Afbeelding 3 Bewoning van Zuid Bakkum omstreeks 1830: huisnr. hoofdbewoners: 1 Pieter Breedveld (34 jaar), boer, gehuwd met Maartje Brakenhoff. 2 Jan Tromp (72 jaar), arbeider, weduwnaar van Trijn tje Mente. 3 Klaas Wagemeester (74 jaar), boer, gehuwd met Antje Nijman en hun zoon Jan Wagemeester (33 jaar), schel penvisser, gehuwd met Elisabeth Wiebes. 4 Engel Visbeen (44 jaar), schelpenvisser, gehuwd met Marijtje Knaap. 5 Pieter Hogeduijn (74 jaar), tapper, weduwnaar van Adriaantje Limmen en zijn dochter Cornelia Hoge duijn, gehuwd met Lammert Hageman (40 jaar), schelpenvisser. 6 Lourens Zonneveld (60 jaar), schelpenvaarder, ge huwd met Antje Sluijs (voormalig raadhuis en school van Bakkum). 7 Cornelis Ranke (64 jaar), schelpenvisser, weduwnaar van Maartje Duijn. 8 Pieter Kuijs (35 jaar), boer, gehuwd met Maartje Bruin (Blauwhoef). 9 Gijsje Hagen (62 jaar), boerin, weduwe van Pieter Morsch (Starrenburg). 10 Floris Twisk (54 jaar), boer, gehuwd met Maartje Bakkum. 11 Job de Zeeuw (30 jaar), schelpenvisser, gehuwd met Marijtje Stuifbergen. 12 Jacob Stuifbergen (75 jaar), boer, gehuwd met Dieu- wertje Mente. De boerderij is van het Noordhollandse stolptype. Kenmerkend voor dit type is de vierkante vorm met in het midden een vier kant voor hooiberging. Om dit vierkant zijn de woonvertrekken, dors, koestal en dergelijke gesitueerd. Het dak heeft een pirami de vorm. Neeltje Bruin de nieuwe eigenares Op 22 februari 1832 overlijdt Gijsje Hagen; haar 3 kinderen Maartje, Marijtje en Neeltje Bruin uit haar eerste huwelijk met Arend Bruin zijn haar erfgenamen. Neeltje Bruin, eerder ge huwd met Jan Mooij, is in 1829 getrouwd met Klaas Stet, dan weduwnaar van Trijntje Koeleveld en als boer woonachtig op het Noordend. Op 12 mei 1832 koopt Klaas Stet, mede namen zijn vrouw voor 2668 gulden het erfdeel van Maartje - en Marijt je Bruin 4). Maartje was gehuwd met Pieter Kuijs en woonde op de nabijgelegen boerderij Blauwhoef en Marijtje met Gerrit de Groot; zij woonden in de Oosterbuurt. Na het overlijden van Neeltje Bruin in 1855 wordt haar nalaten schap geërfd door haar man Klaas Stet en door Cornelis Mooij, zoon uit haar eerder huwelijk met Jan Mooij. De boerderij en een aantal percelen land worden toegedeeld aan Klaas Stet 5). Klaas Stet is vele jaren wethouder, heemraad van de Limmerpol- der en gedurende 32 jaar kerkmeester; in 1860 gaat hij op 64 ja rige leeftijd in Huiswaard (gem. Alkmaar) bij zijn dochter Neeltje wonen, alwaar hij in 1866 overlijdt. De vier kinderen uit zijn eerste huwelijk met Trijntje Koeleveld zijn de enige erfgenamen. Tot zijn nalatenschap behoren o.a. 3 boerderijen en ruim 61 ha land. De boerderij aan de Bleumerweg met ca. 17 ha land wordt geërfd door zijn dochter Antje Stet, dan weduwe van Gerrit Bra kenhoff en als boerin vanaf haar huwelijk reeds woonachtig op de boerderij 6). Enkele veldnamen van de weilanden, die zij in haar bezit krijgt zijn: de Hugten, de Lageven, het Voorhoogje, de Savert, het Groote Weer, het Weidje, de Biezenweid, het Munnikenweidje en de Akkers aan den Weg. In 1867 hertrouwt Antje Stet met de weduwnaar Jan Schotvan ger en gaat op diens boerderij op het Noordend wonen. Haar nog ongehuwde meerderjarige kinderen Klaas, Cornelis en Neeltje Brakenhoff blijven op Starrenburg wonen. Klaas trouwt in 1874 met Neeltje Kuijs; hun kinderen worden op Starrenburg geboren. In 1878 overlijdt Jan Schotvanger, zijn echtgenote Ant je Stet gaat in mei 1880 weer terug naar Starrenburg. Haar zoon Klaas gaat dan met zijn gezin op het Schulpstet wonen. Afbeelding 4 Periode 1905 -1927 eigenaar Freek Grapendaal; v.l.n.r.: Ant en Jane Grapendaal, Bet Hogenstijn en Freek Grapendaal. 16

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 16