Castricum - Honderd jaar geleden J In het jaar 1887 zijn er geen bijzondere gebeurtenissen voorge- 22 juni 1887 O] vallen; het rustige Castricumse dorpsleventje lijkt voort te kab- er beien. De financiële positie van de gemeente is nog steeds zeer Het gemeentebestuur heeft haar eisen voor de aanleg van de re slecht. stoomtramlijn verduidelijkt. Zo moet Jan Holland daar waar hij ni gebruik maakt van de vele openbare zandwegen binnen de ge- jai In de samenstelling van het Gemeentebestuur is in 1887 geen meente, deze wegen in alleszins berijdbare toestand brengen en to verandering gekomen; het staat onder voorzitterschap van bur- onderhouden. Bovendien moet hij daar waar hij gebruik maakt O] gemeester jonkheer Boreel van Hogelanden, verder zijn er de van de berm van de weg, deze berm op die punten waar de lir wethouders Adriaan van der Park en Jacob Kuijs en de raadsle- breedte minder is dan 2 meter, verbreden, zodat de berm waar- D( den Willem Melker, Jan Adam van Soll, Frans Glorie, Simon Lou- op de trambaan komt altijd minstens 2 meter breed is. hi: ter en Jan Schuit. op ee Op 1 jan. 1887 telt Castricum 1663 inwoners, op 31 dec. 1887 is 13 juli 1887 de dit aantal afgenomen tot 1658; in dit jaar worden in Castricum de 53 kinderen geboren, worden 9 huwelijken gesloten en overlij- Vanwege de slechte financiële toestand wil het Gemeente- ge den 40 personen. Doordat er veel meer personen zich elders bestuur de geldlening ter grootte van f 20000,- tegen 5% rente sc vestigen (72) dan er in Castricum komen wonen (54), neemt het en een jaarlijkse aflossing van f 1000,- (waarop reeds f 2000,- is D< inwonertal af. afgelost) omzetten in een nieuwe lening van f 20000,- tegen 4% w; rente en een jaarlijkse aflossing van f 500,-. De Gedeputeerde oc Staten maken hiertegen bezwaar; ze gaan uiteindelijk akkoord 5 januari 1887 met een voorstel om de jaarlijkse aflossing tot 1890 op f 500,- te brengen en daarna op f 1000,-. Ej De Heer Jan Holland heeft al een aantal jaren een vergunning om een stoomtramlijn van Castricum naar de Egmonden aan te H< leggen en te exploiteren. De vergunning is hem verstrekt op een 27 juli 1887 va aantal voorwaarden. Zo moet hij o.a. binnen 6 maanden na het D< afgeven van de vergunning met de aanleg beginnen, moet hij Bij de verkiezing voor 3 nieuwe gemeenteraadsleden worden ge een flink bedrag in de gemeentekas storten (f 12000,-) en dient Jan Schuit, Jacob Kuijs en Jan Adam van Soll herkozen. de hij op meerdere plaatsen de weg te verbreden. Doordat hij de slecht vordert met het in eigendom verwerven van de voor de In aanleg van de tramlijn benodigde gronden verstrijkt telkens de 21 september 1887 f gestelde termijn van de vergunning en moet hij bij het Gemeen- Op tebestuur een verlenging aanvragen, daarbij probeert Jan Hol- De hoofdonderwijzer Franciscus Ludewig ontvangt een gratifi- de land telkens om de hoge financiële eisen, die het Gemeente- catie van f 25,- in verband met zijn 25-jarig huwelijk. lep bestuur heeft gesteld, te verlagen. na Op 5 januari verzoekt Jan Holland achtereenvolgens om verlen- ja? ging van de concessie tot het aanleggen en exploiteren van de 12 oktober 1887 tramlijn en om het verkrijgen voor de duur van een jaar van een rentewaarborg van 3% uit de gemeentekas over een kapitaal F. Ludewig verzoekt als hoofd der school om het 6e lokaal van Ja van f 3000,-. De Raad besluit voor een half jaar verlenging te ge- de school in gebruik te mogen nemen en om nog een onderwij ven en geen rentewaarborg te verstrekken. zer te mogen benoemen. De Gemeenteraad beschikt afwijzend Hc in verband met de zorgelijke financiële toestand der Gemeente. arl gr< S.P.A. Zuurbier rei 9 maart 1887 ye "B Jan Holland is opnieuw in contact getreden met het Gemeente- pe bestuur. Hij herhaalt zijn verzoek om een rentewaarborg en vraagt nu ook om de vergunning der exploitatie van 30 jaar op P,j( 50 jaar te brengen. De Raad gaat hiermee akkoord, zij geeft ech- üe ter geen toestemming om de tramweg tussen Bakkum en Eg- -pe] mond Binnen deels in de westelijke berm te mogen aanleggen. Op zijn verzoek krijgt Dirk Schotvanger ontslag als armvoogd ge en secretaris-penningmeester van het Algemeen Armbestuur. De 6 april 1887 Al Willem van Dijk uit Amsterdam is door de Commissaris des Ko- Op nings benoemd tot veldwachter in de gemeente Castricum in de lec plaats van Johannes Oude Steenhof. vai 48 m

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 48