wijs, de meisjes daarentegen moeten het met de helft doen. De scholen zullen voortaan als School I (Castricum) en School II (Bakkum) hun eigen weg gaan. Op 15 januari 1908 worden op school II (Bakkum) 71 jongens en 50 meisjes geteld. Tien kinderen zijn jonger dan 6 jaar. Op school I is het Meester Bussen, die de scepter zwaait, bij gestaan door de heren Van de Ven en D. Dekker en de dames Leistikow, Ahlers en Sluisken. Een bewaar- en naaischool In 1909 komt er duidelijkheid in de plannen voor het bijzonder RK lager onderwijs. Pastoor Engering onderhandelt met de Con gregatie van de Zusters van het Arme Kind Jezus te Simpelveld over de oprichting van een bewaar- en naaischool. Nog tijdens de bouw van de nieuwe Katholieke Pancratiuskerk, die in 1910 bijna gereed is, wordt met de bouw van die school begonnen. Ook hier is het Gerrit Kabel, die de bouw gegund is. Eind okto ber van hetzelfde jaar betrekken 120 kinderen de bewaarschool en 40 de naaischool. De school is gebouwd achter het zusterhuis naast de pastorie. De zusters verzorgen de lessen, het kerk bestuur is de werkgever. Afbeelding 7 'De laatste hooivracht', een van de bekende schoolplaten van Scheepstra en Walstra. Onderwijzerswoning Hoofdonderwijzer Bussen wendt zich ondertussen tot de ge meente om zijn woning te verbeteren, dat deed hij al eerder. De aanleiding nu is het overlijden van zijn vrouw. Hij verzoekt om de aanbouw van een extra kamer voor zijn huishoudster. Hij krijgt steun van de Commissaris der Koningin, die tijdens zijn bezoek aan de gemeente Castricum heeft geconstateerd dat de onderwijzerswoning niet meer aan de eisen des tijds beant woordt. De woning is in slechte staat en veel te klein. Hij snijdt ook de toestand van het raadhuis aan. Nieuwbouw daarvan wordt ook overwogen. In het nieuwe ge bouw is ook plaats gedacht voor een nieuwe onderwijzerswo ning. Het gebouw komt in 1911 gereed, waarin voor de onder wijzer een aantal woonvertrekken zijn gereserveerd. Links van de ingang bevinden zich de woonkamers en daarach ter de keuken op de begane grond. Op de le etage zijn de 3 slaapvertrekken ondergebracht. Meester Bussen kwakkelt met zijn gezondheid, zo blijkt uit een aantekening van 25 augustus 1911, als hij in het Herstellingsoord voor Nederlandsche Onderwijzers te Lunteren vertoeft. Op 8 april heeft hij nog een verzoek gedaan om wat veranderingen in zijn nieuwe woning aan te brengen. De openbare school Er doen zich problemen voor m.b.t. de aanvangstijd van de openbare lagere school. Door 61 RK vaders wordt een verzoek aan de gemeenteraad gericht om de aanvangstijd van de school op 9 uur te stellen, opdat de kinderen voor het begin van de school eerst de kerk kunnen bezoeken. Het schrijnend tekort aan gekwalificeerd personeel doet zich ook in 1912 nog voor. Voor de vertrokken Juffrouw Smit dienen zich geen nieuwe kandidaten met hoofdacte aan. In Bakkum doet zich tien jaar na de opening van de school al weer een gebrek aan ruimte voor. Om de kinderen voor het nieuwe seizoen te kunnen huisvesten wordt een lokaal van de zusterschool gehuurd. Voor uitbreiding van de school komt geen subsidie los. Een grens, die destijds was getrokken om te bepalen welke kin deren tot welke school behoorden, wordt vervallen verklaard. Eerste wereldoorlog We schrijven intussen 1914, de eerste wereldoorlog is uitgebro ken. Nederland blijft door zijn neutrale houding gevrijwaard van oorlogshandelingen. Ingeklemd tussen de oorlogvoerende lan den kan het land zich niet aan de gevolgen ervan onttrekken. Er doen zich problemen voor met de import van goederen, zoals brandstoffen, waarvan uiteraard ook in Castricum de gevolgen merkbaar zijn. M.b.t. het onderwijs is dat een van de weinig zichtbare dingen, er zijn niet voldoende kolen en turf om de ka chels te stoken. Kennelijk zijn hier ook vluchtelingen, in ieder geval wordt op 2 juni 1915 een verzoek ingediend om een Belgi sche vluchteling van schoolgeld vrij te stellen. Daarnaast zijn het de onderwijzers, die opgeroepen worden voor de 'landstormplicht'. De Bond van Nederlandse Onderwijzers vindt, dat Castricum een salarisregeling moet treffen voor de onder dienst geroepen meester W.A. Wijk. De raad willigt het verzoek in. Op zijn sala ris worden op verzoek van burgemeester Mooy en leden van de gemeenteraad enige kortingen toegepast. Het is zijn kostgeld van 30,- per maand en kledinggeld van f 100,- "waarvoor hij in militaire dienst toch niets hoeft uit te geven". Zijn jaarwedde - tijdens militaire dienst - wordt uiteindelijk op f 175,- vastgesteld. De pensioenpremie zal de gemeente ook voor zijn rekening nemen. Noodvoorzieningen Tijdens de raadsvergadering op 26 februari 1914 merkt Louter op, dat de Eerwaarde Moeder van de Zusterschool hem monde ling mededeling heeft gedaan, dat het gehuurde lokaal bij haar school niet meer voor het openbare onderwijs beschikbaar zal zijn. Burgemeester Mooy is door die mededeling uitermate ver rast, hem heeft daarvan geen schrijven bereikt. Het RK kerkbestuur stuurt daarop prompt een brief met het ver zoek om het lokaal met ingang van het nieuwe schooljaar op 1 april te ontruimen. De raad zit met de handen in het haar. Er worden verschillende oplossingen aan de hand gedaan in een levendige vergadering. De voorzitter wil de zesdejaars leerlin gen dan maar naar Bakkum sturen, maar daar is het al zo vol. Wethouder Louter wil de kinderen van de 3e en 4e klas 'vanaf Bertus Stuifbergen' (hoek Mient/Ruiterweg) op de Bakkumse school kwijt. De Heer Goes stelt voor om een lokaal bij café van Benthem te huren om het teveel aan leerlingen onder te bren gen. Kort daarna dient het RK kerkbestuur op 25 maart een subsidie-verzoek voor de bewaarschool van f 300,- in. Als dat verzoek op 20 mei wordt gehonoreerd, is het probleem van de schoolruimte opgelost. Kennelijk geïnspireerd door de subsidie blijkt plotseling, dat het lokaal in de bewaarschool weer voor de openbare school be schikbaar gesteld kan worden door het kerkbestuur. Louter 22

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 22