In een poging om het steeds wisselende onderwijzersteam voor Castricum te behouden worden de salarissen gekoppeld aan het aantal dienstjaren. Spaansen vindt de voorstellen t.a.v. de jaarwedde van meester Bussen te ver gaan. De staffeling van diens salaris houdt nu nog op bij een dienstverband van 10 jaren. De voorgestelde uitloop naar 20 jaar kan geen genade vinden in de ogen van de ge meenteraad. Een maximum bedrag van f 1000,- i.p.v. de beoog de f 1250,- vindt men wel genoeg. Hij heeft immers ook nog zijn vrije woning ter beschikking. Leerplicht In 1900 is inmiddels de Leerplichtwet ingesteld. Het verplicht kinderen van 6 tot 13 jaar om dagelijks onderwijs op school te volgen. De Castricumse ouders, die om wat voor reden dan ook, het niet zo nauw hadden genomen met het naar school sturen van hun kinderen, worden nu gedwongen. Het leerlingental neemt dermate toe, dat de bijna vijftigjarige school niet meer toereikend is. We schrijven 1902 als het gemeentebestuur zich weer met de al lang bekende problematiek gaat bezighouden. Er zijn 2 opties, nieuwbouw van een school in Bakkum en het verbouwen van de dorpsschool door het plaatsen van een ver dieping op 3 lokalen. Met die nieuwbouw wil men in ieder geval wachten. Want het is de voorzitter, Burgemeester Mooy, 'ter ore gekomen, dat er plannen schijnen te zijn om hier een bijzondere school te bouwen en wel een school voor alleen meisjes'. Twee noodvoorzieningen worden voorgesteld. Het idee om de oude kerk weer gedeeltelijk tot school in te rich ten wordt weer eens van stal gehaald. Daarnaast zou, als er dan nog kinderen over zijn, in de raadzaal les gegeven kunnen wor den, 'die staat toch meestal leeg'. Inderdaad wordt voor f 5,- per week een huurcontract met het kerkbestuur aangegaan. De school wordt in het voorportaal ge huisvest. Enige maanden later stelt wethouder Goes voor om de bouw van een tweede school nog maar even uit te stellen. Er worden inderdaad nadere stappen ondernomen om een bijzon dere school voor meisjes te stichten. Afbeelding 5 1904 De bouw van de openbare lagere school II aan de Van 01- denbarneveltweg in Bakkum. In 1933 werd het gebouw overge dragen aan het protestants christelijk onderwijs als 'School met den Bijbei. Afbeelding 6 1915 Openbare lagere school II in Bakkum met rechts meester H.A. Nijsen. Hij was schoolhoofd van 1905 tot 1933. Toch een tweede school Groot is de verrassing voor de armlastige gemeente als er een volslagen onverwachte handreiking van buiten komt. Op 29 oktober 1902 ontvangt men een schrijven van de Heer Diets, hij treedt op als zaakgelastigde van Prinses von Wied. Zij doet een schenking van een stuk grond groot 23 A. en 60 CA. Perceel 1907 is gelegen in de sectie B te Bakkum en is eigendom van de Prinses. Zij is de dochter van Prins Frederik gehuwd met Graaf W.A.C.M. von Wied, een voormalig Duits Graafschap aan de Rijn. Prompt volgt een subsidieverzoek aan de Koningin om een bij drage in de bouwkosten. Het duurt tot 27 januari 1904 als onder 23 inschrijvers de aanbesteding wordt gehouden. De als solide bekend staande Castricummers Gerrit Borst en Gerrit Kabel mogen de school voor f 8760,- en de onderwijzers woning voor f 5180,- gaan bouwen. Voordat het zover is, hebben Jan Borst uit Spierdijk en Cornelis Kabel uit Castricum zich als borg aan de zaak verbonden. Meester Nijsen Op 3 januari 1905 wordt de Tweede Openbare Lagere School aan de Van Oldenbarneveldtweg feestelijk geopend. Bakkum heeft eindelijk zijn school weer terug, die in vroegere eeuwen in de voormalige kapel en later rechthuis van Bakkum was gevestigd. De Bakkumse kinderen kunnen zich voortaan die lange looptijd naar de school in het centrum van Castricum besparen. Meester Nijsen is het eerst hoofd. Hendrikus Antonius Nijsen is geboren op 15 oktober 1871 te Stoutenburg bij Amersfoort. De dames Mulder en Benedic worden als zijn medewerkers aan gesteld. Bij zijn aanstelling is hij ook benoemd tot hoofd van het herha- lingsonderwijs. Hij geeft van 15 oktober tot 31 december 1906 les aan de jongens in Nederlandse Taal 20 uur. Daarnaast zijn er 15 uur voor Rekenen, Kennis der Natuur 15 uur en Tekenen 10 uur. Voor de meisjes loopt het seizoen vanaf 1 september. Zij krijgen les in Nederlandse taal 12 uur, Rekenen 8 uur en Kennis der Natuur 12 uur. Juffrouw Benedic verzorgt de lessen in Nuttig Handwerken, daarvoor wordt 16 uur uitgetrokken. Voor de jongens vervolgt het herhalingsonderwijs in januari. Maar de meisjes hebben kennelijk al genoeg geleerd, want voor hen komen er geen lessen meer. In zijn totaliteit ontvangen jongens 96 uren herhalingsonder- 21

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 21