Floris is wagenmaker, timmerman en veehouder en later kassier van de Boerenleenbank; zijn zoons Herman (rijwiel handel te Bakkum), Simon (bloembollenhandel te Rinne- gom), Gerardus (bloemenzaak aan de Dorpsstraat) en Adria- nus (onderwijzer te Uitgeest) vormen zijn nageslacht. Jan Twisk, schepen van Bakkum Keren we terug naar de Heemskerkse periode dan zijn we ge bleven bij de tweede zoon van Floris Twisk - Jan geheten. Jan is geboren in 1733; na zijn huwelijk met Grietje Diependaal gaat hij naar Bakkum. Hij woont op een boerderij die staat op de (zuid)hoek van de Haagseweg-Heereweg. Jan Twisk maakt als schepen (wethouder) deel uit van het dorps bestuur van Bakkum (toen nog een eigen gemeente). Jan is schepen in de periode 1766-1795; zijn naam komen we in die hoedanigheid in akten vaak tegen. Bij zijn overlijden heeft hij bijna 18 hectare land in Bakkum. Zijn enige zoon Floris trouwt met Jannetje IJpelaan; hij boert aan de Kooiweg. Floris en Jannetje overlijden op jonge leeftijd. De 3 zoons en 1 dochter zijn dan nog jong en ongehuwd. De oudste zoon Jacob is later boerenknecht/arbeider en woont te Velsen, zoon Jan is dan arbeider en woont te Santpoort, zoon Willem is kleermaker hier in de Oosterbuurt; van hem stammen na enke le generaties de smid Floris, de kleermaker Jaap, de melkboer Gerardus en de manufacturier Jan Twisk af. Jachtopziener op de Brabantsche Landbouw De derde zoon van Floris Twisk uit Heemskerk was de al eerder genoemde Claas, geboren in 1738. Claas en zijn enige zoon Flo ris wonen in Heemskerk; laatstgenoemde is boer, landbouwer en woont aldaar in de Kerkbuurt; dochters heeft Floris niet, wel 6 zoons, waarvan er slechts twee trouwen - Jacob en Cornelis - en voor nakomelingen zorgen. Jacob woont vele jaren in Heemskerk, Wijk aan Zee en Duin en de laatste jaren voor zijn overlijden in de Oosterbuurt te Castricum, hij is jachtopziener van beroep; zijn zoons Floris en Jacob zijn eveneens jachtopzie ner en veldwachter. Nakomelingen van hen wonen nog in IJ- muiden, Haarlem en Zandvoort. De hiervoor genoemde Cornelis is eveneens jachtopziener. Hij woont o.a. in Heemskerk, Velsen, Wijk aan Zee en Duin en sinds 1855 op de Brabantsche Landbouw in het duingebied van Castricum. Het jaar 1855 is voor Cornelis en zijn vrouw Guurtje Wagenaar een rampjaar, vier van hun kinderen overlijden in de maand augustus, hoogstwaarschijnlijk aan een besmettelijke ziekte; zij zijn dan 0, 5, 7 en 14 jaar oud. In 1862 gaat Cornelis in de Zijpe wonen; zijn zoon Floris wordt daar eveneens jachtop ziener; nakomelingen van deze Floris wonen nu o.a. in IJmui- den en Haarlem. De naam Twisk Hoogstwaarschijnlijk houdt de naam verband met het dorpje Twisk in West-Friesland. Dit landelijke dorpje, gelegen op ca. 5 km van Medemblik, telde in vorige eeuwen ongeveer 600 inwo ners. De naam van dit dorp bestond reeds in het jaar 1100 en is vermoedelijk afkomstig van het woord Twis(k)e dat stroom of water betekent. In deze betekenis is vroeger de Twisk, het Twis- ke of het Twisker de naam geweest voor de Nauernasche Vaart. Ook de huidige watervlakte „het Twiske" nabij Oostzaan heeft zijn naam aan deze betekenis te danken. Deze namen en ook de achternaam werden in vroeger eeuwen vaak geschreven als „Twisck" en „Twisch". Ook wordt wel beweerd dat de oorsprong ligt bij het woord Twischen - uitgesproken als „Twisken", zijnde het (west)friese woord voor „tussen"; dit zou een water of stroom tussen landerijen aangeven. Verschillende personen, die geen familierelatie met elkaar heb ben, kunnen de naam Twisk hebben aangenomen, naar de plaats waar zij geboren zijn, zoals we nu ook veelvuldig de fami lienamen Bakkum en Castricum tegenkomen. Naast de naam Twisk bestaat ook de achternaam „Van Twisk". Ook „Van Twist" komt voor. Het is mogelijk dat beide namen dezelfde herkomst hebben; er zijn voorbeelden gevonden, dat in verschillende ak ten voor dezelfde persoon de naam Twisk en Twist door elkaar worden gebruikt. Ook nu wordt de naam Twisk vaak als Twist uitgesproken. Een aantal nu nog levende families „Van Twisk" gaat terug tot ene Jan Janszoon van Twysk, die in 1632 trouwde te Hensbroek. Bij de meest recent gepubliceerde volkstelling van 1947 komen in Nederland de volgende varianten van de naam voor: Twisk 216 personen Van Twisk 177 personen Van Twist 238 personen Vom Twisk 2 personen Twisker 30 personen De namen Twisk, Van Twisk en Twisker komen bijna uitsluitend voor in Noord-Holland, de naam Van Twist vooral in Zuid- Holland en Noord-Brabant. t Dorp Twisk ,7«*. Afbeelding 3 Het dorpje Twisk in het jaar 1726. De verspreiding in Noord-Holland In het eerdergenoemde jaar 1947 wonen er 195 personen met de naam Twisk in Noord-Holland verspreid over 28 gemeenten, waarvan de belangrijkste zijn: Castricum (73 personen), Haar lem (23), Uitgeest (19), Velsen (12), Egmond Binnen (8), Alkmaar (7) en Amsterdam (6). Van alle „Twisken", die nu in Noord-Holland stamt ca. 75% af van de Castricumse familie Twisk. De overigen behoren tot de Uitgeester familie Twisk. De Uitgeester familie Twisk Deze familie is Ned. Hervormd; zij is terug te voeren tot ene IJs brand Twisk. Wat de naam Floris is voor de Castricumse familie, is de naam IJsbVand voor die van Uitgeest; tot in de huidige ge neraties komen we deze naam tegen. Vermoedelijk komt deze IJsbrand uit de omgeving van Schagen. Ene IJsbrand Pietersz Twisk trouwt in 1742 met Jannetje Grootewal. Uit dit huwelijk 27

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 27