Bij de vele nota's van aanschaffingen bij de opening van het scholencomplex op 1 december 1920 treffen we ook die van dorpsgenoot C. Stuifbergen ('Kees de Koster') aan voor de leve ring van kruis- en heiligenbeelden. Met de totstandkoming van de nieuwe school is een lang ge koesterde wens van de overwegend RK bevolking van Castri- cum in vervulling gegaan. Strubbelingen Door de veranderde omstandigheden stromen de leerlingen naar de nieuwe school. Op de openbare vindt leegloop plaats. Ook leerkrachten vragen bij het gemeentebestuur ontslag aan om bij het kerkbestuur in dienst te treden. De meisjesschool wordt door de zusters geleid. Op 20 februari 1920 ontstaat enige commotie in de raadzaal als de katholiek Zandbergen weigert om een vrouwelijke onderwijzer aan School II in Bakkum te benoemen. Het gaat om juffrouw Buitenhuijs, die al 3 jaar aan die school verbonden is. Zij staat op de door B W ingediende voordracht. Hij vraagt om intrekking van het voorstel en dreigt om met zijn hele fractie de zaal te verlaten, als het toch tot een stemming zal komen. Burgemeester Lommen gaat echter niet op het dreige ment in en prompt verlaten de Heren Zandbergen, G. Kuijs en J. Schuijt de raadzaal. Zodoende kan het niet tot een stemming ko men. De problemen rond de benoeming zijn kennelijk echter niet zo erg groot, want 3 dagen later al wordt een compromis bereikt, de fractie stemt blanco en juffrouw Buitenhuijs wordt alsnog be noemd. De openbare scholen Het onderwijzersteam in Bakkum was sinds enige jaren in tijde lijke dienst. Na de omzetting in een vast contract zijn in Bakkum benoemd: meester Nijsen als hoofd, J. van de Graaf en de om streden juffrouw A.M. Buitenhuijs. Na het vertrek van enige leerkrachten wordt per 1 juni 1920 P.J. Philipoom aan School I benoemd. Bussen is nog steeds hoofd van de stevig uitgedunde school. Aan de school in Bakkum krijgt ook juffrouw D.C. Kooiman een contract. Kleuterschool In 1920 worden aan de RK Bewaarschool 170 leerlingen geteld, dat is 50 meer dan het jaar daarvoor. Raadslid Kuijs vindt, dat die school niet het algemeen belang dient, de Bakkumse kinderen kunnen er immers geen gebruik van maken. Om die reden wordt een afgeslankte subsidie ver strekt ter hoogte van het bedrag, dat op de 120 kinderen van 1919 is gebaseerd. Er wordt ook subsidie aan de gemeente Alkmaar verleend voor Castricumse leerlingen, die de Handelsdagschool de Ambachts school en de Huishoud- en Industrieschool aldaar bezoeken, het gaat om 10 kinderen. Inspecteur van het Onderwijs Door de wet van 1920 is er ook verandering gekomen in de in spectie van het onderwijs. De schoolopziener zal vanaf nu in specteur van het onderwijs' heten. De inspecteur wil een nieuwe openbare school gebouwd zien, die voldoet aan de eisen van de tijd en de normen van de nieu we wetgeving. De gemeente Castricum wil er niet aan begin nen. Voor de bouw van een nieuwe school moet f 86.500,- uit getrokken worden. Een verbouwing van de oude school zal in clusief de ombouw van enige lokalen tot gymnastieklokaal een bedrag van f 56.000,- moeten kosten. Om het straatrumoer te dempen zal dan bovendien de Schoolstraat geasfalteerd moeten worden. Het geraas van kar ren op de keien zal daardoor zoveel mogelijk getemperd zijn, zo verondersteld men. Uiteindelijk wordt nog eens een lapmiddel toegepast, voor een bedrag van f 13.500,- wordt in 1921 tot een kleine aanpassing van het gebouwtje besloten. Bussen voelt zich gepasseerd, hij is niet eens gehoord in de dis cussie. Afbeelding 10 Onderwijzersteam van de RK school met de geestelijken, links schoolhoofd R van Westen en daarnaast pastoor Engering. ca 1920 De twintiger jaren Per 1 augustus 1921 wordt het MULO-onderwijs, vanwege de nieuwe wetgeving opgeheven. In dat zelfde jaar verleent het gemeentebestuur eervol ontslag aan meester Dekker, hij heeft zijn vak 42 jaar uitgeoefend. Hij neemt daardoor ook afscheid als lid van de nog steeds bestaan de commissie tot wering van het schoolverzuim. De beide Kruisverenigingen het Witte- en Wit/Gele kruis wen den zich tot het gemeentebestuur voor de aanstelling van een schoolarts. Maar dat vindt de raad een overbodige luxe. Er vindt kennelijk leegloop plaats aan de openbare school in het dorps centrum. Als meester Van de Graaf vertrekt van de school in Bakkum, wordt de pas benoemde Philopoom aan school I over geplaatst om diens plaats in te nemen. De inning van de schoolgelden is nog steeds voorbehouden aan de hoofden der scholen. In 1922 komt daar verandering in, de gemeenteontvanger wordt nu daarmee belast. Enige maanden later moet Burgemeester Lommen bekennen, dat zijn medewerker vergeten is om de eerste keer zitting te houden. Om tegemoet te komen aan de wens van vele ouders is in de Leerplichtwet een bepaling opgenomen, dat kinderen land- bouwverlof kunnen krijgen. Het verlof wordt uitsluitend ver leend voor hulp op het bedrijf van de ouders van het kind; er mag geen sprake zijn van loondienst. In 1922 wordt in Castri cum het verlof van 25 juni tot 22 juli gegeven. Het enige jaren eerder ter sprake gekomen rookprobleem onder scholieren is weer actueel geworden. Woordvoerder Zandber gen heeft geconstateerd, dat aan kinderen sigaren als beloning worden verstrekt. Hij eist een streng toezicht op een verbod daartoe. De hygiëne op school II is volgens raadslid Schipper niet goed, de privaten moeten beter schoongemaakt worden. 25

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 25