naar de Juliana van Stolbergschool. Hij is op 2 januari 1990 in Castricum overleden. Positieve reacties Op 16 juni 1953 staan er 52 leerlingen op de buitenschool inge schreven. Er zijn twee tijdelijke leerkrachten benoemd. Men 12 vindt het resultaat van de school dermate bevredigend, dat men besluit om de procedure te herhalen. In een brief van 27 januari 1954 verklaart het gemeentebestuur van Amsterdam ook content te zijn met de resultaten van het onderwijs, dat aan de kinderen op het kampeerterrein te Bakkum wordt gegeven. Daarnaast heeft Amsterdam toch wel wat kritiek, men vindt het overjarige meubilair niet geschikt. De Amsterdamse hoofden der scholen zijn in hun rapport lovend, op een na, die van mening is, dat het schrijven van zijn twee leerlingen minder is geworden. Een ander hoofd schrijft: 'Een heel zwakke leerling zou de klas zeker hebben moeten doubleren, als in Castricum geen onder wijs was gegeven'Mogelijk aangelokt door de gunstige kritie ken loopt het leerlingental in de zomer van 1954 op tot 95. Er zijn zoveel leerlingen, dat in twee groepen les gegeven moet worden. De eerste groep van 8 tot 12 uur en de tweede van 12 tot 17 uur. De toeloop houdt dermate aan, dat de Gemeenteraad moet besluiten om naar meer schoolruimte voor de kampschool uit te kijken. Men vindt een oplossing door het huren van een houten gebouwtje bij de ijsbaan in de nabijheidvan het CSV-terrein en het kampeerterrein. Voor de huur is men tien gulden per week kwijt. In totaal kunnen nu 119 leerlingen en 3 onderwijzers ge huisvest worden. In 1966 komt er een einde aan het kampschool tje als het Ministerie van Onderwijs aan het gemeentebestuur van Amsterdam te kennen geeft om geen subsidie voor de kamp- school meer te geven. De derde openbare lagere school - de Duin- randschool - aan de Van Oldenbarneveldweg 37 wordt vanaf dat moment aangewezen om in het vervolg de leerlingen van het kampeerterrein op te nemen. Scholen Alkmaarderstraatweg De RK Augustinusschool voor jongens en de RK Maria Goretti- school voor meisjes zijn sinds 1920 in een gebouw gevestigd aan de Alkmaarderstraatweg. Op elk der scholen zijn zo'n 300 tot 400 leerlingen ondergebracht. Het gebouw verkeert aan het begin der vij ftiger jaren in niet zo'n goede staat en de indeling is verouderd, daarnaast beantwoordt de inventaris niet meer aan de eisen des tijds. Eind mei 1949 waait door ouderdom en verrotting tijdens een storm de schutting om, die als scheiding tussen de beide speelplaatsen fungeert. In eerste instantie wordt de bouwvallige schutting nog ge schoord, maar er komt toch een betonnen schutting, waarin een poort wordt opgenomen en zitbanken ter weerszijden ervan. Eind 1950 vraagt de school nog leermiddelen aan wegens uitbrei ding der vakken voor het zevende- en achtste leerjaar. De nieuwe vakken zijn handenarbeid, boekhouden, handelsre- kenen en Engels. De aanvraag omvat behalve lesboeken ook werkbanken met bankschroef en houtbewerkingsgereedschap pen. De inspecteur vindt de aanvraag wat ruim, want 'niet alle leerlingen hoeven de tafels toch tegelijkertijd te gebruiken en het aantal scharen kan ook wel tot de helft teruggebracht worden' Bouwvallige situatie Op 19 december 1951 stuurt de Bouwinspectie van het Bisdom Haarlem een rapport in over de bouwkundige staat van het ge bouw. De situatie is zorgwekkend, hetgeen veroorzaakt is door gebruik van verkeerde specie bij de bouw. Begin 1952 gaat de ge meenteraad accoord met een voorstel tot reparatie van het ge bouw. Voor de aanneemsom van ƒ47.689; zal aannemer Houten bosch het werk in 1953 gaan uitvoeren. Naast de slechte staat waarin het gebouw zich bevindt, is ook het oude meubilair niet meer zo best en ouderwets. Het lesmateriaal is ook niet meer zo modern. Zo dient het hoofd der school meester Van Westen op 30 september 1952 een aanvraag in voor de vervanging van oude les boeken. Deze boekjes staan nog in de oude spelling, waar de nieuwe al in 1934 zijn voorgeschreven. Het gaat om de verouder de leesboekjes volgens het systeem van De Vries en Te Winkel, die nog steeds in gebruik zijn. Hij verzoekt om de serie 'De Mei-

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 12