Wie was Jacob Rendorp i^fiTUTE DEGB Rendorp van Marquette. In de serie „Wie was is dit jaar gekozen voor een Castricum- se burgemeester. Jacob Rendorp van Marquette volgt in 1852 Jan de Quack op als burgemeester en wordt na het neerleggen van zijn ambt per 1 januari 1868 opgevolgd door Hermanus Zaalberg. Zijn De Quack en Zaalberg opmerkelijke figuren, zoals ik uit voerig heb beschreven in voorgaande jaarboekjes, Jacob Ren dorp komt in de gemeentelijke politiek niet zo nadrukkelijk naar voren. Dit is dan ook de oorzaak, dat in dit artikel het ac cent ligt op 16 jaar Castricumse geschiedenis gedurende de ambtsperiode van Jacob Rendorp. Jonkheer en cavalerie - officier Jacob Rendorp neemt in 1815 als luitenant van het regiment hu zaren deel aan het gevecht bij Quatre Bras, wordt daarbij ge wond en daarna benoemd tot ridder in de 4e klasse der militaire Willemsorde. Hij neemt ook deel aan de Tiendaagse veldtocht in augustus 1831, die gericht is tegen de Belgische afscheiding. Na eervol uit de militaire dienst te zijn ontslagen wordt hij luitenant-kolonel der dienstdoende schutterij te Amsterdam. In 1824 trouwt hij met jonkvrouwe Agneta Margaretha Cathari- na Deutz van Assendelft eigenares van kasteel Assumburg te Heemskerk. Met dit huwelijk wordt het bezit van de kastelen As sumburg en Marquette verenigd. Na het overlijden van zijn va der in 1827 kan Jacob zich ook noemen ambachtsheer van Heemskerk en van Wijk aan Zee en Duin. Jacob wordt op 3 november 1795 te Amsterdam geboren en al daar in de Amstelkerk gedoopt. Zijn ouders zijn Mr. Willem Ren dorp, heer van kasteel Marquette en Paulina Adriana Boreel. Willem Rendorp heeft in de hoofdstad vele functies, zoals die van wethouder en commissaris. Hij wordt in 1815 bij koninklijk besluit verheven in de Nederlandse adelstand, waarna zoon Ja cob zich jonkheer mag noemen. Afbeelding 1 Familiewapen. Familiewapen De officiële beschrijving van zijn familiewapen luidt: „gevieren deeld met in de kwartieren 1 en 4 in rood een gevleugeld zilve ren arendsbeen en in de kwartieren 2 en 3 in blauw een rood ge- tongde en genagelde gouden leeuw. De le helm is gekroond en de 2e helm met roodzilveren wrong, beide met zilver-rode dekkleden. Helmtekens: le een uitkomende en omgewende zwarte adelaar met gouden bek en rode tong; 2e de klimmende leeuw uit het 2e kwartier. Wapenspreuk: Virtute duce (onder de hoede der deugd)." Afbeelding 2 Het kasteel Marquette te Heemskerk. Bewoner van kasteel Marquette Na het overlijden van zijn vader in 1827 woont Jacob te Amster dam en is kasteel Marquette een tiental jaren onbewoond. Wel laat hij het in 1834 en 1835 belangrijk herstellen, waarmee het zijn huidige uiterlijk verkrijgt; de linkervleugel met een gedeelte van het front, namelijk het poorthuis met de daarbij behorende fraaie hangtorentjes laat hij helaas afbreken. Na zijn pensionering als cavalerie-officier gaat Jacob Rendorp definitief op kasteel Marquette wonen. Zijn verblijf aldaar strekt zich overigens niet over het gehele jaar uit; de wintermaanden brengt hij met zijn familie veelal te 's Gravenhage door. Na het 19

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 19