stelt men de bijdrage op f 40,- vast. Het gemeentebestuur van Uitgeest tracht enige maanden later medestanders te vinden om een dergelijke heffing ongedaan te maken, maar dat vindt in Castricum geen gehoor. Meester Dekker Meester Dekker blijft Castricum trouw. Getuige een van hem be waard gebleven gedicht, heeft hij zijn dorp zeer lief. Het draagt de titel: "De oude toren van Castricum" en begint met de tekst: "Ik heb U lief, o oude Grijze". Dirk Dekker is in Castricum geboren op 25 januari 1856 en op 1 juli 1879 als ondermeester in dienst getreden bij meester Lude- wig. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum wordt hij in de bloemetjes gezet en krijgt hij een gratificatie van f 40,-. De school van Bus sen is te slecht verlicht, om voor het herhalingsonderwijs over voldoende licht te beschikken. Hij verzoekt om de aanleg van een gaslichtinstallatie. De raad vindt het maar onzin, om 'in al die lokalen' verlichting aan te brengen en wijst het van de hand. Een herhaald verzoek om een stoel in elk lokaal wordt eindelijk gehonoreerd. Een nieuwe vakbond trekt vervolgens aan de bel. Het is de Bond van RK Openbare Onderwijzers, die voor haar leden om loonsverhoging komt vragen. Onder het motto: "Voor ieder zijn thans de tijden duur", wordt ook dat verzoek afgewimpeld. De hoofden van de scholen krij gen wel een toeslag van f 25,-, als de wedde van Nijssen ter spra ke is gebracht. Anno 1916 verdient de man een jaarsalaris van f 2000,- incl. bijverdiensten. Rookprobleem De Nederlandse Bond van Onderwijzers neemt het niet alleen op voor haar leden. Men begeeft zich ook op het terrein van de opvoeding en doet een aanbeveling aan het Gemeentebestuur om een bepaling in de politieverordening op te nemen, dat een verbod inhoudt aan winkeliers om aan kinderen beneden de 16 jaar rookwaren te verkopen. Men vindt roken voor oudere kinderen kennelijk heel gewoon. Louter wil de leeftijdsgrens zelfs naar 13 jaar verlegd zien. Maar uiteindelijk wordt het voorstel voor kennisgeving aangenomen. Burgemeester Mooy vindt het probleem in zijn gemeente niet van dien aard, als door de Bond voorgesteld. Aanvang schooljaar De aanvang van het schooljaar is op 1 april. De districtsopziener wil die datum echter naar 1 of 15 augustus verschoven zien. Hij doet dit voorstel, omdat er inmiddels besloten is, om in Castri cum een MULO-school te starten. Na de vakantie van 1917 wil men beginnen met de vakken Frans en Wiskunde. Bussen wordt als hoofd van School I ook aangewezen om als hoofd van de MULO-opleiding op te treden, bijgestaan door een onderwijzer, die in de nieuwe vakken les zal kunnen geven. Ge zien het salaris van resp. f 150,- en f 100,-, gaat het hier niet om een fulltime opleiding. Ook de school hoeft geen verandering te ondergaan voor de nieuwe onderwijsvorm. Bevolkingstoename Ondertussen neemt het bevolkingsaantal in snel tempo toe, het dorp breidt zich steeds verder uit. De scholen zijn op die toena me niet berekend. Men behelpt zich met gehuurde ruimte in Café van Benthem in de Dorpsstraat. De 2 daarin ondergebrachte klassen geven ge luidshinder t.o.v. elkaar. Een gehuurd houten schot moet de er gste overlast maar opvangen. Geopperd wordt weer eens om de raadszaal maar voor de school open te stellen. Er wordt zelfs een besluit genomen om kinderen na het zesde leerjaar maar naar huis te sturen. Dat kan echter geen genade vinden in de ogen van de inspecteur. Tengevolge van de oorlog heerst er brandstoffenschaarste, er moeten maatregelen genomen worden. Er zijn ideëen om het herhalingsonderwijs maar op te doeken en op zaterdag de school maar helemaal te sluiten. Het eerste plan gaat niet door, het tweede wel. Per 1 oktober 1917 is er op woensdag de hele dag school en op zaterdag voorlopig niet meer. Met de hygiëne op school is het niet best gesteld. Het water uit de put bij de woning van Bussen wordt door de gezondheid scommissie in 1918 voor zowel drink- als huishoudwater onge schikt verklaard. Het voorstel van de Nederlandse Bond van Onderwijzers tot in stelling van een zevende leerjaar wordt niet overgenomen. SI, Aususiiriüsschoo-, Caslricum. Afbeelding 9 De RK Augustinusschool in 1927. Het is in twee fasen gebouwd, eerst de meisjesschool in 1919 en later de jongensschool in 1920. Het complex is in 1983 afgebroken. Een bijzonder school Ondertussen heeft het RK kerkbestuur vergevorderde plannen om tot de stichting van een eigen lagere school over te gaan. Al in 1914 is de plek, waar de school gebouwd moet worden, aan gewezen. De boerderij van 'Kees de Koster' ten noorden van de pas gebouwde kerk zal gesloopt moeten worden om plaats te maken voor het nieuwe gebouw. Aan architect Simon van San ten uit Zaandam wordt om een ontwerp gevraagd. Op 28 maart 1917 neemt het bestuur een principebesluit in afwachting van de nieuwe wetgeving, die spoedig wordt verwacht. Een jaar la ter wordt de begroting gepresenteerd voor de stichtingskosten van een meisjesschool, die f 57.500,- zal gaan kosten. Nog vóór de afkondiging van de - ook financiële - gelijkstelling van het openbare en bijzondere onderwijs komt de school aan de Dorpsstraat in 1919 gereed. Ondertussen zijn ook de plannen klaar voor de bouw van een jongensschool. Op 24 augustus 1919 worden bestek en tekenin gen besproken voor een 8-klassige school met gymnastieklo kaal. Daarnaast zijn voor de zojuist geopende meisjesschool al weer 2 nieuwe lokalen gepland. Het geheel zal aan de meisjes school gebouwd worden. De kosten worden op totaal f 125.000,- geraamd. Tot de bouw wordt besloten en als hoofd van de school wordt P. van Westen aangetrokken. Hij is tot dein onderwijzer aan de Bavo-school in Haarlem geweest. 24

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 24