De gemeentebegroting voor het jaar 1887 is vastgesteld. Daarbij is gebleken dat de geraamde uitgaven met minstens 2000 gul den de inkomsten overtreffen, zodat er niets anders overschiet dan de personele belasting te verhogen. De raad kan hiertoe niet besluiten, omdat naar zijn oordeel de ingezetenen reeds bo ven hun krachten worden aangeslagen. De raad besluit dan toch maar het traktement van de onderwijzers te verlagen, ondanks een mogelijke afwijzing door G.S. Bovendien keurt de raad een nieuwe verordening goed op de belasting tot het houden van honden. De bestaande verordening veroorzaakt een slechte be taling van die belasting. Overtreding der verordening wordt gestraft met een geldboete van max. 25 gulden. Voor de categorie loslopende honden moet 2 gulden per jaar worden betaald; voor honden, die worden gehouden ten dienste van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of erven een gulden. Na betaling der belasting ontvangt de houder een penning met daarin de gemeente en het betreffende jaar gedrukt; de hond moet de penning aan de halsband dragen. 20 oktober 1886 Het besluit tot verlaging der traktementen van de in de gemeen te in functie zijnde onderwijzers is niet goedgekeurd door G.S. waarop de raad besluit de bestaande hypotheek met 2000 gul den te verhogen tot 19.000 gulden. 18 november 1886 Het raadsbesluit om de hypotheek te verhogen is door G.S. afge wezen. De gemeente zal nu een geldlening van 1400 gulden aangaan. Door de gemeenteraad is een nieuwe politieverordening vast gesteld. Hier volgt slechts een greep uit de vele bepalingen om de sfeer van honderd jaar geleden aan te geven: - het is verboden gestorven beesten, krengen of andere on reinheden in de beken of waterleidingen of op de openbare weg te werpen. - de bomen en houtgewassen langs de wegen en voetpaden zullen ter hoogte van vier en een halve meter rechtstandig opgesnoeid of opgeslagen moeten worden gehouden en alle voor een vracht hooi of stro hinderlijke takken moeten wor den afgekapt. - ingeval van verhuizing binnen de gemeente zal daarvan bin nen een maand behoren te worden kennis gegeven ter secre tarie der gemeente; de gewone tijd van verhuizen is bepaald op de le dag van februari, mei, augustus en november. Als die valt op een zaterdag, zondag of feestdag dan wordt die een dag verschoven. - de herbergen en logementen moeten van 1 mei tot 31 okto ber 's avonds vanaf 10 uur en de overige maanden vanaf 9 uur gesloten zijn. - het is verboden in de kom der gemeente paarden te dresse ren of daarmee harder dan in draf te rijden. Bovendien is het verboden bij het uitgaan der kerken anders dan stapvoets te rijden op het gedeelte van de Rijksstraatweg dat gelegen is tussen de R.K. kerk en de Kramersweg (Burg. Mooijstraat). - niemand zal langs de openbare straten of wegen tabak mo gen roken, zonder de pijp met een goede dop gedekt te hebben. - de hooistekers zullen gedurende en na de hooibouw, zo di kwijls en zo lang zulks nodig wordt geacht, bij ieder die hooi heeft opgedaan, naar de staat van het al of niet broeien on derzoek doen en de vereiste maatregelen treffen. - het vee, dat zonder vergunning in andermans land wordt aangetroffen en dat op de openbare wegen, voetpaden of pleinen zonder geleider wordt gevonden, zal ambtshalve door de veeschutter worden geschut, in verzekerde bewa ring worden gehouden (in het schuthok) en voor rekening van de eigenaar worden onderhouden. - de gebouwen die in de kom der gemeente langs de openbare straat worden neergezet, moeten geplaatst worden in dezelf de richting, waarin de naastgrenzende gebouwen zijn ge plaatst; tot het bouwen in een andere richting wordt vergun ning van R en W. vereist. 31 december 1886 De gemeenterekening over het jaar 1886 bedraagt aan in komsten 12.847,- en aan uitgaven 11.446,-; het batig saldo be draagt derhalve 1401,-. S.RA. Zuurbier 46

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 46