Jaarverslag 1987 Op 16 mei 1967 werd de werkgroep Oud-Castricum opgericht en in juli van datzelfde jaar presenteerde de werkgroep zich reeds met de tentoonstelling, getiteld "Kastrikum vroeger en nu" in de aula van de Juliana van Stolbergschool. Het twintig jarig bestaan van de werkgroep diende uiteraard met een ten toonstelling te worden herdacht. Op 27 april opende burgemeester Schouwenaar de tentoonstel ling "20 jaar Werkgroep Oud-Castricum" in de bibliotheek. Deze tentoonstelling gaf een beeld van de resultaten welke het historisch en archeologisch onderzoek van de werkgroep heeft opgeleverd. Met tekeningen, foto's en voorwerpen werden de eerste eeuwen van de bewoningsgeschiedenis verduidelijkt. Ver der werd veel aandacht geschonken aan een reconstructie van de verdwenen buurt De Duinkant en werden o.a. oude werktui gen uit de agrarische sektor en schoolfoto's, leermiddelen en schriften uit de twintiger en dertiger jaren geëxposeerd. De tentoonstelling was gedegen voorbereid en de medewerkers waren zeer tevreden met het resultaat en wat belangrijker is, ook de vele bezoekers. Expositie-ruimte Het twintig-jarig bestaan bracht de zo zeer gewenste realisering van een expositie-ruimte niet dichterbij. De gemeenteraad nam nog geen beslissing op het al in 1985 in gediende verzoek. Het college van burgemeester en wethou ders was bereid een bijdrage van f 50.000,- toe te kennen voor de uitbreiding van ons museum-gebouwtje. In de meest sobere uitvoering zou de investering echter f 90.000,- bedragen. Op advies van de raadscommissie welzijnszaken werd de behan deling van het voorstel echter aangehouden en besloot het col lege van burgemeester en wethouders tot onderzoek naar alter natieven voor vestiging van een oudheidkamer. Hopelijk zal het jaar 1988 meer duidelijkheid brengen. Jaarboekje Het 10e jaarboekje verscheen in het jubileumjaar. Het hoofd artikel was een geschenk van mr. J. Belonje aan de jarige werk groep. Hij beschreef de geschiedenis van de buitenplaats Star- renburg en Gaeff te Bakkum. Verder waren er bijdragen van de heer S.P.A. Zuurbier, getiteld "Boerderij Starrenburg en haar bewoners" en "Wie was Jac. Rendorp". Mevrouw C.G. Bakker-Van der Wolff en wederom de heer Zuur bier tekenden voor de genealogische geschiedenis van de fami lie Twisk. Tenslotte waren er de gebruikelijke rubrieken "Castricum - hon- der jaar geleden", Jaarverslag 1986 en de Kroniek 1986 van de gemeente Castricum. De oplage van het jaarboekje bedroeg 1.100 exemplaren. Aktiviteiten werkgroepen historie en archeologie Op het streekarchief te Alkmaar werd wekelijks door een aantal leden van de werkgroep onderzoek verricht naar de historie van Castricum. In het verslagjaar had dit vooral betrekking op de onderwerpen voor het 10e en 11e jaarboekje met name het onderwijs in Castricum en de stambomen van de familie Bra- kenhoff en De Graaf. Van vele eigendomsoverdrachten van land en huizen, die voor Schout en Schepenen van Bakkum zijn gepasseerd, zijn uittrek sels gemaakt; de voorkomende veldnamen en familienamen zijn geficheerd. Het archief van enkele Alkmaarse notarissen is doorgewerkt en alle interessante informatie betreffende Bakkum en Castricum is overgenomen. Voor het onderzoek naar de familie Brakenhoff werden ook be zoeken gebracht aan archieven te Amsterdam, Haarlem, Hoorn en Naarden. Ook werd op het Rijksarchief te Haarlem een deel van de hypothecaire registers doorgewerkt om vooral zaken be treffende Castricumse huizen en percelen uit de periode 1811-1838 te onderzoeken. In de archief- en werkruimte "De Duynkant" werd het werk aan de inventarisatie en archivering van kaarten en prenten voort gezet. Met behulp van de minuutplans van het kadaster is een kleine kaart van Castricum betreffende verschillende perioden samengesteld om de bewoningsontwikkeling van Castricum van 1380 tot heden aan te geven. Lezingen en excursies Op 18 november gaf ons lid de heer Ernst Mooy een lezing voor de donateurs. De titel van de lezing "Ontmoeting met het verle den"; een archeologische speurtocht door Castricums bodemar chief. De excursie van leden van de werkgroep was deze keer naar de stad Hoorn. Het is wederom een geslaagde dag geweest, met als hoogtepunten het klank- en lichtspel in de Noorderkerk en de stadswandeling onder leiding van een gids van de Vereniging Oud-Hoorn. Melding willen wij tenslotte nog maken van het jubileumpro gramma ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Corso theater. Tal van historische films en een dia-programma werden aldaar getoond. Onze leden Jaap Stuifbergen en Loek Zonne veld hebben dit programma in elkaar gezet. Een zeer groot aan tal herhalingen van dit programma hebben plaatsgevonden, waarbij de zaal telkens uitverkocht was. De intense belangstel ling van vele Castricummers en oud-Castricummers voor de plaatselijke geschiedenis is daaruit weer opnieuw gebleken. Uitbreiding collectie Voor de bibliotheek zijn verschillende nieuwe boeken aange schaft, waaronder "Gezeten burgers" en "De reformatie in Rot terdam" uit de Hollandse Historische Reeks, "Getekend Land; nieuwe beelden van Hollands Noorderkwartier", "Heiligen uit de modder", in Zeeland gevonden pelgrimstekens, "Water, vriend en vijand", prentbriefkaarten van Noord-Holland rond 1900, "Delfts blauw", Bunkers in Nederland. Van de gemeente ontvingen wij de klok uit het op 5 juli 1987 verbrande zwembad. Bestuur, leden en donateurs Op 31 december 1987 was het bestuur van de werkgroep als volgt samengesteld: G. van Geenhuizen, voorzitter; N.A. Kaan, sekretaris; S.P.A. Zuurbier, penningmeester en de leden F. Baars, H. Vermanen en W.M. Visser. Tijdens de ledenvergadering van 1 juni werden de heren Baars en Zuurbier herkozen. Op 31 december 1987 bedroeg het aantal donateurs 725. Ten op zichte van 1986 is het aantal toegenomen met 55. 49

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 49