KEUR WATERBOEZEM CASTRICUMMERPOLDER. Afbeelding 4 Detail van de kaart van de Heerlijkheid Castricum' uit 1737. Het rijtje boerderijen ten westen van de molen vormen het reeds lang geleden verdwenen buurtschap Benes onder Uitgeest. Een molenrekening uit 1779 De oudst bewaard gebleven molenrekening doet verslag over het jaar 1779. De financiële verantwoording wordt ten overstaan van het gemeentebestuur afgelegd door de molenmeesters Pie- ter Duijneveld en Gerrit de Groot. Gezien de enorme bedragen die zijn uitgegeven aan molentimmerman, metselaar, smid en anderen, moet de molen bijna geheel of gedeeltelijk zijn ver nieuwd. De totale kosten bedragen in dat jaar 4232 gulden, waarvan aan de molen 4000 gulden wordt uitgegeven. Het jaar salaris van de molenaar Cornelis Sijmensz bedraagt slechts 82 gulden; hij hoeft geen huur te betalen voor het land dat hij rond de molen in gebruik heeft. De hoge investering aan de molen wordt bekostigd uit twee le ningen van elk 600 gulden, waarvan er een wordt afgesloten bij Mr. Joan Geelvinck, de ambachtsheer van Castricum; bovendien wordt een extra omslag geheven over 900 morgen tegen twee gulden per morgen. {fopt- 1o/ CSZ- C47 cSfy Z cA/?ivZ/7 Afbeelding 5 Aanhef van de rekening van de Castricummer polder uit 1782. Ook is de molenrekening uit het jaar 1786 bewaard gebleven. De totale kosten in dat jaar belopen 1532 gulden, aan de molen vinden we slechts de kosten aan kleine reparaties. Wel wordt nog melding gemaakt van een onkostenpost van 105 gulden, die is terugbetaald aan Pieter Duijneveld; dit bedrag is hem als sche pen afgeperst op 7 okt. 1787 door stropende Pruisische huzaren. De inkomsten aan poldergelden werden wel vaker voor bijzon dere doeleinden aangewend. Doordat de polderzaken en het daarmee samenhangende financiële beheer vanuit het gemeen tebestuur werden geleid, kon het voorkomen dat poldergelden misbruikt werden om de dorpsschulden te verminderen. Zo zijn de dorpsschulden, die zijn ontstaan door reparaties in 1780 aan de kerktoren, aanleiding voor een zogenaamde vrijwillige gift van gemiddeld 800 gulden - voor die tijd een aanzienlijk bedrag - uit de polderkas aan het dorp Castricum en dat gedurende vier jaren. Slecht onderhoud aan de sloten Zoals ook al uit keuren uit de jaren 1756 en 1765 bleek, liet het onderhoud aan de sloten veel te wensen over. Ook in 1823 komt in de gemeenteraad uitvoerig de klachten ter sprake van de eigenaren van landerijen, die onder water blijven staan. Dit is rechtstreeks het gevolg van het niet schoonhouden van de slo ten door de belendende eigenaren, waardoor de afwatering naar de watermolen wordt verhinderd en het water niet kan worden weggemalen. In deze raadsvergadering wordt besloten om per jaar een extra schouw te houden. Bij de schouw moet een ieder er dan voor gezorgd hebben, dat de wateringen belendend aan zijn land be hoorlijk zijn opgemaakt, zijn uitgegediept en een voldoende breedte hebben. In mei wordt een schouw gehouden op de wa teringen grenzend aan de hooi- landen; deze wateringen moe ten minimaal tien voeten hondsboschmaat breed zijn, de modder hieruitkomende moet op de walkanten behoorlijk wor den geslecht en alle dammen moeten op maaiveldhoogte wor den gebracht. In juni wordt een schouw gehouden aan de et-, bos- en zaadlan- den; daarbij is naast het heinen van de sloten ook inbegrepen het snoeien van bomen en hagen, grenzend aan de wegen en het verwijderen van ruigte. Deze sloten moeten minimaal zeven voeten hondsboschmaat breed zijn. De derde schouw wordt ge houden in september en omvat het geheel. OP DEN VAN DEN Afbeelding 6 Titel van de eerste keur uitgegeven in 1877 door een zelfstandige waterschap de Castricummer polder' Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Jan de Quack ver schijnt in 1841 een gedrukt reglement: "wegens de Schouwin gen over vaarten, wateringen, slooten en beken; alsmede de dammen en wegen, de boomen, bosschen en hagen en de wal len langs de wegen, dijken en paden binnen den polder van de gemeente Castricum en Bakkum". 14

Jaarboek Oud Castricum | 1989 | | pagina 14