Nieuwe verzoeken om subsidie komen binnen, nu zijn het de RK Kweekschool voor Vroedvrouwen en de Patronaatscommis sie St. Aloysius. De laatste wil een avondtekenschool opzetten met zo'n 30 leerlingen. Afscheid meester Bussen Meester Cornelis Joseph Bussen heeft 32 jaar lang zijn beste krachten gegeven aan de Castricumse openbare lagere school. Hij is getuige geweest van een belangrijke fase in het plaatselij ke onderwijs. Benoemd op 1 juni 1894 wordt hem op 1 april 1926 eervol ont slag verleend. Hij is dan 65 jaar. Afbeelding 11 D.L. Zinkweg was schoolhoofd van de openbare lagere school van 1930 tot 1942. Hier met zijn gezin in 1932 voor hun woning in het gemeentehuis naast de school. Van der Vlies en Zinkweg Bij raadsbesluit van 28 mei 1926 wordt Willem van der Vlies tot zijn opvolger benoemd. Op 15 augustus vangt hij zijn taak aan. Niet voor lang echter, want 4 jaar later wordt hem al eervol ont slag verleend. Uit de sollicitatieprocedure wordt Diderick Leendert Zinkweg gekozen. Hij is in Numansdorp geboren op 7 november 1881. Hij wordt per 1 december 1930 benoemd en betrekt dan met zijn gezin de onderwijzerswoning in het gemeentehuis. Hij zal spoedig betrokken worden in de plannen voor een nieu we school. Protestants-Christelijk onderwijs De Katholieke scholen hebben in het overwegend Roomse dorp het grootste aandeel in het onderwijs. De 2 openbare scholen worden direct na de omwenteling aan vankelijk door niet zoveel kinderen meer bezocht. In het zich sterk uitbreidende dorp neemt door vestiging van forensen in de dertiger jaren het aantal scholieren op die scholen weer gestaag toe. Kinderen van Protestantse huize worden bij gebrek aan een school met eigen signatuur ook op de openbare scholen ge plaatst. Het ligt voor de hand, dat mede door de toename van het inwonertal er ook vanuit die hoek wensen zijn om een eigen school te stichten. Men heeft zich tot dan beholpen met een Zondagsschool, die al in 1922 onder leiding van de heer W. Hellinga bestond. In datzelfde jaar besluit een daartoe gevormd comité om de mo gelijkheid voor een eigen school te onderzoeken. Na een openbare vergadering wordt een vereniging gesticht: "Vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel". Vervolgens gaat het bestuur op pad om leerlingen te "ronselen". Dat lukt aardig, liefst 60 leeriingen worden door ouders toege zegd. De "Vereniging voor Volksonderwijs" beraamt een tegen actie. Na een openbare vergadering in de Rustende Jager trek ken enige ouders de toezegging weer in. Kennelijk teleurgesteld door die tegenwerking trekt de Christelijke vereniging zich te rug. Gedurende enige jaren worden zelfs geen vergaderingen meer gehouden. Eerst in het najaar van 1928 wordt een nieuwe actie ingezet om ouders te bewegen om hun kinderen naar de "School met den Bijbel" te sturen. Maart 1929 zijn er 43 toezegginen binnen. Men pakt het nu wat wat slimmer aan en op 6 maart vertrekt een de legatie naar de Schoolraad in Den Haag om de lijst te formalise ren. Te middernacht wordt de nu officiële lijst in de brievenbus van het gemeentehuis gedeponeerd. De vergadering van het "Volksonderwijs" ontdekt de volgende dag, dat zij gefopt zijn. Vervolgens gaat het bestuur van de tegenpartij op pad om leer lingen te "ronselen". Vijftien ouders goed voor 24 leerlingen ver klaren nu schriftelijk, dat zij hun kinderen niet naar de Christe lijke school zullen laten gaan. Formeel kan het overgebleven ge tal van 19 leerlingen kennelijk geen beletsel voor de gemeente raad zijn om goedkeuring te geven aan het stichten van een Pro testants Christelijke School. Voor nieuwbouw van een school wordt geen geld beschikbaar gesteld. Men moet het maar doen met 2 lokalen van de openbare school. Hiertegen gaat de linkse fractie in de raad in beroep bij de kroon, dat prompt wordt afge wezen. De vereniging voor het Christelijk Onderwijs heeft meer succes met haar beroep bij de minister van onderwijs en krijgt haar gelijk. Op 1 december 1932 is het zo ver, op die dag betreedt meester J. Smit uit Waver de school in Bakkum. Als eerste hoofd van de school met den Bijbel moet hij zich nog even behelpen met eni ge lokalen in de openbare school in Bakkum. Samen met juf frouw A. Lourens en enige "kwekelingen met acte" heeft hij de zorg voor 41 kinderen. Hij heeft meer leerlingen op zijn school gekregen, dan aanvan kelijk leek. Enige kinderen van Uitgeest zorgden voor een rede lijk gevulde school. De niet levensvatbaar geachte Christelijke school in de gemeen te Castricum is een feit geworden. Een nieuwe openbare school De openbare school in de Dorpsstraat is inmiddels een bouwval geworden, het voldoet in geen enkel opzicht meer aan de eisen des tijds. Het gemeentebestuur stelt voor om een nieuwe 'cen trale openbare lagere school' te stichten. De raad aarzelt langdurig, bevreesd voor de financiële konse- kwensies. De economische toestand is niet best en de vooruit zichten bieden vooralsnog weinig perspectief. Raadslid P. Twisk maakt het wel erg bont met zijn mening, hij vindt, dat er best 100 leerlingen in 1 klas kunnen zitten. In zijn tijd was dat ook zo en het onderwijs was toen niet zoveel slechter dan nu. Burgemeester Lommen heeft het er maar moeilijk mee om zijn raad te overtuigen, het lukt hem niet. Vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten moeten er aan te pas komen om de raad om te krijgen. In een extra geheime zit ting rekenen de heren Gerhard en Bomans de raad voor, dat het tegenhouden van een nieuwe school de gemeente duurder komt te staan, dat de gekozen oplossing. De provincie kan dan niet accoord gaan met de sluiting van de openbare school in Bakkum ten faveure van het Protestantse

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 26