Jaarverslag 1986 In het jaarverslag 1985 werd er reeds melding van gemaakt dat een plan voor uitbreiding van het gebouwtje De Duynkant bij de gemeente is ingediend. In 1986 werd het bestemmingsplan De Zanderij door de ge meenteraad behandeld. In de raadscommssie ruimtelijke ordening werd op 16 januari uitvoerig stil gestaan bij de planologische aspecten van de ge vraagde uitbreiding van ons gebouw, mede gegeven het conser verend beleid dat de gemeente voert ten aanzien van bebou wing in het gebied van De Zanderij. Van de zijde van de werkgroep werd de commissie door onze voorzitter van de nodige informatie voorzien. Zeer verheugend was het dat de commissie uiteindelijk een po sitief standpunt innam waarna de gewenste uitbreiding in het bestemmingsplan is opgenomen. Daarmee was uiteraard nog geen uitspraak gedaan over de fi nanciële aspecten. Met veel belangstelling keek de werkgroep dan ook uit naar de behandeling door de gemeenteraad op 27 maart 1986, van de meerjarenbegroting 1987-1991. Het voorstel van burgemeester en wethouders om rekening te houden met een bedrag van f 90.000,- voor uitbreiding van ons gebouw werd overgenomen. In de loop van 1987 mag worden verwacht dat aan concrete plannen gewerkt kan gaan worden! Jaarboekje In het jaarboekje 1986 is vooral aandacht geschonken aan het zuid-oostelijk deel van de gemeente, de Castricummerpolder derhalve. Afzonderlijke artikelen zijn gewijd aan het archeologisch onder zoek, landnamen, de korenmolen, Albert's Hoeve en Kronen burg, Heemstede, de eendenkooi en de Castricumse familie Stuifbergen. Het aanzien van het polderlandschap is vele eeu wen onveranderd gebleven. Van de grotendeels natuurlijk gevormde verkaveling is nog veel in het landschap waar te nemen. Aan de gemeenteraad is het boekje toegezonden met een plei dooi om zoveel mogelijk van deze waardevolle elementen te be houden en te beschermen. Een afvaardiging van de werkgroep heeft in aanwezigheid van de pers het boekje aangeboden aan burgemeester Schouwenaar. De oplage bedroeg evenals in 1985 1100 exemplaren. Aktiviteiten werkgroepen historie en archeologie Op het streekarchief te Alkmaar werd wekelijks door een aantal leden van de werkgroep onderzoek verricht naar de historie van Castricum. In het verslagjaar had dit vooral betrekking op de onderwerpen voor het 9e en 10e jaarboekje met name het bestuur van de Castricummer polder, boerderij Starrenburg, Castricum honderd jaar geleden en de stambomen van de fami lies Twisk en Brakenhoff. Van alle eigendomsoverdrachten, die voor Schout en Schepenen van Castricum na 1700 zijn gepasseerd, zijn uittreksels gemaakt; de voorkomende veldnamen en persoonsnamen hierin zijn gefi- cheerd. De periode 1700 tot 1811 is nu gereed en afgesloten. Een aanvang is gemaakt met de uitwerking van de eigendomsover drachten van land en huizen, die voor Schout en Schepenen van Bakkum zijn gepasseerd. Alle interessante informatie betreffende Bakkum en Castricum, die voorkwam in het archief van notaris Jacob Nuhout van der Veen is inmiddels overgenomen. Deze notaris, zoon van de Castricumse Schout, resideerde als notaris te Alkmaar in de periode 1812 tot 1833. Veel Castricum se zaken werden voor hem gepasseerd; de werkgroep historie is met de uitwerking van dit archief gedurende 5 jaar bezig geweest. Onderzoek bij het Kadaster te Alkmaar was vooral gericht op de tentoonstelling die in mei 1987 was gepland. Het betrof vooral de ontwikkeling van de bebouwing en het stratenplan van Castricum na 1830. Voor het onderzoek naar de familie Twisk werden naast het streekarchief te Alkmaar ook bezoeken gebracht aan archieven te Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Naarden en Velsen. In de archief- en werkruimte „De Duynkant" werd het werk aan de inventarisatie en archivering van kaarten en prenten voort gezet. Veel originele kaarten werden via fotocopieëring ver kleind. Verscheidene foto's uit particulier bezit werden gerepro duceerd en aan de collectie toegevoegd. Het boeken- en tijdschriftenbezit is nagenoeg volledig op kaart gezet; ter raadpleging zijn verschillende ingangen mogelijk. De aktiviteiten van de werkgroep archeologie beperkten zich in 1986 tot verdere voortgang van inventarisatie en verslaglegging van oudere vondsten. Lezingen en excursies Een aantal leden heeft op 25 oktober in het Rijksmuseum van Oudheden de archeologische dag meegemaakt ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan van de Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland. Op 15 november vond een excursie plaats van de leden van de werkgroep. Het doel van de reis was deze keer het Fries mu seum in Leeuwarden en de beroemde mummies van Wieuwerd. Het was een interessante en gezellige dag. Het bezoek aan de grafkelder zal niet snel worden vergeten. Op 19 november gaf de heer G. van Wijk uit Heemskerk een le zing voor de donateurs. Onderwerp was de streekgeschiedenis historisch-kartografisch bezien. Er bleek hiervoor grote be langstelling te bestaan. Uitbreiding collectie Door de familie Van Deelen zijn alle door wijlen D. van Deelen in bruikleen gegeven archeologische voorwerpen aan de werk groep in eigendom overgedragen. Van de voormalig direkteur, de heer T. van Eik, zijn stukken ont vangen betreffende de zuivelfabriek De Holland, o.a. een jaar verslag, oprichtingsakte, foto's en dergelijke. 47

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 47