Vooral in langdurige droge perioden daalt het waterpeil ten ge volge van verdamping en assimilatie. Door inlaten van water uit het Uitgeestermeer bij de molen "De Dog" kan dit euvel voor zover het de laag gelegen polderdelen betreft worden opgehe ven. Voor de ver van dit inlaatpunt gelegen hogere polderge deelten (tegen de duinkant) gaat dit niet op. Toen de ondergrondse aanvoer uit het duingebied ten gevolge van de drinkwaterwinning steeds minder werd, werd in de twintiger ja ren door het bestuur van de Castricummerpolder besloten tot de bouw van een 'grondwater-opmaalinstallatie'. Afbeelding 14 Het pompgebouwtje aan de Cieweg nabij het kerkhof. In 1922 wordt aldus een pompgebouwtje met een pompcapaci- teit van 150 m3 per uur geplaatst in de sloot langs de Korte Cie weg. Ook dit is nog niet voldoende. In 1929 geven Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in een schrijven aan het polder bestuur te kennen dat de waterstand niet bevredigend geregeld kan worden: "teneinde de in het noordwestelijk poldergedeelte gelegen hoge gronden (gemiddelde hoogteligging 0,10 m boven NAP) in droge tijdvakken van water te voorzien moet de wa terstand in het zuidoostelijk gebied door inlating zo hoog wor den opgezet dat de in dat gedeelte gelegen lage terreinen (gemiddelde hoogteligging 0,60 m onder NAP) wateroverlast on dervinden". In dat jaar verleent GS goedkeuring aan de bouw van een pompgebouwtje voor opmaling aan de Tweede Groenelaan en een aan de Oude Haarlemmerweg. Deze pompgebouwtjes worden 2,5 m hoog bij 1,5 m inwendig in het vierkant. Op de vloer op 1 m onder het maaiveld is een elec- tromotor van 10 pk met een centrifugaalpomp opgesteld. Het water wordt opgepompt uit geslagen bronnen van 40 m diepte. Inmiddels zijn de 3 pompgebouwtjes verdwenen. Het gebouwtje aan de Korte Cieweg is al vrij gauw verplaatst naar de Cieweg even voorbij het kerkhof (zie afb. 14, 15); in verband met de uit breiding nabij De Boogaert is dit gebouwtje nog eens verplaatst naar de groenstrook langs de Dr. de Jonghweg (zie afb. 16); in 1983 zijn de pompgebouwtjes gesloopt. De huidige binnenbemaling wordt gerealiseerd door zeer com pacte electrisch aangedreven vijzels; de motor wordt automa tisch aan of afgeschakeld afhankelijk van de waterstand. Het geheel is ondergebracht in een metalen behuizing. Deze kleine vijzelgemaaltjes zijn nu opgesteld nabij het volkstuincomplex aan de Breedeweg en in plan Kooiweg Noord; de laatste om wa ter uit de Schulpvaart (Groot Limmer-polder) te pompen ter doorspoeling van de vijvers in de woongebieden. Nadat het pompgebouwtje aan de Oud Haarlemmerweg is gesloopt, zijn door 'Het Lange Rond' in de bronbuizen onderwaterpompen ge hangen, waarmee grondwater wordt opgepompt. Alleen een putdeksel en een stoomkast geven de plaats aan waar het ge maal zich bevindt. Het beheer van de wegen De aanleg en het onderhoud aan de wegen en dijken in de pol der was een van de taken van het polderbestuur. Deze taak stamt al van eeuwen geleden toen de polders werden gevormd en belanghebbende eigenaren de handen ineen hebben gesla gen voor de aanleg en het onderhoud van de wegen die uitslui tend dienden voor het verkeer en de bedrijven in de polder. Naarmate de wegen meer voor algemeen gebruik dienden, kwamen de onderhoudskosten meer ten laste van de gemeente lijke of provinciale overheid. Het huidige wegen- en dijkenpa- troon in het Castricumse polderlandschap is al vele eeuwen oud. Als een van de laatste werd in 1783 het Castricummerweggetje vanaf het witte bruggetje tot Uitgeest aangelegd. Ingrijpende veranderingen in het nu nog resterende polderlandschap zijn geweest de aanleg van de spoorlijn in 1866 en van de provincia le weg Limmen - Uitgeest in 1932. Volgens een legger der wegen, die is opgemaakt in 1943, heeft de Castricummerpolder de onderhoudsplicht van de Polderdijk, de Uitgeesterweg en de Brakersweg; de Ned. Hervormde Kerk van de Korendijk en de Cieweg, enkele particulieren van de Ker- kedijk en de Bogaardsdijk en de gemeente Castricum van alle overige wegen en dijken. Afbeelding 15 Hierop is de plaats van het pompgebouwtje beter te onderschei den; het staat nog middenin de weilanden; onder de Nuhout van der Veenstraat, rechtsmidden de boerderij van C. Poel. Afbeelding 16 Het pompgebouwtje aan de Cieweg nabij de Dr. de Jonghweg is in 1983 afgebroken. 20

Jaarboek Oud Castricum | 1989 | | pagina 20