Neutrale kleuterschool Intussen is ook een neutrale 'Castricumse Kleuterschoolvereni ging' opgericht. Uit opgaven van 1948 en 1949 blijkt dat de vere niging 40 leerlingen heeft ingeschreven, in januari 1950 zijn het er al 70. De kleuters zijn gehuisvest in noodlokalen naast het Corso theater aan de Dorpsstraat 72. Inkomsten worden verkregen uit bescheiden bijdragen van ouders, wat gemeentelijke subsidie, to neelvoorstellingen en loterijen. De inventarislijst van 7 maart 1950 vermeldt wat schamele bezittingen, waarbij ook wat spul letjes in een lokaal, dat in gebruik is bij de Nutsspaarbank. Het noodgebouw -dat in de oorlogsjaren als distributielokaal in ge bruik was- verkeert in deplorabele staat. In september 1951 wordt het lekkende dak nog eens van een nieuwe laag dakbedekking voorzien. Gemeentewerken eist van de loodgieter een garantie voor het verrichte werk. De firma Kriek geeft de schriftelijke ver klaring inderdaad af, maar onder de voorwaarde, dat 'er niet op gelopen wordt'Geld voor het binnenwerk is er niet. De druipranden als gevolg van de lekkage worden afgedekt met latten. De onderwijzeressen bieden vervolgens aan om het bin nenwerk zelf te schilderen. De financiën over 1950 geven een ba tig saldo te zien, dat gebruikt zal worden voor de inrichting van een klas in de Centrale Openbare Lagere School in Bakkum. Te gen het einde van november 1951 verwacht de neutrale kleuter school 100 leerlingen te hebben. Financiële moeilijkheden In 1953 dienen de drie kleuterscholen een financiëel verslag over 1952 en een begroting voor 1954 in. De Castricumse Kleuter schoolvereniging komt over 1952 een bedrag van 106,35 tekort, de RK fröbelschool in Castricum 73,24 en de RK kleuterschool te Bakkum 1.588,61.Men dient begrotingen in voor respectieve lijk 1.030, 1.375,= en 908,00. In de toelichting wordt gesproken over de op handen zijnde Wet op het Kleuteronder wijs, dieper 1 januari 1955 wordt verwacht. Alle scholen geven fi nanciële problemen aan, sterker nog men vreest voor liquidatie, als het zo door moet gaan. De Castricumse Kleuterschoolvereni ging wendt zich in een brief van 19 november 1952 tot B W: 'Ondanks de toename van de bevolking groeit de kleuterschool in verhouding niet mee onzes inziens door voor velen te hoog schoolgeld'De gemeente geeft echter niet thuis en zo vervolgt men met de volgende noodkreet op 14 september 1953: 'Liquida tie van het neutrale kleuteronderwijs is nabij, de schoolgelden zijn te hoog'zo herhaalt men nog eens. Daarnaast zijn de sala rissen te laag 'ten opzichte van door de overheid zelf gestichte scholen'Het leerlingental neemt steeds meer toe en zo moet men enige maanden later verzoeken om huisvesting van leerlingen in de te stichten ULO-school. De huisvesting aan de Dorpsstraat is te klein, er is inmiddels zelfs een wachtlijst van 37 kinderen. Noodoplossingen Enkele dagen later worden de problemen nog groter. Het hoofd van de Centrale Openbare Lagere School laat weten, dat de kleu terschool uit zijn school moet verdwijnen door de aanstelling van een negende leerkracht voor het lager onderwijs. Men denkt het probleem op te lossen door het plaatsen van een houten directiekeet op het terrein van die school. Op 23 maartl954 doet men het voorstel aan het bestuur van degemeen- te, maar die antwoordt drie dagen later, dat de beoogde keet ab soluut ongeschikt is. Men is in principe bereid om t.z.t. een lokaal in de ULO-school ter beschikking te stellen. Het gemeente bestuur vertrouwt zolang op een noodoplossing door het vereni gingsbestuur. De oplossing wordt een week later gevonden door de kleuters uit Bakkum zolang onder te brengen in een ruimte in de school aan de Dorpsstraat, die 'enige malen per week in ge bruik is door de Nutsspaarbank' Daarnaast vraagt men aan Gemeentewerken om technische bijstand bij het huren van een houten keet. Het hoofd van de Centrale Openbare Lagere School de heer C.H. Jansen biedt in augustus 1954 aan om de grote kleedkamer van zijn gymnastie klokaal tijdelijk als kleuterschool in te richten. De kosten zijn ge ring, 'een sterkere lamp in het armatuur en enige boardplaten als afsluiting met de gymzaal' In 1955 vraagt men om meer financiële middelen aan het gemeen tebestuur. Tekenend voor de dan geldende opvatting over het kleuteronderwijs is het advies van de 'Hoofdcommies ter secreta rie': 'Het is wel enigszins bevreemdend dat door het school bestuur geen enkele poging is gedaan om andere dekkingsmidde len te vinden bijvoorbeeld door collectes, fancy fairs en dergelij ke' Christelijke Kleuterschoolvereniging Pas in 1954 wordt de Christelijke Kleuterschoolvereniging opge richt, vooralsnog los van de Christelijke Vereniging voor het La ger Onderwijs. Die laatste vereniging ziet nog geen perspectief in een Christelijke kleuterschool. Door acties van enige ouders wordt de aparte vereniging opgericht, die overigens na luttele ja ren weer met de lagere schoolvereniging zal gaan fuseren. Een van de lokalen van de School met den Bijbel aan de Van Olden- barneveltweg wordt als de kleuterschool ingericht en in septem ber 1954 gaat de nieuwe school van start. In een ander lokaal in hetzelfde schoolgebouw is ondertussen al de RK kleuterschool Bakkum gevestigd. Door toename van lagere schoolkinderen worden de beide loka len voor het kleuteronderwijs in 1956 al weer opgeheven. Nood gedwongen moet men de RK kinderen weer naar de Zusters naar de Dorpsstraat in Castricum terugsturen. De kleuters van de Christelijke kleuterschool gaan op 1 augustus 1958 naar de in 1955 geopende Maranathakerk aan de Prinses Beatrixstraat. Afbeelding 7 1960 de Christelijke kleuterschool 't Kwetternest mei Juffrouw Klein en een onbekende 'Juf'De schoot was eerst gevestigd in een ruimte in de Maranathakerk en verhuisde vervolgens naar een houten noodgebouw aan het Kleibroek. De kleuters konden de bouw van 'De Kandelaar I' dagelijks volgen. Een vernietigend rapport Ondertussen wacht Nederland nog steeds op de zo lang verwach te Wet op het Kleuteronderwijs. Enquetes gehouden door lande lijke en provinciale overheden over de toestand van gebouwen, de financiën, leerlingentallen en dergelijke komen met de regelmaat var. een klok en worden hoopvol ingevuld en teruggestuurd. De 10

Jaarboek Oud Castricum | 1990 | | pagina 10