Instructie voor den School-onderwijzer, Gerechtsbode, koster en voorzanger te Castricum (1804). Art. 1 Hij Zeil zich, met alle oplettendheid en naarstigheid, in het schoolhouden en onderwijzen moeten gedragen naar de wetten en naar het Reglement van orde voor de openbare scholen, vastgesteld of nog nader vast te stellen; alsmede naar zoodanige Instructie; als aan hem door het Gemeente bestuur van Castricum, in het vervolg zal gegeven worden. Art. 2 Hij moet als Gerechts-bode den Schout, het Gemeente bestuur, Schepenen en den Secretaris altijd ten dienste staan, derzelver orders en alle exploiten nauwkeurig, naar den form en inhoud, ten uitvoer brengen, zonder eenige veran dering of oogluiking; voords moet hij (wanneer het gevor derd word) alle Publicatien en bevelen aflezen en aanplak ken. Art. 3 Het Raadhuis moet hij rein en zuiver houden, waar toe de gereedschappen en al het benodigde aan hem ter hand zul len gesteld worden. Art. 4 Alle personen; die in eenig Bestuur binnen deze Gemeente gesteld zijn, of die eenig gezag voeren, moet hij met alle be scheidenheid bejegenen en behandelen; ook mag hij niet buiten Castricum gaan of blijven, dan met voorkennis en toestemming van den schout. Art. 5 Het uurwerk op den dorps Toren zal hij alle dagen, naar be horen, moeten opwinden en in orde houden, en daar aan enig gebrek bemerkende, dit terstond ter kennis brengen van den Schout. Art. 6 Ten opzichte van den kerken-dienst, zal hij zich naar de or ders van den kerkenraad der gereformeerde gemeente moe ten gedragen, en ook moeten naarkomen dat geene, het welk hem door kerkmeesteren dier kerk zal worden bevo len. Art. 7 Hij zal nauwkeurig aantekening moeten houden van de per sonen, welke komen te overlijden, en van den dag van het overlijden en begraven, waar toe aan hem de quitantien van den betaalden impost op het begraven zullen worden ver toond, alvorens een lijk ter aarde besteld word. Art. 8 Eindelijk zal hij zich in de hem opgedragene posten moeten regelen naar al datgeene, het welk men van eenen braven man kan verwachten. Reserveerende de Schout en het Gemeente-Bestuur van Castricum aan zich de vermeerdering en verandering dezer instructie, zoo als zij zullen oordeelen te behoren.

Jaarboek Oud Castricum | 1988 | | pagina 16