zouden vooral in de tweede helft van de 16e en de eerste helft van de 17 eeuw geproduceerd zijn. (zie afbeelding 2 rechtsbo ven). pen en kievitsbloemen. Deze tegelmotieven werden vaak in kombinatie met elkaar gebruikt om een wand te sieren. De hoe ken zijn voorzien van figuren die afgeleid zijn van de Bourgon dische lelie, (zie afbeelding 3) Afbeelding 2 Fragmentje van een baardmankruikje en een scherf met een gestileerde afbeelding van een menselijk gelaat. Onder het resterende, niet benoemde, schervenmateriaal, be vindt zich een steengoedscherf die onmiddellijk opvalt. De scherf draagt een afbeelding die doet denken aan een gestileerd menselijk gelaat. Duidelijk is te zien hoe deze afbeelding aange bracht is. Een stukje klei werd daarvoor in een vormpje gedrukt en er weer uitgenomen, waarna de zo verkregen afbeelding te gen de wand van de kruik werd aangebracht. Gezien de boven genoemde kenmerken lijkt er verwantschap te bestaan met de zogenaamde baardmankruiken, (zie afbeelding 2) Onder de slootkantvondsten bevinden zich ook bouwfragmen- ten van het vroegere 'Kronenburg'. Naast baksteenpuin werden ook stukjes daklei gevonden. Twee stukjes wit marmer zijn tot nu toe de enige overblijfselen, waaraan we iets kunnen ervaren van het statige karakter dat 'Kronenburg' moet hebben gehad. Een stukje is afkomstig van een vloertegel van een type zoals in de hal van het nabijgelegen slot Assumburg te Heemskerk is te vinden. Niet behorend tot de slootkantvondsten zijn de tegelfragmenten die in de jaren zestig bij werkzaamheden aan de vloer van het woongedeelte in de boerderij werden aangetroffen. De tegel fragmenten bevonden zich onder de vloer in het zand. Het be treffen zogenaamde kwadraattegels met afbeeldingen van tul- Afbeelding 3 Gekleurde kwadraattegelsdaterend uit het midden van de 17e eeuw. Waarnemingen in de rioolsleuf aan de oostzijde van de Heemstederweg Ten behoeve van de aanleg van een nieuw hoofdriool langs de Heemstederweg, werd in juni 1980, nog voor de bouwvakva kantie, over een lengte van 750 meter, met een breedte van 16 meter en tot een diepte van circa 0.50-0.70 meter de teelaar- delaag uitgegraven en terzijde van het tracé opgeslagen. In verband met de voorlopige beschermde status van dit gebied, was in het bestek voor de uit te voeren rioolwerkzaamheden een clausule opgenomen, waarin de aannemer bekend werd ge maakt met de oudheidkundige waarde van dit gebied. Eventue le vondsten moesten worden gemeld en aan bevoegde personen moest de gelegenheid geboden worden zich op de hoogte te stellen van mogelijke vondsten. Nadat de teelaardeiaag verwij derd was, leverde de vloer van de uitgraving het beeld op van zandplaten en zandruggetjes, mét en zonder schelpenkonsen- traties. Rond deze zanden bevonden zich kleiafzettingen. Op ve le plaatsen werden de vlakken doorsneden met slootvullingen van oude kavelsloten die waarschijnlijk merendeels na de Mid deleeuwen in onbruik zijn geraakt. Nog steeds vertoont het wei land een golvend patroon van langgerekte bolvormige kavels met lagergelegen stroken van de voormalige sloten. Op afbeel ding 4 is dit ribbelpatroon rond boerderij 'Kronenburg' en de Heemstederweg duidelijk te zien. Het omringende weidegebied vertoont een veel grilliger slotenpatroon en bovendien is een netwerk van voormalige natuurlijke waterloopjes nog duidelijk op deze luchtfoto uit 1945 te onderscheiden. Afbeelding 4 Ongeveer rechts in het midden; boerderijKronenburg" met het omringende weiland. Foto: Stichting voor Bodemkartering, Wa- geningen, februari 1945. 4

Jaarboek Oud Castricum | 1989 | | pagina 4