Het nieuwe hoofdgemaal is in september 1988 in gebruik geno men; het is voorzien van twee vijzelpomp-installaties met elk een capaciteit van 52.5 m3 per minuut (zie afb. 17). Omdat het polderpeil bij het hoofdgemaal onveranderd blijft (streefpeil 0.83 m - N.A.P.), kan de molen 'De Dog' in noodgevallen als bij een energiecrisis of bij stroomuitval blijven functioneren als windbemaling. Einde van de huidige verkaveling Ook al zal de structuur van de hoofdwaterlopen niet worden veranderd, toch zal de huidige verkaveling, die al zeer vele eeu wen bestaat en in belangrijke mate op natuurlijke wijze is ont staan, grotendeels gaan verdwijnen. Een verkaveling, die de Castricummerpolder in enkele honderden percelen weiland ver deelde; waar elk perceel werd begrensd door veelal kleine sloot jes en was voorzien van een naam, die in vroeger eeuwen aan het perceel was toegekend. Deze 'veldnamen' werden vroeger bij de verkoop van de percelen door Schout en Schepenen in de oude acten vermeld, inclusief de namen van de eigenaren van de belendende percelen om de plaats van het verkochte land aan te duiden (het kadaster werd pas in 1832 opgericht); ze wor den tot heden ten dage door de gebruikers van de weilanden in de dagelijkse omgang gebruikt. Met het verdwijnen van de ka- velsloten, het samenvoegen van verscheidene percelen en het opsplitsen in andere grotere percelen zal de oorspronkelijke ka vels niet meer te herkennen zijn en zullen de veldnamen in de vergetelheid raken. Een lijst van honderden veldnamen uit de Castricummerpolder (kadaster sectie C) is opgenomen in het 9e jaarboekje. Na uitvoering van de in het kader van deze ruilverkaveling uit te voeren verbeteringswerken mag wel worden verwacht, dat de waterhuishouding van de Castricummerpolder tot ver in de twintigste eeuw onveranderd zal blijven. S.P.A.Zuurbier Literatuur/ Bronnen: 1 Archief van de Castricummerpolder; streekarchief te Alk maar. 2 Keuren van Castricum; Oud Archief Castricum; streekarchief te Alkmaar. 3 Het Groot previlegie en hantvest boeck van Kennemerlandt en Kennemer-gevolgh enz.; W. Lams Gzn, Amsterdam 1664. 4 De Zeeweringen en Waterschappen van Noord-Holland; D. Kooiman, Alphen aan de Rijn, 1936. 5 Het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, 1544 - 1944; Mr. J. Belonje, Wormerveer, 1945. 6 Wie water deert: Het Hoogheemraadschap van de Uitwate rende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland 1544 - 1969; J.J. Schilstra, Wormerveer, 1969. 7 Requiem voor een polder: Uitgeester - Heemskerkerbroek; Wentink T.Dzn, 1976. 8 Het molenrijk Uitgeest - uit de geschiedenis van een dorp door J.C. Krom; Uitgeest 1980. 9 Molens in Noord-Holland: inventarisatie van het Noordhol lands molenbezit; Amsterdam, 1981. 10 Informatie verkregen van de heren J.P.C. Dam, P. Klompma ker, C.G.M. Louter, J.G.S Schermer en G.J. van Wijk. Afbeelding 19 Foto van het laatste polderbestuur uit 1976; v.l.n.r. zittend het dagelijks bestuur bestaande uit de poldermeesters N. Brandjes en J.C. Twisk, voorzitter J.G.S. Schermer en secr. penningmeester C.G.M. Louter; staand de hoofdingelanden H.M. Veldt, N. Veldt, P. DamTh.J.N. Groen, C.L. Beentjes, molenaar J. Dam en oud secretaris G.Louter. 22

Jaarboek Oud Castricum | 1989 | | pagina 22