De Castricumse familie Twisk De familie Twisk is nu alweer de zevende familie die als Castri cumse familie is gekozen voor publicatie in het jaarboekje. Eer der verschenen in deze reeks achtereenvolgens de families Duinmeijer, Veldt, Res, Glorie, Lute en Stuifbergen. Bakermat in de Egmonden De familie Twisk is terug te voeren tot ene Claas Janszoon Twisk, die omstreeks 1660 geboren moet zijn en in de Schoolsteeg te Egmond aan de Hoef woont; in het huis naast Claas woont zijn broer Cornelis, die vermoedelijk geen na bestaanden heeft. Claas Twisk heeft in Egmond aan de Hoef en kele percelen weiland in bezit; zijn beroep zal dus wel veehou der geweest zijn. In 1695 is hij ook armenvoogd. Uit het huwelijk van Claas met ene Dieuwer Jans komen 5 kin deren, waaronder de zoons Jan, Floris en Jacob. De familie is Rooms Katholiek. De Heemskerkse periode De drie zoons gaan allen in Heemskerk wonen: de oudste zoon Jan erft de percelen land van zijn vader en gaat weer terug naar Egmond aan de Hoef. Jan krijgt slechts een zoon, die jong overlijdt. De jongste broer Jacob overlijdt al op ca. 35 jarige leeftijd en laat drie dochters na; vermoedelijk waren daarvoor reeds 2 zoons en 1 dochter van hem jong overleden. Hierdoor sterft ook deze tak uit. De tweede zoon Floris zet het geslacht Twisk voort. De naam Floris (Floor, Florentius) is nog heden ten dage kenmerkend voor de familie Twisk; tot in de huidige generatie hebben tiental len de naam „Floor" Twisk gedragen. Floris Twisk is omstreeks 1692 geboren; uit zijn 2 huwelijken worden de zoons Cornelis, Jan, Claas en Jacob geboren. Jacob heeft geen nakomelingen. Zijn broers krijgen elk slechts een zoon, die zij Floris noemen en deze 3 neven „Floris Twisk" zullen verder als enigen het geslacht Twisk voortzetten. Naar de Bleumerweg in Bakkum De eerder genoemde en oudste zoon Cornelis woont in het Heemskerkerduin; zijn zoon Floris trouwt met Maartje Bakkum en gaat wonen aan het einde van de Bleumerweg in Bakkum op de plek waar nu de boerderij van de familie Duijn is. Floris heeft om de boerderij enkele hectaren land. Zijn enige zoon Cornelis erft dit betrekkelijk klein bedrijfje en moet daarbij tevens schel pen vissen om de kost te verdienen. Lang zal dit niet geduurd hebben, want Cornelis weet zijn kleine bezit al snel uit te brei den, aanvankelijk door aankoop van kleine stukjes land, later koopt hij grote percelen en woonhuizen. Bij zijn overlijden in 1882 is zijn bezit gegroeid tot 2 boerderijen, 12 woonhuizen en ruim 64 hectaren land. HfV\t-7 fooy/juY"i j c O J n O O S 4- c Afbeelding 1 De Schoolstraat in Egmond aan den Hoef. ysrxnfak tU" .-nii r o I - M 4 Afbeelding 2 De handtekeningen van Jan Claasz Twisk (Twisck), Floris Claasz Twisk, Aeffie Claas (dochter Twisk) en haar echtgenoot Pieter Huijsman; tevens het merk van Jacob Claasz Twisk, die zijn handtekening niet kan zetten. Cornelis trouwt met Stijntje Zonneveld uit Bakkum; uit dit hu welijk worden o.a. de zoons Floris en Jan geboren. Na Stijntjes overlijden trouwt Cornelis met de 23 jaar jongere weduwe Wil- helmina Kuijs en uit dit huwelijk worden nog de zoons Willem, Floris, Pieter en Gerrit geboren. De jongste zoon Gerrit is maar liefst 44 jaar jonger dan zijn oudste broer: zijn vader is bij zijn geboorte al 69 jaar oud. De zoons Pieter en Gerrit blijven kinderloos; de meeste Castricum se Twisk-en stammen af van de overige 4 zoons. Globaal wordt hier nu de afstamming van deze 4 zoons aange geven, in de uitgewerkte familiestamboom zijn details te vinden: - de oudste zoon Floris is landbouwer en heeft een cafeetje in Bakkum, diens zoons Dirk en Kees zijn resp. landbou wer/veehouder aan de Heereweg (hoek Bleumerweg) en tuinder aan de Bakkummerstraat. - Jan is landbouwer te Bakkum; zijn zoon Kees is veehouder aan de Heereweg te Bakkum-Noord en zijn zoon Jan is eige naar van Funadama, tevens aannemer van grondwerken en landbouwer. - Willem bewoont de boerderij Johana's Hof aan de Zeeweg; zijn zoon Jan heeft een tuinderij te Wognum, zoon Willem is tuinder te Egmond Binnen en Hendrik is veehouder aan de Bleumerweg. 26

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 26