t worden Jan, Pieter, Thijs, Trijntje en Marijtje in Schagen gebo ren. Jan IJsbrandsz Twisk, woont in Egmond aan Zee; hij over lijdt aldaar in 1812 op 64 jarige leeftijd. Zijn zoon IJsbrand is er geboren in 1773, trouwt met Aagje Dunbier en gaat in Uitgeest wonen; daar worden hun 4 zoons geboren: Sijmen, Thijs, Jan en Pieter. Achtereenvolgens: - Sijmen was eigenaar en houder van de Castricumse eenden kooi (zie hierover een uitvoerig artikel in het 9e jaarboekje). - Thijs was houtzaagmolenaarsknecht en woonde op de Westergeest te Uitgeest, hij overleed op 42 jarige leeftijd, daarbij 1 zoon nalatend. - Jan schreef een dagboek, dat bewaard is gebleven en han delt over de jaren 1830 t/m 1834, toen hij als dienstplichtig soldaat moest vechten in het leger onder aanvoering van prins Willem en prins Frederik om de opstand te onderdruk ken, die in 1830 in Brussel begon en leidde tot de onafhanke lijkheid van de Zuidelijke Nederlanden (België). Dit interes sante dagboek is gepubliceerd in een aantal afleveringen van „Hutgeest" - het verenigingsblad van „Oud-Uitgeest". Na behouden terugkeer trouwt Jan met Neeltje Peijs, is koop man, winkelier en woont op de Meldijk. De nu nog in Uit geest wonende Twisken zijn afstammelingen van dit echtpaar. - Pieter trouwde met de Alkmaarse Hendrikje Krabbendam en woonde aldaar in de Houttil aan het Waagplein. Hij en zijn 3 zoons zijn tuinman of warmoezier. Willem J. Twisk, houder van een fresiakwekerij in St. Pancras, is van deze tak. Makelaar Jan Twisk uit Amsterdam In het boek „Historie van Castricum en Bakkum" van D. van Deelen kunnen we op blz. 68 lezen, dat Z.M. Koning Willem 1 in 1829 de makelaar J. Twisk machtigde om op een openbare ver koping te Beverwijk een stuk duinterrein ter grootte van 671 hectare met boerderijen en gelegen in de gemeente Castricum aan te kopen. Deze makelaar Jan Twisk woont op de Heren gracht te Amsterdam, is aldaar o.a. lid van de Koninklijke Acade mie van Beeldende Kunsten. Bij zijn kinderloos overlijden in 1837 laat hij een groot aantal bezittingen na die publiekelijk in datzelfde jaar worden verkocht. Van deze verkoping bestaat nog een gedrukte catalogus (130 blz.) met daarin vermeld veel kostbaarheden, juwelen, boeken (551 boeken of boekenseries), meubels etc. en verder nog een afzonderlijke catalogus met o.a. 59 schilderijen, waaronder werken van Jan Steen, Paulus Potter, Van der Velde en Van Os. Deze Jan Corneliszoon Twisk is terug te voeren tot zijn grootva der Jan Barentszoon Twisk uit Medemblik, die als weduwnaar van Jannetje Nanning in 1716 te Amsterdam trouwt met Barba- ra Addevelt; de bruidegom woont dan op de Heilige weg. Van 1739 tot 1757 woont hij als huistimmerman op de Herengracht; zijn zoons Bernardus, Gerrit en Cornelis zetten dit geslacht voort; Cornelis vinden wij reeds als metselaar van huizen tegen de Oude Kerk en als makelaar en kunstverzamelaar. Zijn zoons Gerrit en de eerdergenoemde Jan zetten de makelaardij voort en voeren o.a. opdrachten uit voor de voor Castricum zo belan grijke familie Geelvinck. Voor zover wij nu hebben kunnen nagaan is dit geslacht Twisk uitgestorven. In de 17e en 18e eeuw wonen er honderden Twisken in de om geving van Petten, de Zijpe en Schoorl; deze familiestam lijkt he lemaal uitgestorven. Dit geldt ook voor een gering aantal fami lies „Twisk", dat in dezelfde periode in Hoorn, Medemblik en omgeving woont. Bijzondere personages uit deze families waren Jan Janszoon Twisk uit Den Helder, die als walvisvaarder en commandeur voer op het schip „de blauwe Arent" en in 1632 in Groenland in de Berebaai met zijn schip en bemanning wist te ontkomen aan Franse kapers. Dan is er ene Pieter Jansz Twisk, geboren te Hoorn in 1566, en in het begin der 17e eeuw leraar der doopsgezinden te Twisk en Hoorn. Deze Pieter heeft zeer veel geschreven. Het meest be kende is: „Chronyck van den ondergane der tyrannen, ofte jaer- lycksche geschiedenissen in werkelycke ende kercklycke saec- ken van Christi geboorte af tot dezen tyt toe" (2 delen). De beroemde Jan Pieterszoon Coen is in 1587 in Hoorn geboren als zoon van Pieter Willemsz van Twisk. Stamboom In het bijgevoegde schema is de stamboom van de Castricumse familie Twisk weergegeven; onder de toegevoegde nummers zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de gehuwde mannelijke naamgenoten opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld hebben de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsgevonden. EERSTE GESLACHT 1 Claas Twisk, zoon van ene Jan Twisk, geb. omstreeks 1660, woont in de Schoolsteeg te Egmond aan den Hoef, heeft samen met zijn broer Cornelis aldaar twee huizen, heeft ook enkele percelen weiland, is in 1695 armenvoogd en overlijdt omstreeks 1700. Claas is gehuwd met Dieuwer Jans. Van broer Cornelis is verder niets bekend, vermoedelijk is hij overl. voor 1699; in dit jaar is zijn bezit aan de Schoolsteeg over gegaan op zijn broer Claas. Kinderen: 1 Jan gedoopt ca. 1690, geh. Ie met Jopje En gels, 2e met Grietje Jans zie 2 2 Floris ged. ca. 1692, geh. Ie melLijsbeth Engels, 2e met Maartje Verhamme zie 3 3 Aafje ged. ca. 1694, woont te Egmond aan den Hoef, overl aldaar op ca. 1738, geh. te Eg mond aan den Hoef op 1 feb. 1828 met Willebrord Gerritse, wdr. 4 Jacob ged. ca. 1696, geh. met Grietje Jacobs zie 4 5 Trijntje ged. ca. 1698, begraven in de Grote Kerk te Alkmaar op 22 aug. 1764, le geh. te Egmond aan den Hoef op 3 okt. 1723 met Pieter Huijsman, mr. timmerman, wdr. van Maartje Flooris, eerder geh. met Trijntje Slicker, overl. ca. 1738; 2e geh. op 20 sep. 1739 te Alkmaar met Dirk Bor- ritsz Velserboer, wdr. woont in de Egmon- dermeer onder Alkmaar; 3e geh. te Alk maar op 17 nov. 1754 met Henricus Men gers, eerder wed. van Christina Coot. TWEEDE GESLACHT 2 Jan Twisk, zoon van 1, gedoopt ca. 1690, woont vanaf ca. 1732 in Egmond aan den Hoef, erft enkele percelen weiland van zijn vader, koopt er in 1738 een perceel weiland bij. In 1737 wordt Jan Twisk met nog 2 dorpsgenoten gemachtigd door 45 'Binnen Egmonders en 37 Derpers' in een proces ter voorkoming van de verkoop van de R.K. kerk te Egmond Binnen aan pastoor Pen- naert, die was overgegaan tot het Jansenisme (Oud-Katholiek); Jan was R.K. gebleven, hij was overl. ca. 1741, le gehuwd te Heemskerk op 9 apr. 1718 met Jopje Engels van Wijk aan Zee, 2e gehuwd te Heemskerk op 4 jan. 1729 met Grietje Jans; verder geen gegevens bekend. Kinderen: 1 Claas ged. te Heemskerk op 15 jan. 1730, ver moedelijk jong overleden 2 Divertje ged. te Alkmaar op 10 juli 1732, woont in Egmond aan den Hoef, geh. te Alkmaar op 14 feb. 1751 met Hendrik Conijn van Huiswaard (gem. Koedijk), zoon van Pie ter Conijn. 28

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 28