De Castricumse familie Brakenhoff De familie Brakenhoff mag uiteraard niet ontbreken in de serie Castricumse families, zoals die nu al voor de achtste keer in het jaarboekje verschijnt. Toch is lang getwijfeld om een inmiddels zo sterk uitgebreide familie uit te zoeken en te publiceren, om dat de ruimte in het jaarboekje voor een familie-stamboom be perkt is. Er is daarom besloten om de stamboom van de familie Braken hoff over 2 jaarboekjes te spreiden. In dit jaarboekje wordt voor al ingegaan op de herkomst en de verspreiding van de familie, enkele historische aspekten, de samenstelling van de oudste ge neraties en een verdere uitwerking van de tak van Jan Braken hoff en Aaltje Mors; deze tak heeft nu nog afstammelingen woonachtig aan o.a. de Beverwijkerstraatweg en de Oud Haar lemmerweg. Andere takken van de familie Brakenhoff (o.a. vroeger wonende aan de Mient) komen in het volgende jaarboekje. Frans Brakenhoff uit Duitsland De stamvader van de familie Brakenhoff is ene Frans Braken hoff, die omstreeks 1730 is geboren en bij zijn eerste huwelijk in 1753 met de Alkmaarse Jacoba van Leunen in Limmen woont. Frans is in Limmen de enige dorpsdokter - toen chirurgijn gehe ten - en barbier. Hoewel de geboorteacte van Frans Brakenhoff nog niet is opgespoord, is Frans vermoedelijk afkomstig uit de plaats Schöppingen of omgeving in Duitsland; Schöppingen ligt ongeveer 35 kilometer zuidoostelijk van Enschede. Bij de geboorte van het oudste kind van Frans Brakenhoff wor den als peter en meter genoemd ene Anthony Brakenhoff en Catharina Rademakers. Anthony en Catharina woonden in Amsterdam en waren aldaar in 1730 gehuwd. Bij dit huwelijk werd vermeld dat Anthony Brakenhoff afkomstig was uit Schöp pingen. Als peter van het oudste kind van Frans zal Anthony on getwijfeld een naaste familielid zijn geweest en gezien zijn leef tijd zou hij een oom kunnen zijn. Verschillende families Brakenhoff in Duitsland Ondanks verschillende nasporingen in Duitsland door Jan en Ton Brakenhoff uit resp. Den Haag en Uitgeest, blijven de voor vaderen van Frans Brakenhoff nog in nevelen gehuld. Ook an dere bijzonderheden over hun bestaan in Duitsland ontbreken nog. Wel zijn vele gegevens over verschillende families Braken hoff in Duitsland aan het licht gekomen. Zo kennen we een familiestam Brakenhoff in het noorden van Duitsland ten westen van de stad Oldenburg en woonachtig o.a. in de plaatsjes Detern, Bokel, Leer en Ocholt. Van deze familie is de oudst bekende doopacte van Paul Peterszoon Brakenhoff ge doopt in 1659 in Detern. In deze stam komen de namen Paul, Hermann en Johann veelvuldig voor. De familie is Luthers. Paul, een kleinzoon van de eerder genoemde Paul Peterszoon Bra kenhoff, was vanaf 1753 onderwijzer; velen van zijn nakomelin gen volgen hem in dit beroep en hebben daarin hun sporen ver diend. Zo is in het plaatsje Westerstede de „Hermann Braken hoff" Schule en de Braken hof fstrasze. Enkele leden van deze fa miliestam vertrekken naar Holland en vestigen zich in de 18e eeuw in Amsterdam en Alkmaar; deze Hollandse tak is voor zo ver we hebben kunnen nagaan reeds lang uitgestorven. Ook in de omgeving van Braunschweig, oostelijk van Hannover en nabij de Oostduitse grens komt een familiestam Brakenhoff voor. In deze stam vinden we vooral de voornamen Dietrich, Heinrich en Johann; ze wo>den genoemd in de kerkregisters van plaatsen als Braunschweig, Gifhorn, Helmstedt en Wernige- rode. Als oudste vinden we in deze familie ene Henning Brac- kenhoff, die raadslid is in Helmstedt; zijn zoon Hilmar trouwt in 1559 in Wernigerode met de 17 jarige Anna Eckstorm. Hilmar heeft 3 krijgstochten in Nederland meegemaakt. Ook wordt er van deze tak nog een Henning Brakenhoff genoemd in de perio de van 1630 tot 1642 als raadslid van Braunschweig. Er is een familiestam Brackenhoff(er) in Straatsburg. André Brackenhoffer verliet het Schwabische Reutlingen (ten zuiden van Stuttgart) in 1559, vestigde zich eerst in Offenburg en ver volgens in 1577 in Straatsburg. Vele nazaten van hem waren raadslid en armmeester, jongere generaties brachten het tot pro fessor en subprefect. Inmiddels is deze familie uitgestorven. In Schöppingen woont een Rooms Katholieke familie Braken hoff. In 1693 trouwt daar Jan Brackenhoff en Elisabeth Huist- ken. Zij zijn waarschijnlijk de grootouders van onze Nederland se stamvader Frans Brakenhoff. Van dit echtpaar worden in 1701 en 1707 de zoons Anthony (Bernard Antoni) en Arnold geboren. De al eerder in deze inleiding genoemde Anthony woont in Amsterdam en is peter bij de doop in Limmen van het oudste kind van Frans Brakenhoff. Arnold, een broer van Anthony, is in 1733 in Amsterdam peter bij de doop van een kind van Anthony. De vader van Frans Brakenhoff heette Jan. Het is waarschijnlijk dat deze Jan een broer is van Anthony en Arnold en geboren is in de periode van 1693 (huwelijksjaar van de ouders) en 1701 in de omgeving van Schöppingen; het geboortejaar van Frans schatten we omstreeks 1730. De naam Brakenhoff In vooral Noord Duitsland hadden vele boerderijen namen, die eindigden op het Duitse woord „Hoff" (hoeve). Zo blijkt de naam „Brakenhoff" voor meerdere boerderijen in Noord Duits land in gebruik te zijn geweest. De bewoners van die boerderij en namen de naam dan over als familienaam of werden door de mensen uit hun omgeving naar de boerderij genoemd. Zo kun nen meerdere families deze naam hebben gekregen, zonder dat ze enige verwantschap met elkaar hebben. De boerderijnaam is afgeleid van het woord Brak, in het Duits ook wel Brack. Een „Brak" is een hond van een zeer oud jachthonderas met een vierkante kop en lange flaporen. Brakenhoff is nu een hoeve (hoff), waar men Brakken hield of fokte. Het familiewapen Van de familie Brakenhoff zijn twee zeer op elkaar gelijkende fa miliewapens bekend; beide wapens zijn van de Straatsburger fa milie Brakenhoff. Kenmerkend voor beide familiewapens is een hond (een brak) met een hoorn. De officiële beschrijving van het ene familiewapen luidt: „een zilveren schild met een klim mende hond in rood, gehalsband in goud en in zijn bek een blauwe waldhoorn, die hij ondersteunt met de rechter voorpoot en met een bergje met 3 doorsneden van groen vanuit het schildpunt. Ook is ditzelfde wapen in andere heraldische kleu-

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 29