onderwijs. Men moet voor hen dan maar een nieuwe school bouwen en de 2 bestaande openbare scholen verbouwen. Voor die keiharde argumenten gaat de raad op 13 oktober 1932 mor rend overstag. Burgemeester en Wethouders laten er geen gras over groeien. Een week later wordt het definitieve besluit genomen om tot nieuwbouw over te gaan. In 1933 komt de nieuwe school klaar en betrekt meester Zink- weg met zijn medewerkers het gebouw. Het gebouw heeft nog geen dwarsvleugel, die zal pas later aangebouwd worden. De school is gevestigd aan de Bakkummerstraat, die in onze tijd nog als Jac. P. Thijsseschool voortbestaat. De oude tachtigjarige school naast het gemeentehuis wordt in 1934 gesloopt. Het gebouw heeft een bewogen geschiedenis ge kend. De bijna dertigjarige openbare school in Bakkum wordt aan het bestuur van het Christelijk Lager Onderwijs overgedra gen. Die school zal vanaf dat moment als 'School met den Bijbel' zijn weg vervolgen. Ondertussen is meester Nijsen op 1 juni 1933 eervol ontslag ver leend. De enige kleuterschool is die, welke in 1910 op initiatief van het kerkbestuur is opgezet. Als Fröbelschool aan de Dorpsstraat naast de kerk hebben de zusters ondertussen aan vele kleuters les gegeven. De subsidie aan die school is door de gemeente sinds enige jaren ingetrokken. De school bestaat van de ontvan gen bijdragen van de ouders, maar velen kunnen niet betalen en daardoor draait de noodleidende school voor de kosten op. "De school dient het algemeen belang", zo beargumenteert hij, "zo wel Katholieken als anderdsdenkenden hebben toegang tot de school". Een alternatief is er inderdaad niet, het is de enige vorm van kleuteronderwijs in de gemeente. Noodgedwongen heeft men de salarissen van het onderwijzend personeel drastisch moeten verlagen. De zusters zijn weliswaar niet veelei send, maar dit stuit Goes toch wel tegen de borst. Er is een tekort op de exploitatie van bijna f 600,-. Voor de 217 kinderen, die de Fröbelschool bezoeken, wordt voor een bedrag van f 1184,83'/2 aan schoolgeld bijeengebracht. De uitgaven kant van de rekening, die de energieke pastoor overlegt, geeft echter een bedrag van f 1772,- aan. Op de salarispost van de zusters komt bovendien slechts het bedrag van f 800,- voor. Pastoor Goes Het kerkbestuur van de RK Pancratiuskerk heeft geweldige fi nanciële problemen. Door de Bisschop van Haarlem wordt Pastoor Goes naar Castricum gehaald, om orde op zaken te stel len. Hij constateert o.a., dat het bijzondere RK onderwijs veel geld aan de kerk onttrekt. Het rijk heeft de subsidie op de scho len inmiddels verlaagd. Hij ontdekt ook een geweldige blunder in de ingediende begroting. Een zeker voor die tijd enorm gat van f 50.000,- zit in de berekening. Hij begint met een goede ad ministratie voor de RK scholen op te zetten. Vervolgens wendt hij zich als voorzitter van het kerk- en school bestuur tot het gemeentebestuur om een regeling voor het kleu teronderwijs te bewerkstelligen. Oudercommissie Meester D.L. Zinkweg is hoofd van de Centrale Openbare Lage re School in Bakkum, als hij eind 1938 een schrijven ontvangt, waarin melding wordt gemaakt van een Koninklijk Besluit van 24 oktober 1938. Daarin wordt bepaald, dat volgens de Lageron- Afbeelding 12 De centrale openbare school bij de opening in 1933. Het gebouw staat aan de Bakkummerstraat en heeft nog geen dwarsvleugel. die zal pas later gebouwd worden. Het gebouw is nu bekend als Jac. P. Thijsseschool. 27

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 27