De dorpsschool van Castricum in de jaren 1800 tot 1860 Inleiding Het nu volgende verhaal van de beginperiode van de lagere school in Castricum is een ander verhaal dan de geschiedenis van de ontwikkeling van het lager onderwijs in Nederland - en toch hetzelfde. Afbeelding 1 Een schooltje in de 18e eeuw. Een donkere ruimte waar de kinde ren zich vrijelijk door de ruimte kunnen bewegen. Men vraagt el kaar om raad. De meester zit wat apart en overhoort af en toe een kind. Er wordt geen klassikaal onderwijs gegeven. De jongen op de bank heeft kennelijk kattekwaad uitgehaald getui ge het bord om zijn hals met de tekst 'kwaaddoender'. Uit het onderzoek naar het reilen en zeilen van de oude dorps school wordt vooral duidelijk hoe de opkomst van onderwijs in de praktijk kan verlopen en welke moeilijkheden er waren te overwinnen voor alle direkt betrokkenen. Er was veel, zeer veel te vinden in de archieven over de dorps school. Oud, duf en dood materiaal? Het barst van het leven! De mensen zelf komen erin aan het woord: hün mentaliteit, hün drijfveren; hün samenleving. Het is hün verhaal waaruit een dik wijls overgeslagen hoofdstuk van het verhaal van het pedago gisch denken en doen in het verleden spreekt. Castricum in de eerste helft van de negentiende eeuw Rond 1800 is Castricum een zeer rustig dorpje aan de voet van de Hollandse duinen, met 825 inwoners. In het buurdorp Bakkum, dat geen eigen school heeft, wonen 125 mensen. Negentig procent van de bevolking is Rooms Ka tholiek. Akkerbouw en "een weinigh coeyen houden", wordt tot het midden van de negentiende eeuw als hoofdmiddel van bestaan genoemd; daarnaast zijn er ongeveer veertig schelpen vissers. Met deze beperkte middelen van bestaan nam het inwo nertal van Castricum en Bakkum weinig toe; in 1850 wonen er in totaal 1100 mensen. In de periode 1800-1850 was het met de gemeentelijke kas slecht gesteld: Castricum telde veel arme en ondersteuning be hoevende personen; elke lastenverzwaring voor de burgers werd tot het uiterste gemeden. Bovendien moest de gemeente lijke kas na 1836 een door fraude veroorzaakte schuld van dui zend gulden opbrengen, op een jaarlijks inkomstentotaal van maximaal achttienhonderd gulden. De eerste schoolmeesters van Castricum in het begin van de negentiende eeuw en de toestand van het onderwijs Wanneer er in Castricum begonnen is met onderwijs, is niet be kend; er zijn enige aanwijzingen voor dat er in de zestiende eeuw reeds school werd gehouden: in 1584 was er in elke geval een schoolmeester; het oude raadhuis (rechthuis) wordt na die tijd met enige regelmaat ook wel schoolhuis genoemd. Rond 1720 werd er tijdelijk school gehouden in een provisorisch vertrek achter in de kerk; van de schoolmeester van toen is be kend dat hij tevens bode was op het raadhuis. In 1795 wordt de school weer naar de kerk verplaatst als er Franse troepen wor den ingekwartierd in het schoolhuis, annex woonhuis van de onderwijzer. Na de Franse tijd keert de school weer terug naar het oude schoolhuis. Over het onderwijs zelf, of over hoeveel kinderen er naar school gingen, zijn er tot de tijd rond 1800 zeer weinig gegevens. Vanaf het begin van de negentiende eeuw brengen schoolopzieners regelmatig verslag uit van de stand van zaken in de dorpsschool van Castricum. Meester Pieter Kieft In november 1803 vergadert de gemeenteraad van Castricum over het feit dat er al enige tijd geen school meer wordt gehou den in het schoolhuis. Het probleem is: de schoolmeester is overleden en zijn weduwe is in gebreke gebleven. Het was haar namelijk toegestaan een vervanger in dienst te nemen, zodat zij het tractement van haar man kon behouden en met haar zes kinderen niet ten laste hoefde te komen van de armenkas. Om dat "...door het langer uitstellen om eenen vasten schoolonder- Afbeelding 2 Een ruimte in de NH kerk afgeschot van de rest fungeerde lang als de Castricumse school. In 1825 werd de ruimte voor f 10-per jaar gehuurd. Het kerkhof deed dienst als speelplaats. Om de school binnen te gaan, moesten de kinderen eerst een hok passeren, waar in doodsbeenderen lagen opgestapeld. Pas in 1854 kreeg Castricum zijn eerste schoolgebouw. De NH kerk werd ook later nog vele ma len gebruikt om in noodgevallen als school te fungeren.

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 8