Ook werd in de beginperiode vele malen de pers gehaald met vondsten, die bij graafwerkzaamheden werden gedaan. Vooral de vondsten van de waterputten aan de Dr. De Jonghweg en de Wil lem de Rijkelaan trokken de aandacht. Een volgende tentoonstelling werd in 1969 gehouden in Castri- cums enige monument: de Ned. Hervormde kerk, terwijl ter gele genheid van de 25 jarige herdenking van de bevrijding een exposi tie werd gehouden in de brandweerkazerne. Beide werden druk bezocht en Oud-Castricum werd een begrip voor de bewoners van het dorp. Na de tentoonstelling in de brandweerkazerne werden tot 1985 altijd exposities gehouden in ons eigen museumgebouwtje gedurende de zogeheten „Toer In" periode. Over het eigen gebouw straks meer. Een bijzondere expositie wil ik nog vermelden: tijdens de discussieperiode over de dorpskom in het begin van 1976 hebben we nog een ansichtkaarten-expositie gehouden in de boerderij van de firma Steeman aan de Verlegde Overtoom. Kort daarvoor hebben we met het rapport: „Een Toe komst voor Castricums Verleden" de aandacht gevestigd op een aantal dorpsgezichten, gebouwen en boerderijen, die dreigden ver waarloosd te worden of zelfs te verdwijnen. Een ander succesvolle uitgave van de werkgroep is ons Jaarboek je; dit jaar verschijnt de tiende editie De uitgave van het eerste boekje kan ik me nog levendig herinneren. Dit werd mede moge lijk gemaakt door een legaat uit de nalatenschap van de destijds bekende Castricummer, de heer J.L. Pfundt. Tijdens de voorbereidingen van het eerste boekje konden we niet vermoeden dat we in de loop der jaren zoveel kopij zouden kun nen verzamelen over een vroeger toch vrij onbelangrijk tuinders dorp als Castricum. Ook de Castricumse families zijn vaak uitge breider dan we denken, ze vereisen dan ook heel veel speurwerk van de dames Bakker, Glorie en Steeman en van de heer Zuurbier, die ook tekent voor vele artikelen en tevens het hoofdredakteur- schap op zich heeft genomen. In 1975 heeft het toenmalige bestuur gemeend de werkgroep een wat meer officieel tintje te geven. Samen met notaris Van Zanten is toen de Stichting Werkgroep Oud-Castricum opgericht. In de statu ten van de Stichting is een artikel opgenomen, waarin staat dat bij opheffing van de Stichting - na betaling van schulden - alle bezittin gen, waaronder begrepen alle bescheiden en archieven, worden overgedragen aan de Gemeente Castricum. Dan nu ons eigen gebouw. In 1971 kregen wij de beschikking over ons huidige gebouwtje aan de Geversweg, de voormalige telefoon centrale, een voor de werkgroep goed bruikbaar gebouw, dat rede lijk beveiligd is. Hoofddoel bij de openstelling: expositie- en werk ruimte. In de zomermaanden waren we zoals gezegd een aantal zondagen open, terwijl mevrouw Steeman altijd bereid was voor scholen en andere groepen een rondleiding te verzorgen. In onze ledenvergadering van 1985 viel de beslissing om het ge bouwtje wegens ruimtegebrek niet meer als tentoonstellingsruim te beschikbaar te houden, maar alleen als depot- en werkruimte te benutten. Exposities zouden we elders houden, vandaar dat we 40 jaar bevrijding in 1985 groots opgezet in de bibliotheek hebben herdacht. Ook de viering van het twintigjarig jubileum met een tentoonstelling vindt hier plaats. In dezelfde vergadering in 1985 is het bestuur de opdracht gege ven te gaan werken aan uitbreidingsplannen voor het gebouw. Een Castricumse architect heeft voor ons een schetsplan gemaakt. De wijziging van het bestemmingsplan Zanderij werd door de raad goedgekeurd en maakt het ons mogelijk uit te breiden naar de voorkant, waardoor tevens de bestaande zolder beter bereikbaar wordt. Het bestuur van de werkgroep is thans in gesprek met het gemeentebestuur en wij vertrouwen erop dat onze uitbrei dingsplannen kunnen worden gerealiseerd, waardoor Castricum weer kan beschikken over een oudheidkamer. Tot slot nog een bijzonder feit: aan de rand van de gemeente, aan de Heemstederweg ligt een stuk land de Goudtuinen genaamd. Dit perceel is al zeer lang bewoond, getuige de vele bodemvondsten die daar worden gedaan door de huidige bewoners, de familie Beentjes. Alle vondsten worden verzameld en trouw afgedragen aan de werkgroep. Als dank daarvoor zou ik iets terug willen doen en een foto van de heer en mevrouw Beentjes, genomen bij de op gravingen aan de Heemstederweg, aan hen willen overhandigen als blijk van onze waardering. Veel van de nu eerder genoemde activiteiten en gebeurtenissen vindt u terug op onze jubileum-tentoonstelling. Ik hoop dat deze tentoonstelling wederom een groot succes wordt en een bewijs is dat de plaatselijke geschiedenis onder de bevolking leeft en dat een oudheidkamer in ons dorp niet mag ontbreken". 3

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 3