Reeds honderden jaren geleden zijn in oude acten afspraken vastgelegd over het onderhoud; al in 1610 sluiten de regenten van Uitgeest en Castricum een overeenkomst betreffende een ophaalbrug over de uitwateringssloot van de Castricummerpol- der bij de Castricummer watermolen. Over deze brug - de Val brug geheten - liep de weg van Uitgeest naar Limmen en Akersloot. De brug, die in 1610 onbruikbaar en vervallen is, wordt op geza menlijke kosten van Castricum en Uitgeest hersteld en in 't ver volg onderhouden. Tussen de molen en de brug lag de sluis, die vanuit het binnenwater van de Castricummerpolder toegang gaf tot het Alkmaardermeer; een goede waterverbinding via sluis en ophaalbrug was voor de Castricummers van groot belang, omdat de weg te land vaak onbegaanbaar was. Daarom ook was Castricum best bereid om de helft te betalen aan een ophaal brug, die uiteraard duurder was dan een vaste brug. Bij een grootscheepse verbetering van de weg van Limmen over Uitgeest naar Assum in 1850 (toen de hoofdverbinding Alkmaar - Zaanstreek, die aansloot op de in 1847 gereedgekomen Zaan- landse Communicatieweg) wordt de Valbrug met één meter ver breed. Ook nu is er een strijd tussen de gemeente Uitgeest en de Castricummerpolder over de betaling van de kosten. Het pol derbestuur erkende wel dat het metselwerk van de brug slecht was, doch meende dat dit nog jaren mee had gekund, indien de nieuwe weg er niet was gekomen. Aangezien de polder de door vaart richting Uitgeester- en Alkmaardermeer op hoge prijs stel de, werd besloten om 200 gulden bij te dragen; het onderhoud zou weer voor rekening van de polder komen. In sept. 1886 zijn er plannen tot de bouw van een vaste brug over de uitwateringstocht met de aanleg van verdedigingswer ken met aarden wallen, gebouwen en grachten voor militaire doeleinden.. Afbeelding 17 Het nieuwe gemaal naast de molenaarswoning is in 1988 in ge bruik genomen en is voorzien van twee vijzelpompinstallaties. Einde van het waterschap 'de Castricummerpolder' Na uitvoerige voorbereidingen valt op 13 sept. 1976 het besluit in de Provinciale Staten om uit een oogpunt van efficiënter be heer en bestuur in totaal 37 waterschappen variërend van 100 tot 5000 ha. ingaande 1 januari 1977 samen te voegen tot het waterschap Het Lange Rond. Het Lange Rond - met een totale oppervlakte van ruim 30000 ha- wordt verdeeld in vier waterschapsafdelingen en in acht kiesdistricten; de Castricummerpolder nu ter grootte van 998 ha, valt in de tweede afdeling genaamd Midden Kennemerland (7494 ha) en in het vierde kiesdistrict. Met ingang van dezelfde datum worden de besturen van de 37 waterschappen opgehe ven; de voorzitters krijgen een functie als hoofdingeland in het nieuwe bestuur. Dit einde wordt officiéél nog bekrachtigd bij besluit van Gedepu teerde Staten van 23 jan. 1979, waarbij het bestuur van de Castricummerpolder bestaande uit de heren J.G.S. Schermer, J.C. Twisk, N. Brandjes en C.G.M. Louter, respectievelijk voorzitter, bestuursleden en secretaris- penningmeester décharge wordt verleent ter zake van hun beheer. Afbeelding 18 Het waterschap Het Lange Rond' met zijn vier afdelingen. De ruilverkaveling van de Castricummerpolder In 1986 is de ruilverkaveling Limmen - Heiloo (waarin de Castri cummerpolder is opgenomen) in stemming gebracht en aange nomen. Visueel zal er door deze ruilverkaveling in de Castricummerpol der betrekkelijk weinig veranderen, omdat de structuur van de hoofdwaterlopen en de peilen daarin hetzelfde blijven. Alleen zal na de toedeling wel worden toegestaan, dat er enkele tus- sensloten worden gedempt. De belangrijkste werken in de Castricummerpolder zijn het vervangen van het oude hoofdge maal naast de molen 'De Dog'door een modern gemaal en het plaatsen van twee onderbemalingen in de lage drassige delen van de polder ter weerzijden van de provinciale weg Limmen - Uitgeest. In deze gebieden zal - om rendabel agrarisch gebruik mogelijk te maken- door deze onderbemalingen een lager peil dan in de rest van de polder kunnen worden onderhouden van maximaal 0.47 m. Volledigheidshalve wordt vermeld dat het rond de Nespolder gelegen lage land in de Groot Limmerpolder ook zal worden bemalen door de nieuwe oostelijke onderbema ling in de Castricummmerpolder. 21

Jaarboek Oud Castricum | 1989 | | pagina 21